2Pac Kimdir?

ozgurhiphop.com’da yayınladığımız kimdir serimizde bu sefer 2Pac kimdir diyoruz. Bu yazıda sanatçının Spotify hesabındaki biyografisini sizlere aktarırken, kaç yaşında, gerçek adı, nereli ve şarkıları gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Asıl adı Tupac Amaru Shakur olan rap sanatçısı, 16 Haziran 1971 tarihinde ABD’nin New York şehrinde doğdu. Daha çok küçükken annesi, siyahlara olan tutum yüzünden bir olay sonucu hapse atıldı. Çocukluğu fakirlikle geçen Tupac, annesi ile üç kez taşınmak ve şehir değiştirmek zorunda kaldı.

Digital Underground isimli bir müzik grubuna katılan Tupac, ilk yıllarında sahne elemanı ve arka plan dansçısı gibi arka planlarda görev aldı. Ardından MC’liğe geçiş yaparak ilk resmi şarkısı Same Song’u seslendirdi. Grup başarılı olarak 2Pacalypse Now isimli ilk albümünü piyasaya sürdü. Albüm çok satmasa da bazı şarkıları başarılıydı.

İlginizi Çekebilir: Eazy-E Kimdir?

Bir dönem rol yeteneği sayesinde filmlerde rol alan Tupac, “Juice” adlı filmde rol aldı. 2Pac, 1993 yılında ikinci albümü olan Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z.’ı çıkardı. Bir öncekinden daha başarılı olan albüm adını duyurmasını sağladı.

1993 yılında adı bir tecavüz olayına karıştı. İddiayı kabul etmeyen Tupac ilişkinin gönüllü olduğunu savundu. Mahkemeye kararıyla hapse giren Tupac, 8 ay sonunda kefaletle serbest kaldı. Ardından 5 Nisan 1996 tarihinde kefalet koşullarına uygun olmadığından dolayı 120 gün daha hapse mahkum oldu. 

1994 yılındaysa New York’ta bulunan stüdyosunun önünde kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından 5 el ateş açılarak vuruldu ve 30 bin dolarlık mücevherleri çalındı. 

14 Şubat 1995’te tekrar hapse girdi ve hapisteyken Me Against the World albümünü çıkardı. Bu albüm o güne kadar ki en iyi albümü oldu ve listelerde 4 hafta bir numara olarak kaldı. 11. ayından sonra Death Row Records’un sahibi Suge Knight’ın ödediği kefaletle serbest bırakıldı. Yapılan anlaşmayla Suge Knight’ın kefaleti karşılığında Tupac şirket adına üç albüm çıkaracaktı. Bunun ardından Tupac albüm için şarkılarını yapmaya başladı. Albüm o kadar başarılı oldu ki ve günümüze kadar tam 9 milyon sattı.

Yüzlerce şarkı besteleyen ve kaydeden Tupac’in şarkıları, ölümünün ardından çıkan albümlerinde kullanıldı. 7 Eylül 1996 tarihinde Tupac, bir boks maçı izlemeye gitti. Maçtan sonra çıkan olaylarda Orlando Anderson feci şekilde dövüldü. Olaydan sonra Tupac ve Suge Knight, eğlenmek için bir kulübe doğru yola çıktı. Saat 23:15 sularında kırmızı ışıkta durdukları sırada yaklaşan beyaz bir araçtan ateş açıldı ve Tupac’e 4 mermi isabet etti. 

Olayın ardından Tupac derhal hastaneye kaldırıldı. Birçok ameliyata alındıysa da doktorlar iç kanamayı durdurabilmek için son çare olarak sağ akciğerini aldılar. Tupac’ın durumu kritikliğini sürdürdü. 6 gün süren yaşam mücadelesinin ardından Tupac 13 Eylül 1996 tarihinde saat 16:03’de hayata veda etti.

Lütfen 2Pac Kimdir? yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!