50 Cent Kimdir?

ozgurhiphop.com’da yayınladığımız kimdir serimizde bu sefer 50 Cent kimdir diyoruz. Bu yazıda sanatçının Spotify hesabındaki biyografisini sizlere aktarırken, kaç yaşında, gerçek adı, nereli ve şarkıları gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Asıl adı Curtis James Jackson, sahne adı 50 Cent olan ünlü Amerikalı rapçi, oyuncu ve girişimcimiz 6 Temmuz 1975 yılı doğumludur. New York’un Queens bölgesindeki South Jamaica mahallesinde dünyaya gözlerini açan Jackson, 1980’li yıllarda Amerika’daki “crack salgını” sırasında daha 12 yaşındayken uyuşturucu satıcılığına başladı.

50 Cent düzgün bir hayat yaşamak ve rap üzerine bir kariyer yapmak için uyuşturucu satmayı bıraktı. 2000 yıllındaki bir olay sırasında 9 kurşunla vuruldu. 2002 yılında Guess Who’s Back? İsimli albümünü çıkardıktan sonra, Eminem tarafından keşfedildi. Bu keşfedilmenin ardından Interscope Records ile albüm sözleşmesini yaptı.

İlginizi Çekebilir: Cardi B Kimdir?

Eminem ve Dr. Dre’nin yardımını da al Jackson, yaptığı başarılı albümlerle dünyada albümleri en çok satan rapçilerden biri olmayı başardı. 2003 yılında kendisine ait G-Unit Records plak şirketini kurdu. Kurduğu plak şirketinin bünyesinde Young Buck, Lloyd Banks ve Tony Yayo gibi isimleri topladı.

50 Cent Get Rich or Die Tryin'(2003) ve The Massacre (2005) albümleriyle ününe kavuşmuştur. 50 Cent’in büyük bir plak şirketiyle çıkardığı ilk albümü olan, “Get Rich or Die Tryin’”, Amerika Birleşik Devletleri’nde tamı tamına sekiz kez platin plak kazandı. Aynı zamanda 50 Cent bir hip hop grubu olan G-Unit’in de facto lideri olarak tanındı.

50 Cent, tüm müzik kariyeri boyunca dünya çapında 30 milyondan fazla albüm sattı ve çok sayıda ödül kazandı. Bu ödüllerinin arasında bir Grammy Ödülü, 13 Billboard Müzik Ödülü, altı Dünya Müzik Ödülü, üç Amerikan Müzik Ödülü ve dört BET Ödülü yer almakta. Bunların yanı sıra oyunculuk kariyerini de sürdüren 50 Cent, 2005 yılında yarı otobiyografik Get Rich or Die Tryin’, 2006 yılında Irak Savaşı’nı konu edinen Home of the Brave ve 2008 yılında Orijinal Cinayetler filmlerinde rol aldı.

Billboard dergisi 50 Cent’i 2000’lerin en iyi altıncı sanatçısı ve en iyi rap sanatçısı seçti. Yine aynı dergi, Get Rich or Die Tryin’ albümünü 2000’lerin en iyi 12. albümü ve The Massacre albümünü en iyi 37. albümü seçti. Şubat 2014 yılında 50 Cent, Shady/Aftermath ve Interscope isimli iki şirketinden de ayrıldı ve kariyerine bundan sonra bağımsız olarak devam etmek istediğini duyurdu. Gelecekte yayınlayacağı albümlerinin dağıtımlarını Caroline, Capitol, UMG şirketlerinin yapacağını duyurdu.

Lütfen 50 Cent Kimdir? yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!