Nedir?

Akustik Panel Nedir? Nasıl Yapılır?

Akustik Panel Nedir? Nasıl Yapılır?

Özgür Hip Hop üzerindeki Nedir? kategorimizde içerik üretmeye devam ediyoruz. Bu yazımızda yine müzik üretmeye başlayanların araştırdığı konuların başında gelen bir detay olan Akustik Panel hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Şimdi hızlıca Akustik Panel Nedir? ismindeki yazımıza başlayalım.

Akustik Panel Nedir?

Akustik paneller, ses yalıtımı amacıyla, ses emici malzemelerden üretilmiş panel veya ekipmanlardır. Bu ekipmanların ana ve temel görevi, ortamdaki ses yalıtımını sağlamaktır. Bu ekipmanları sadece akustik panel olarak düşünmenize gerek yok.

Bu ekipmanların Kumaş Kaplı Paneller, Akustik Ahşap Paneller, Akustik Paravan, Akustik Difüzör Panel, Masa Seperatörü, Akustik Baffleve Yüzer Tavan Panelleri gibi daha birçok türü vardır. Ama ülkemizde en çok akustik sünger ve akustik panel ikilisi bilinmekte.

Akustik Panel Fiyatları

Akustik düzenleme sektöründe belirli bir fiyat yoktur. Fiyatlar sizin akustik düzenleme ve yalıtımını yaptırmak istediğiniz mekan ve alana göre değişmektedir. Biz de sizler için elektronik ticaret siteleri üzerinde en çok satılan ses yalıtımı malzemeleri fiyatlarını araştırıp, biraz örnek vereceğiz.

İnsanların en çok kullanılan malzemelerden Akustik Süngerlerin 50×50 boyutlarındaki bir parçası ortalama 10 ile 20 lira arasında satılıyor. En çok kullanılan ürünlerden bir diğeri olan taş yününün ise 10.8 metre karelik bir paketi 500 lira civarında bir fiyattan başlıyor.

Hiçbir işlem yapmadan direkt olarak kullanabileceğiniz tahta veya sünger akustik paneller ise 75 liradan başlayıp, binlerce liraya kadar varan fiyatlarda bulunabiliyor.

Sizlere tavsiyemiz ev stüdyonuza, odanıza veya herhangi bir alandaki akustik düzenleme işleminde profesyonellerden yardım alıp, alabileceğiniz en iyi ses kalitesini yakalamanız.

Akustik Panel Örnekleri

Akustik düzenlemede kullanılan ekipmanlardan bu kadar bahsetmişken sizlere birkaç tane örnek göstermeyi unutmadık. Sizler için örnek görseller topladık ve kısa kısa açıklamaya çalıştık.

Örneklerimizde ilki Türkiye’de de en çok satılanlardan biri olan akustik ses yalıtımı süngeri. Gördüğünüz fotoğrafta üçgen biçimindeki şekiller sesin yankılanmasını sağlamakta. Bu şekiller sadece üçgen olmayabilir. Piyasada kullanım alanına göre birçok farklı şekli de bulunmakta.

İkincisi ise hem dekoratif hem de ses yalıtımı olarak kullanılan bir malzeme olan ahşap akustik ses paneli. Bu paneller hem işlevleri hem de görüntüleri ile göz önüne çıkıyor.

Pek çok ünlü prodüktörün stüdyosunda bu ekipmanlara rastlamak mümkün.

Üçüncü örneğimiz ise günlük hayatta en çok rastlanabilecek malzemelerden biri. Masa seperatörü olarak bilinen bu parçalar, hem masaları birbirinden ayırıyor, hem de ortamdaki ses izolasyonunu sağlıyor.

Bu malzemeler genellikle kütüphanelerde, iş yerlerinde ve halka açık alanlarda kullanılıyor.

Akustik Panel Nedir? Akustik Panel Yapımı

Tabi ki de bu panelleri kendisi yapmak isteyenler de olacaktır. Bu yüzden biz de sizler için bir araştırma yapıyoruz ve internet üzerindeki akustik panel yapımı hakkında kapsamlı bilgi veren kişilerin videoları aşağıda listeliyoruz.

İlk videomuzda Utku Kösoğlu, Allianz Motto Müzik kanalında yaptığı Çok Zor Değil isimli serisinde piyasanın oldukça altında bir fiyata bir ses izolasyon paneli yapıyor.

İkinci videomuzda ise Hakan Okkır, taş yünü kullanarak akustik ses paneli yapımını kısa gösteriyor.

Sizler ile paylaşacağımız üçüncü ve son videoda ise yabancı bir YouTuber tahtaları kullanarak oldukça hoş görünen bir difüzör panel yapıyor.

Lütfen bu yazı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Nedir?