Allame - Huzur Albüm Değerlendirmesi
İncelemeTürkçe Rap

Allame – Huzur Albüm Değerlendirmesi

Öncelikle bu mantalitede çalışan mc sayısı gerçekten çok azaldı. Pr çalışmaları, basit ve ucuz reklam, YouTuber gazlaması ,takipçi satın alma gibi acizce işler olmadan pat diye albüm koymak her baba yiğidin harcı değil. Yani dinlenme kaygısı gütmeden içinden geldiği yapan, kendini eğip bükmeyen harbi sanatçı Allame. Huzur albümünün içeriğine geçersem;

Allame son zamanlarda deneysel ve kendi tarzına uzak işler yapıyordu. Bu albümde o işlere nazaran daha sert dille, eleştirisel, görece daha Allame tarzında olan işleri dinledik. Çıkış ve albüm açılış parçası açısından bence yanlış parçayı seçmiş Allame. Ne kadar iyi bir parça olsa da “Çürük Elma” parçası genel konsept dışında bir parça.

Akabinde gelen “Komşular” parçası bence çıkış için daha uygun. Sertlik ve motive edici havası, liriklerdeki vurucu sözler konusunda bence epey başarılı bir iş. Daha sonra gelen “Delinin Biri” parçası bence Huzur albümünün en iyi parçası. Flow olarak çok değişkenli olmayan albümde bu konuda en çok ileriye çıkan parça. Flowu kadar parçadaki kafiye matematiği ve lirikal açıdan da albümün en başarılı işi. Öğüt verici tonda okuyuşu bence parçaya en çok bağlayan husus. Umarım “Delinin Biri” parçasına klip gelir.

İlginizi Çekebilir: Sagopa Kajmer’den Canbay & Wolker’a destek

Bu parçadan sonra albümde en çok beğendiğim iş “Kopyala Yapıştır” parçası oldu. Allame’nin bu ucuz ve aciz piyasaya orta yolcu bir şekilde bakıp “isteyen istediğini yapar” argümanı ile yaklaşmayıp, doğru dille ve güzel referanslarla Wack rapçileri ve boş parçalarını eleştirmesi benim inanılmaz hoşuma gitti. Bunu “kopyala yapıştır” mottosu ile anlatması ayrı bir güzel husus. Bu lirikal kurgudaki diğer işler “Müsibet, Usta, Tane Tane ve Nebula” parçalarını da epey beğendim.

Açık bir şekilde bir mc’ye veya parçasına bir gönderme ben yakalayamadım. Ama bu parçalarda mc tutumları, boş lirikler ve çalıntı işleri sağlam bir şekilde eleştiriyor. Albümün tarz dışındaki “Keder” parçası bence kapanış parçası için mükemmel bir seçim olmuş. Damar havası ve lirikal açıdan albüm geneline göre farklı bir pencere açması açısından gayet güzel olmuş. Albümün en beğendiğim özelliklerinden biride her nakarat çok güzel. Yani nakaratlar parçaya bağlayan cinsten ve çoğu gaz. Öne çıkan nakaratlar “Nebula, Kopyala Yapıştır” ve “Musibet” oldu benim nezdimde.

Albümde düetlerin hiçbirini beğenmedim. Yani 0 uyum. Hasip Aksu düetini bir kenara ayırıyorum çünkü sadece nakaratta okumuş. O parçayı beğenmeme sebebim ikilinin geçmiş işlerine bakarak daha iyi bir iş beklemem. O parça için beklediğimi alamadım dersem daha doğru olur. Diğer iki düete gelince, biraz zoraki işler gibime geldi.

Huzur albümünde gayet güzel lirikler varken “Kurt” parçasında Allame’nin şöyle bir sözü var. “Tutsun diye yapmam tuttururum. Zorla mavi hapı yuttururum” Yani Allame seviyesinin çok altında iş olmuş. “Çay Koy” parçasına gelince Ağa B’den çok Allame’nin onun tarzına yanlaması bence parçanın ruhunu öldürmüş. Yani bir disiplinde giden albümde bu kafada bir iş bence sırıtmış.

Albümde olan 2 majör soruna değinmek istiyorum. Albüm sound ve flow olarak hiçbir farklılık içermiyor. Yani bir müddet sonra aynı işleri dinliyorsun hissiyatı oluşuyor insanda. Bu da albümün sonra dinlenmesi açısından ağır bir handikap. Tek tek bazı parçalara sonra tekrar dönülebilir ama farklılık içermemesi baştan aşağıya albümün tekrar dinlenmesine bence engel. Son olarak albüm puanıma gelirsek Huzur, 10/7’lik bir albüm olmuş. Umarım Allame bu vizyonda hareket etmeye devam eder.

Allame – Huzur Albümü Şarkıları

 1. Çürük Elma
 2. Komşular
 3. Delinin Biri
 4. İnci Ft. Hasip Aksu
 5. Kopyala Yapıştır
 6. Musibet
 7. Kurt Ft. Tepki
 8. Nebula
 9. Çay Koy Ft. Aga B
 10. Tane Tane
 11. Usta
 12. Keder

Lütfen Allame – Huzur Albüm Değerlendirmesi isimli yazımız hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz. Teşekkürler.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:İnceleme

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir