Autotune Nedir?

Autotune, ses dosyalarını plugin üzerinde belirli çizgilerin dışına çıkmamasını sağlayan bir yazılımdır. Avrupa ve Amerika’da autotune uzun yıllardır kullanılmaktadır. Ülkemizde son döneme kadar autotune sadece sesi kötü olan kişilerin kullandığı bir yazılım olarak bilinmekteydi. Giderek yaygınlaşan yazılım artık her türden müzikte kullanılmakta.

Türkiye’de Autotune

Ülkemizde autotune ilk olarak, ana vokalin gerisinde vokale doluluk katması için kullanılmıştır. O dönemlerde şimdilerde verilen elektronik tınılar verilmeden yapılıyordu. Türkiye’de birkaç isim kullandıktan sonra giderek yaygınlaştı. Daha sonraları sahnelerde dahi kullanılmaya başlandı. Bugün ağırlıklı olarak pop müzikte ve birçok müzik çeşidinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Autotune’un Çıkışı

Andy Hildebrand, petrol şirketlerine data sağlayan usta bir matematikçi ve jeofizikçiydi. Otokorelasyon yöntemiyle, okyanus dibine ses dalgaları gönderip sonuçlarını yüzeyden kayıt ediyordu. Sesi yeterli olmayan bir arkadaşının şarkı söylemek istemesi üzerine kafasında değişik projeler belirdi.

Petrol aramak için kullandığı otokorelasyon sistemi, Antares Audio Company tarafından yapılandırıldı. Sonrasında Hildebrand patentini alarak sistemi auto-tune haline getirdi. 1997 yılında Amerika’ya hızlı bir giriş yapan auto-tune fenomen haline geldi. Ve müzikte birbirinden büyük devrimler yarattı.

Autotune, stüdyolarda geçirilen süreyi azaltıyor ve şarkıları kusursuz hale getiriyordu. Bu nedenle 1997 yılından itibaren çıkan şarkılar genelde mükemmele yakındır.

Popüler Kültürde Autotune

Autotune herkes tarafından kullanılmaktaydı fakat değişik amaçla kullanan ilk kişi, Amerika’lı ünlü şarkıcı Cher’di. Tesadüfen duyduğu bir telefon ses efekti ona ilham kaynağı olmuştu. 1998 yılında çıkaracağı dans albümü Believe’in bütün seslerini yeniden yaratmak istediğine karar verdi.

Cher, özel ses kodlayıcı ile şarkıyı söylemeye başladığında değişik robotik sesler çıkmaya başlamıştı. Yapımcı şarkının ton ayarlamalarını yeniden yaptığında, sesin sanki bir robottan çıkarcasına efektif olduğunu gördü. Ve bunu piyasaya sürüp büyük bir devrim gerçekleştirdiler.

Eiffel 65 grubu, auto-tune sistemini çok farklı boyutlara taşıdı. Too Much Of Heaven adlı şarkılarında, auto-tune’u rap müzikte kullanarak tarihe geçtiler. Sistemi dans müziğinden hip-hop ve r&b alanına kaydırarak yeni bir akımın öncüsü oldular. Daha sonraları T-Pain ve Kanye West gibi isimleri auto-tune’un rap dünyasında kalıcı olmasını sağladılar.

2000’lerin sonlarında Britney Spears ve Black Eyed Peas gibi isimler albümlerinde bolca auto-tune kullandılar. O dönemlerde auto-tune eleştiri hedefi olmaya başlamıştı. Müzik piyasası sürekli bu sistemi eleştirmekteydi. Ancak auto-tune müzikte yer almaya ve dinlenmeye devam ediyordu.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

One thought on “Autotune Nedir?

 • Avatar
  12 Mart 2020 tarihinde, saat 19:39
  Permalink

  Aydınlattığınız İçin Teşekkürler 😀
  Edit:
  Demin bir şarkı dinliyordum (Burak Korkmaz- Söyle)
  Tabii yorumlarda Auto Tune Kullanma yazılmıştı.Merak işte 😀

  Bu arada şarkıyı dinleyin bence arkadaşlar,çok bilinmiyor zaten 😀

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!