Nasıl?

Beat Nedir? Nasıl Yapılır?

beat nasıl yapılır

Beat; rap müzik türünde sözlerin üzerine yazıldığı altyapıdır. Bunun yalnızca melodiden ibaret olduğunu düşünmek son derece yanlış olacaktır. Zira beat, aslında küçük parçalardan oluşan bir bütündür. Teknik ismiyle Drum adı verilen davulların vuruşu, vuruşların sertliği, yine vuruşların tekrarıyla birlikte bu drum vuruşlarının bütün olarak bir daha tekrar etmesi melodi ile birlikte beat kavramı içindedir.

Altyapı işte deyip geçmemek gerekir. Öyle beatler vardır ki bunlar saçma veya eğlence amaçlı yazılan sözleri bile sevdirip hit bir şarkı haline getirebilir. Örnek verecek olursak Hayki’nin ”N’olur evet de” şarkısının sevilmesinin ana sebeplerinden biri beattir. Halbuki bu şarkı eğlence amaçlı, rap müzik ruhundan uzak olarak yazılmış bir şarkıdır.

beat nasıl yapılır

Beat Nasıl Yapılır?

Burada teknik detaylar vermeden önce belirtmem gerekir ki son zamanlarda oldukça popüler olan rap müziğe bir anlık hevesle ”Ben de yaparım.” diyerek yaklaşmayın. Şöyle ki; bir rap şarkısı yapmak istiyorsanız öncelikle elinizde güzel bir beat olması gerekir. O halde ya bir beatmaker’dan beat satın alacaksınız ya da kendiniz yapacaksınız. İşte burada bir dakika durup düşünmek gerekir. Beat yapmak, her şeyden önce kulak işidir.

Müzik kulağınız yoksa hiç bulaşmayın sevgili okurlarım. Nereden mi biliyorum? Zamanında denemiş ve yüksek süratle duvara toslamış birinin yazısını okuyorsunuz şu an. Teknik detayları o kadar fazladır ki okumayı sevdiğim halde artık bir kelime daha okuyacak gücü kendimde bulamadığım zamanları hatırlıyorum.

Müzik kulağınız var kabul edersek öncelikle rap müzik türünde daha çok sanal ortamda hazırlanmış beatler tercih edilir ki gerçekten kulağa hoş gelen de budur. Gerçek sesler çıkaran enstrümanlarla birçok rap sanatçısı beat üzerine okuma yapmaya çalışmışsa da istisnalar hariç pek başarılı olamamıştır. O halde sizin beatmake programlarını bilmeniz lazım. Onu da yazımın devamında bulabilirsiniz.

beat nasıl yapılır

En Çok Kullanılan 3 Beatmake Programı

  • FL Studio: Son derece kullanışlıdır ve gerçekten ilk sıraya yazmamın birden fazla sebebi vardır. Kısaca şöyle söyleyelim; bugün MC diye dinlediğiniz birçok isim bu programı kullanmıştır.
  • Cubase: Arayüzünü öğrenmek çok zor olmakla birlikte öğrendiğiniz zaman çok hızlı bir şekilde istediğiniz parçayı oluşturabileceğiniz bir programdır. Ses efektlerinden tutun da enstrüman çeşitlerine kadar gerçekten çok zengin bir programdır.
  • Darkwawe Studios: Yeni başlayacak olanlar için idealdir. Kullanışlı ve basit arayüzü ile öğrenmesi son derece hızlı olacağı gibi düzenleme, kaydetme gibi teknik özellikleri de gayet iyidir.

You may also like

fl studio nedir Nedir?

Fl Studio Nedir?

Bilgisayar üzerinden program kullanarak farklı müzikler yapma imkanı sağlayan sistemlerden biri de Fl Studio olarak ...

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Nasıl?

graffiti nasıl yapılır Nasıl?

Graffiti Nasıl Yapılır?

Günümüzün popüler icralarından olan graffiti, grafik sözcüğünden türetilmiştir. Graffiti; kimilerine göre sanat, kimilerine göreyse vandalizm olmaktan ...