Nedir?

Beat Yapma Programları

Beat Yapma

Rap müziğin Türkiye’de ana akım haline gelmesi ile Rap yapmak isteyenlerin büyük oranda arttığı aşikar. Fakat herkesin MC olmaya çalışması ile Hip Hop kültürünün diğer dalları Rap müzik kadar ilgi görmemekte. Biz de Rap müzik ile ayrılmayan ikili olan müzikal altyapıları hazırlamak isteyenler için Beat hazırlarken kullanılan Beat yapma programları listeledik ve bu programlar hakkında kısa kısa bilgiler verdik.

Beat Yapma Programları

Bu yüzden bu konuya meraklı olanlar için “Beat Yapma Programları” başlıklı yazımızı hazırladık. Bu yazıyı hazırlarken hem yabancı kaynaklardan hem de ülkemizde erişimi kapalı olan Wikipedia’dan bolca kopya çektik.

Logic Pro - Beat Yapma Programları

1. Logic Pro X

Logic Pro, macOS platformunda çalışan bilgisayarlar için üretilmiş olan bir “dijital ses istasyonu” ve MIDI sıralayıcı yazılım uygulamasıdır. Bu yazılım 1990’lı yıllarında başında Alman geliştirici Notator Logic adı ile tanıtıldı.

Yaklaşık 10 yıllık sürenin ardından ise bu yazılımın geliştiricisinin Apple tarafından satın alınması ile, Logic Pro adı ile Apple bünyesinde yayınlanmaya başlandı. Şu anda Apple.com üzerinden satılan bu yazılımın Express adında, daha hafifletilmiş bir sürümü de kullanılmakta.

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Logic Pro, Ableton Live’dan sonra dünyada en çok kullan ikinci dijital ses istasyonu yazılımı olarak ortaya çıktı.

Cubase - Beat Yapma Programları

2. Cubase

Cubase, Alman Steinberg firması tarafından geliştirilen ve müzik kayıt ve düzenleme işlemlerinde kullanılan bir Dijital Ses İşleme İstasyonu(DAW) yazılımıdır. Bu yazılım ilk olarak 1989 yılında Atari’nin ST serisi bilgisayarlarında çalışması için yayınlandı.

Atari’nin popülaritesinin git gide azalması ile 1992 yılından itibaren Windows, 1996 yılından itibaren ise Macintosh ile uyumlu Cubase versiyonları piyasaya sürüldü.

İlk başlarda sadece MIDI sequencer olarak çalışan Cubase, 3,0 sürümü ve sonrasında ses kayıt ve işleme özellikleriyle daha da gelişerek kullanıcılara sunuldu. En popüler yazılımlardan biri olan Cubase, şu anda 9. ve en güncel sürümü ile geliştirilmeye devam edilmekte.

FL Studio - Beat Yapma Programları

3. FL Studio

Prodüktörlerin Beat yaparken en çok kullandığı yazılımlardan bir diğeri de FL Studio. Resmi adıyla FruityLoops veya konuşma dilindeki söylenişiyle Floops, Belçikalı müzik şirketi Image-Line Software tarafından geliştirilen bir dijital müzik yazılımıdır. Didier Dambrin tarafından geliştirilen bu yazılımın ana programcılığı ve geliştirme yöneticiliği hala Dambrin tarafından yapılmakta.

FL Studio, içeriğinde MIDI destekli altyapı, birçok düzenleme, miksaj ve ses kayıt birimleri barındıran bir yazılımdır. Yazılım kullanılarak işlenilen her türlü şarkının WAV, MP3 ve Ogg Vorbis formatlarına dönüşümüne izin verildiği gibi, yazılımın kendine özel olarak patentli .flp formatı da kullanılabilir durumda mevcuttur.

Ableton Live - Beat Yapma Programları

4. Ableton Live

Ableton Live da, bahsettiğimiz ilk üç yazılım gibi Windows ve macOS platformları için geliştirilmiş bir dijital bir ses işleme istasyonudur. Ableton canlı performanslar için bir araç olduğu kadar, Ableton’ın eşlik eden donanım ürünü Ableton Push tarafından gösterildiği gibi, oluşturma, kaydetme, düzenleme, karıştırma ve mastering yapmak için bir araç olarak tasarlanmış.

Ayrıca bu yazılım prodüktörler ile birlikte DJ’ler tarafından da aktif olarak kullanılmakta. Yazılımın içerisinde bulunan müzik eşleştirme, crossfading ve diğer özellikler, DJ’leri kendine çekmekte. Intro, Standard ve Suite versiyonları bulunan yazılımı ülkemizde yaklaşık 4000 liralık bir fiyat ile satışa sunulmuş durumda.

Studio One - Beat Yapma Programları

5. Studio One

Studio One, müzik ve oluşturmak, kaydetmek, mix ve mastering yapmak için kullanılan dijital bir ses işleme istasyonu (DAW) uygulamasıdır. PreSonus tarafından geliştirilen bu yazılım macOS ve Windows işletim sistemlerinde kullanılabilir durumda.

Studio One Artist ve Studio One Professional isimli sürümleri satışta olan yazılım, ayrıca Studio One Prime isimli bir de hafifletilmiş sürüme sahip. Prime sürümünü ücretsiz olarak edinebilirsiniz.

Lütfen bu yazı hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu haberi sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye erişmemize yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

1 Comment

  1. Faydalıydı teşekkür ederim.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Nedir?