Nasıl?

Beatbox Nasıl Yapılır?

beatbox nasıl yapılır

Beatbox, hiçbir müzik aleti kullanmadan sadece ağız ve eller ile ritim oluşturulmasına verilen isimdir. Yabancı dillere müzik kutusu olarak çevrilen bu işin yapılabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Tıpkı üflemeli müzik aletlerinde olduğu gibi beatbox temeli de nefes kontrolüne dayanmaktadır. Giderek popülerlik kazanan bu müzik dalı, önemli sanatçıların parçalarına da eşlik etmektedir.

Beatboxta Diyafram Kullanımının Önemi

Diyaframın verimli ve ayarlı kullanılması ortaya başarılı beatbox performansları çıkarmaktadır. Diyafram midenin üstünde bulunan ince bir zar tabakasıdır. Bu tabaka şarkı söylerken ya da beatbox yaparken seslerin kuvvetlenmesini sağlamaktadır.

Dışarıdan bakıldığında diyafram kullanımı, kolay gibi görünse de uzun süreli çalışmalar istemektedir. Diyaframın doğru bir şekilde kullanılabilmesi ise günlük 3 saat civarında ve oldukça disiplinli bir çalışma istemektedir. Profesyonel yardım alarak yapılan bu çalışmaların sonucu ise kendini yavaş yavaş ortaya çıkarmaktadır.

beatbox nasıl yapılır

Beatbox Yaparken Ses Tonlarının Önemi

Beatboxta başarılı olmanın ikinci kuralı tüm sesleri çıkarabilmektir. Bu işe başlayanlar öncelikle bas ve tiz olmak üzere iki sese odaklanmaktır. Ancak yalnızca bas ve tiz tondan oluşan performanslar dinleyiciye istenilen enerjiyi verememektedir. Bu nedenle ilerleyen aşamalarda ara ses tonlarına da odaklanılmaktadır. Ara ses tonlarına geçiş yapılabilmesinin ise farklı egzersizleri bulunmaktadır.

Beatboxta ses çıkarımı sırasında ellerden yardım alınabilmektedir. Ağzın ön bölümüne el ile verilen farklı şekiller sayesinde değişik tonlara ulaşılabilmektedir. Ağız bölgesinde oluşturulan oval ve yuvarlak şekiller sayesinde ses tonu tiz ile pes arasında gidip gelmektedir. Yine iyi bir müzik kulağı olanlar için de ses çıkarımı kolaylaşmaktadır. Enstrümantal özellikteki müzik parçalarının dinlenmesi ve buradaki seslerin taklit edilmesi de beatboxtaki ses tonlarını artırmaktadır.

beatbox nasıl yapılır

Şarkı Söyleyerek Beatbox Yapmak

Beatboxta şarkı söylemek de alternatif yollardan biridir. Oldukça zor olarak kabul edilen bu yöntemde hem farklı ses tonları çıkarılıp hem de şarkı söylenmektedir. Söylenen şarkı sözlerinin ise anlaşılır bir biçimde olması beklenmektedir. Ne kadar uğraştırıcı olursa olsun, son zamanlarda beatboxta şarkı söyleme popülerliği de artmaya başlamıştır. Özellikle beatboxta yenilik yapmaya çalışan genç yetenekler, performanslarında farklı şarkılara da yer vermektedir.

Sizler için seçtiğimiz örneklere aşağıdaki videolardan ulaşabilirsiniz.

You may also like

graffiti nasıl yapılır Nasıl?

Graffiti Nasıl Yapılır?

Günümüzün popüler icralarından olan graffiti, grafik sözcüğünden türetilmiştir. Graffiti; kimilerine göre sanat, kimilerine göreyse vandalizm olmaktan ...

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Nasıl?