Türkçe Rap

Ben Fero Eleştirilere Cevap Verdi

20 Şubat Çarşamba günü Orman Kanunları albümünü yayınlayan Ben Fero, birçok eski okul Rap’çiden ve dinleyiciden sert tepkiler almıştı. Bu konular hakkında uzun süre sessiz kalan Fero, bu akşam saatlerinde Instagram hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Ben Fero yaptığı açıklamada Rap müzik ile arasındaki ilişkiyi ve kendisine karşı yapılan kötü yorumlar karşısındaki düşüncesini aktardı.

Şimdi hızlıca Ben Fero’nun kendi hakkında kötü yorum yapanlar için yaptığı açıklamaya geçiş yapalım.

Ben Fero’nun Yaptığı Açıklama

“Çok değil bundan 6 ay öncesine kadar sabah akşam traşla 2-3 bin lira maaşla çalışan bir adamdım. Bugün Türkçe Rap camiasından gelen tepkileri de kendimi onların yerine koyduğumda anlayabiliyorum. Ancak gördüğüm kadarıyla kimse kendini benim yerime koymuyor. Empati yapmıyor. Benim bu işi yaparken hiçbir iddiam olmadı, hala daha yok. Ben bir vokal olarak asla bir Ezhel, Ceza, Şehinşah gibi yetenekli ve yatkın tabiki değilim. Bu sanatçıları benden yenetekli gördüm diye kendimi ezik görmüyorum. Kendime beni buralara getirecek kadar güvendim. Freestyle yapmasını dahi bilmem. Bugüne dek önem verdiğim tek şey kimseyi kırmamak ve kimseye bir saygısızlık yapmamak oldu. Büyük, küçük eski yeni diye bir ayrım gözetmedim. Güvendiğim tek şey, kendimi ‘iyiyim’ diye gördüğüm tek alan dinleyiciliğim. Kendime bir kere sanatçıyım demedim. Kimsenin ekmeğinde, yerinde gözüm yok. O beni takip etmemiş, bu beni paylaşmamış, şu benden az/çok dinleniyormuş diye düşünüp hareket etmiyorum. Sadece yapmak istediğimi yapıp, beğendiğimi dinlemeye paylaşmaya devam ediyorum. Amatör ve sözde raconlara takılı kalmak bana bu müziğin öğrettiği birlik beraberlik ruhuna zıt geliyor. Kim disslerse disslesin, kim ne yazıp çizerse çizsin, kimseye bir cevap vermeyeceğim. İsteyen, istediği gibi yaptığım işleri eleştirebilir, saygı duyarım. Beni tanımadan da şahsıma söylemde bulanan da kendi kalitesi belli eder. Ben sağlığım ve enerjim yettiğince bu işi yapmaya biladerlerim için devam edeceğim. Şimdi o sözlüklerde, sosyal medya platformunda asılan kesilen son günlerin ‘gündem’deki adamı Ben Fero olarak asanlara kesenlere soruyorum. Müziği filan da boşverin. Acaba sizin hayatınız her anlamda bu kadar çok ve hızlı değişseydi halen daha soğukkanlı ve sakin bir şekilde dışardan bakmaya, kimseyi ezmeden sadece işinize odaklanmaya yoğunlaşabilir miydiniz ?”

[Güncelleme: Ben Fero Şehişah’a Cevap Verdi – 24.02.2019 – 21:01]

Dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamadan sonra ünlü isimlerden tepki almaya devam eden Ben Fero, Şehinşah’ın Twitter’da yaptığı eleştiriye cevap olarak “Sen de sağol Ufuk Abi düşüncelerin için. Aslında janra belirtmedim acıtasyon konusunda. Türkiye’de yapılan Pop ve Arabesk tipi müziğe de yönlendirilebilir dediklerim. Rap camiasında öldüm bittim diyip, gerçekten Mercedes’e binen de henüz yok bildiğim kadarıyla. Öldüm bittimden kastım da, yaşadıklarını ya da sokağı anlatan değil. Ama sen de haklısın, çok da açık değil baktığında. O yüzden Rap müzik hakkındaymış gibi anlaşılabilir. Kolay gelsin çalışmalarında.” şeklinde cevap verdi.

Şehinşah ise bu cevaba karşılık “Tamamdır. Dediğimi de anlatabildiysem sana dikkat edeceğini düşünüyorum sonrasında.” diye bir cevap vererek konuşmanın son adımını attı.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap