Big L Kimdir?

ozgurhiphop.com’da yayınladığımız kimdir serimizde bu sefer Big L kimdir diyoruz. Bu yazıda sanatçının Spotify hesabındaki biyografisini sizlere aktarırken, kaç yaşında, gerçek adı, nereli ve şarkıları gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Asıl adı Lamont Coleman olan ve Big L sahne adıyla tanınan ünlü rap sanatçısı 30 mayıs 1974 tarihinde Harlem, New York’ta dünyaya geldi. Lamont, rapçi Cam’ron‘un çocukluk arkadaşıydı. Amerikalı rap sanatçısı, üyesi olduğu D.I.T.C. grubuyla birlikte 1990’larda New York hip hop müzik sahnesine büyük katkıları oldu. Big L Freestyle becerisi ile tanınırdı. Big L bir Hip Hop klasiği olan Lifestylez Ov Da Poor & Dangerous isimli albümüyle yer altında oldukça ün kazandı.

İlginizi Çekebilir: Mix ve Mastering Nedir?

Big L 1990’da rap yapmaya başladı ve ilk kayıtlarını Lord Finesse’la birlikte aldı. 1992’de Finesse’ın single’ında yer aldı. Finesse ile iş yaptığı dönemlerde Finesse’nin Bronx temelli bir hip hop oluşumuna katıldı. Ayrıca Killa Cam, Murda Mase gibi MC’lerle Children of the Corn isimli grubu kurdu. 1997’de Killa Cam’in kardeşinin bir kaza sonucu ölmesi üzerine grup dağıldı.

1993’te Colombia Records ile sözleşme yapan Lamont, ilk single’ı olan “Devil’s Son”ı çıkardı. Mart 1995’teyse ilk albümü olan Lifestylez ov da Poor & Dangerous geldi. Albümünde yer alan iki single’ı Bilboard Hot Rap Tracks listesinde ilk yirmi beşe girdi. Albüm az satınca Lamont şirketiyle sözleşmesini sonlandırdı. 1997 ve 1999 arasında Flamboyant Entertainment isimli kendisine ait şirketinin bünyesinde ikinci albümü üzerinde çalıştı. 

Lamont 15 şubat 1999’da başından ve göğsünden yediği kurşunlarla öldü. 1999’un mayıs ayında Gerard Woodley, Lamont’ın ölümüyle ilgisi bulunduğu sebebiyle tutuklandı ve ikinci derece cinayetle suçlandı. Polislere göre olay bir intikam olabilirdi. Bu olayın aslında o dönemde hapiste olan Lamont’ın abisi Leroy’un sorunlarının olduğu kişiler tarafından Leroy’dan intikam alınmak amacıyla yapıldığı ya da Leroy sanılarak yanlışlıkla Lamont’ın vurulduğu düşünülmektedir. Gerard, bir zaman sonra serbest bırakıldı ve daha hiçbir zaman sonuçlanmadı.

The Big Picture albümü Ağustos 2000’de çıktı. Jay-Z, Lamont öldürülmeseydi bir hafta sonra Roc-A-Fella ile sözleşme yapmak üzere olduklarını ifade etti.  The Big Picture, Lamont’ın menajeri ve iş ortağı Rich King tarafından bir araya getirildi. Albüm, çıkışının bir ay sonrasında altın plak kazandı.

Lütfen Big L Kimdir? yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!