Bomaye Ne Demek?

Nedir serimizin bu bölümünde Bomaye Ne Demek sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Bugünkü konuğumuz Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin kuzeybatı kesiminde ve Kongo Cumhuriyeti’nin büyük bir bölümünde konuşulan Lingala dilinde bir kelimedir.

Bomaye’nin Lingala dilindeki anlamına baktığımızda “öldür onu” anlamına geldiğini görüyoruz. Bu kelimenin dünya çapında popüler olarak kullanılması ise 1974 yılının Ekim ayına kadar dayanıyor.

Bomaye Kelimesinin Popüler Oluşu

30 Ekim 1974’te Zaire’de(Demokratik Kongo Cumhuriyeti) Muhammed Ali ve George Foreman arasında geçen efsanevi karşılaşmanın başlangıcında, etkinlik alanında bulunan seyirciler tarafından yüksek sesle “Ali Bomaye” tezahüratı yapıldı ve bu kelime dünya çapında öğrenilmiş oldu.

Kelimenin dünya çapında duyulmasının ardından ise rap şarkılarında da bu kelime çokça kullanılmaya başlandı. Onlarca şarkının adı da Bomaye’den ve türevlerinden oluşmaya başladı.

Bu duruma en popüler örnek olarak ise The Game’in 2012 yılında 2 Chainz ve Rick Ross ile düeti “Ali Bomaye” şarkısını gösterebiliriz. Ayrıca kısa süre önce ülkemizde de genç rapçi Jefe, “Jefe Bomaye” isimli bir şarkıyı MOB Entertainment etiketi ile yayınladı.

Lütfen bu konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu haberi sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye erişmemize yardımcı olabilirsiniz.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!