Nasıl?

Breakdans Nasıl Yapılır?

breakdans nasıl yapılır

Breakdans, 1970’lerin sonlarında New York’un Bronx bölgesinde siyahi ve hispanik gençler arasında başlayan ve kısa bir süre içinde dünyanın her yanına yayılan yarışmacı, akrobatik ve pantomomik bir sokak dansıdır.

Breakdans hip hop’ın önemli unsurlarından biridir. Başlangıçta sadece yerde dans etmek olan breakdans, şu an electric boogie, uprocking, locking, popping ve diğer fantezi varyasyonlarını da içerir. Breakdans’ı yapan erkeklere ”t-boy” veya ”terakki boy”, kızlara ise ”t-girl” veya ”terakki girl” denilmektedir.

Breakdans senkronizasyon, kuvvet ve de müzikle uyum içerisinde olmayı gerektiren bir dans stilidir. Gerçekten sıkı çalışmayı, kondisyon sahibi olmayı ve işin inceliklerini bilmeyi gerektirir.

breakdans nasıl yapılır

Breakdans Hareketleri Nelerdir?

1- 6 Step

İlk hareket olan 6 Step, Türkçe adıyla ’altı adım’, temel bir footwork hareketidir. Bu harekette önemli olan şey, adımları yaparken sayıları doğru saymaktır. Her seferinde sayarak ilerlemek gerekir.

2- JackHammer

Tek el veya çift el olarak uygulanabilen bu harekette kol gücü yeterli olmalıdır. Bunun için de bol bol şınav çekmek yararlı olmaktadır. Özellikle ağırlığı taşıyacak kolun yeterince güçlü olması gerekir.

3- Windmill

Windmill ya da Türkiye’de yaygın olarak kullanılan ismiyle helikopter hareketi başlangıçta yavaş yapılması gereken bir harekettir ve hareket boyunca hızlanmak gerekiyor. Önce eller ile destek alınırken sonra eller bırakılır. Bacak esnekliği bu hareketin olmazsa olmazıdır. Bacaklar ne kadar açık olursa Windmill hareketi o kadar verimli olmaktadır.

4- Backspin

Genelde windmill’den sonra bitiriş hareketi olarak kullanılırken başlı başına bir figür olarak kullanmak da mümkündür. Bu harekette sırt tamamen yerde ve kapalı bir pozisyonda iken dönülür. Sırtın, kafanın ya da başka bir yerin yere değmemesine dikkat edilmelidir.

5- Headspin

Kafa üstünde dönüş hareketi için kask ya da bere kullanmak daha sağlıklı olmaktadır. Boyun kasları kadar karın ve bel kasları da güçlü olmalıdır. Bunun için önce kafa üstünde durmayı öğrenmek gerekir. Ayaklar ise yeterince açık pozisyonda durmalıdır. Dönme eylemi ayakların savrulması ile yapılır ama tüm ağırlığı boyun taşır. Bu sebeple boyun kaslarını güçlendirmeden denemek önerilmez.

6- Top Rock

Top rock da breakdans hareketleri içinde temel figürlerden biridir. Bu hareketler olmadan footwork’lere girmek neredeyse imkansızdır. Estetik açıdan top rock çok önemli bir figürdür. Breakdans sadece zorlu figürlerden oluşmaz, aynı zamanda dans etmek ve müziğe ayak uydurmak gerekiyor. Bunun yolu da top rock yapmaktan geçmektedir.

You may also like

graffiti nasıl yapılır Nasıl?

Graffiti Nasıl Yapılır?

Günümüzün popüler icralarından olan graffiti, grafik sözcüğünden türetilmiştir. Graffiti; kimilerine göre sanat, kimilerine göreyse vandalizm olmaktan ...

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Nasıl?