Türkçe Rap

Burry Soprano ve Avukatından Özgür Hip Hop’a Özel Açıklama

burry soprano açıklama

Özgür Hip Hop olarak geçtiğimiz günlerde 4 yıl 2 ay hapis cezası aldığını duyuran Burry Soprano ve Avukatı Sayın Gülşen Orman Çakar ile iletişime geçtik. Genç sanatçı ve avukatı Özgür Hip Hop’a özel olarak bir açıklama yaptı.

Çakar, mahkemede alınan bu kararın hem Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na hem de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu belirtirken, sanatçının şu anda tutuklu olmadığını söyledi. Açıklamanın devamında ise İstinaf Mahkemesine başvuruda bulunduklarını ve Burry Soprano’nun beraat edeceklerine inançlarının tam olduklarını belirtti.

Yapılan açıklamanın eksiksiz haline aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Burry Soprano Tarafının Yaptığı Tam Açıklama

“Müvekkilim Burak Aydoğduoğlu hakkında verilen mahkumiyet kararına karşı bir üst Mahkeme olan İstinaf Mahkemesine başvurumuzu yaptık. Müvekkilime verilen ceza sadece müvekkilime değil aslında tüm sanatını icra eden sanatçılara verilen bir cezadır. Bu ceza, gerek Anayasa’ya gerekse Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırıdır ve kabulü asla mümkün değildir. Davanın başından itibaren müvekkilimin tamamen sahip oldukları kabiliyetleri ve onu sanatçı yapan diğer insanlardan farklı olan özelliklerini ortaya koyduğunu ifade ettik.

Müvekkilimin seslendirdiği şarkıda tek bir madde adı dahi geçmezken, Sayın Mahkemenin bunu ima etmiş olabilir yorumları ile bir sanatçı hakkında kolayca mahkumiyet kararı vermesi de Ceza Kanunun lafzına uygun karar verilmediğini göstermektedir. Şarkı sözleri hayali ve kurgusaldır ve gerçeklikten uzaktır. Hayali bir şarkı sözü için mahkumiyet kararı verilmesi de oldukça üzücüdür. Oysa ki hukukta bir kişi hakkında mahkumiyet kararı verebilmeniz için kesin, her türlü şüpheden uzak ve somut delillerinizin olması gerekmektedir. Kaldı ki, benzer durumlarda sanatçı lehine beraat kararları mevcutken Mahkeme tarafından dosyaya sunulan emsal kararlar da hiçbir şekilde incelenmeye alınmamıştır.

Altını çizmek isteriz ki, Müvekkilim Burak Aydoğduoğlu söz konusu davaya konu olan Mary Jane şarkısının yayınlayanı değildir. Bu haliyle TC. 190/2’de yer alan “alenen özendiren veya bu nitelikte yayın yapan” ifadesinde geçen yayın yapma olgusu gerçekleşmemiştir. Ancak bu beyanımız da Sayın Mahkemece dikkate alınmamıştır.

Ülkemizde şuanda rap müziği yapanlar özgürce müzik yapamamakta ve müziğe de biraz yön verilmeye çalışılmaktadır. Keza radyoda, televizyonda duyulan diğer şarkılarda da benzer ifadeler hatta çok daha ağır ifadeler olmakla beraber niye rap müzik yapanların omuzlarına Kanunun yanlış yorumlanmasının ağırlığı yüklenmiş durumda bunu da anlamış değiliz. Sonuç olarak, Adaletin tecelli edeceğine ve müvekkilim Burak Aydoğduoğlu’nun BERAAT edeceğine dair inancımız sonsuzdur. Gerekçeli karar açıklandıktan sonra hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Saygılarımızla.”

BURAK AYDOĞDUOĞLU VEKİLİ
AV. GÜLŞEN ORMAN ÇAKAR

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap