Cartel Kimdir?

Almanya’da kurulan bir Türk Hip Hop grubu olan Cartel o zamanlarda büyük bir ilgi toplamıştı. 1995 yılında kurulan bu grup, esasında başlangıçta iki farklı grup olan ancak sonradan birleşen bir gruptan oluşuyor. Grubun adıyla aynı ismi taşıyan ilk albüm ise önce Almanya’da yayınladı. Hip Hop müziğin gelişme evrelerine denk gelen bu albüm, yayınlandığı ilk zamanlar büyük ilgi toplamayı başardı.

Bu albümden sonra Avrupa’da geniş bir izleyici kitlesine ulaşan grup birçok farklı televizyon kanalına konuk oldu. Türkçe rap’in yurtdışında böylesine ses getirmesi aslında Türkçe Hip Hop müziğinin gelişmesinde çok etkili oldu. Bu yüzden de Cartel grubunun Türkçe rap tarihi açısında önemi yadsınamayacak kadar büyüktür.

cartel kimdir

Almanya’da Doğan Ekibin Müzik Hayatı

Aynı zamanda Cartel Beşiktaş İnönü Stadyumu’nda konser veren ilk ve tek Türk rap grubudur. Bu açıdan da önemi büyüktür. Tv kanalları tarafından ’’Altın Kaset’’ ve ’’Çifte Platin’’ ödüllerine layık görülmüştür. Bu gibi gelişmeler sayesinde Cartel grubu hem Avrupa’da hem de Türkiye’de oldukça ünlü bir hale geldi. Geniş bir dinleyici kitlesine ulaşarak popüler oldu.

Cartel grubu yalnızca Türkçe değil; aynı zamanda İngilizce, Almanca ve İspanyolca dillerinde de şarkılar üretmektedir. Bu yüzden diğer rap gruplarının veya şarkıcılarının aksine daha geniş bir kitleye hitap edebilmektedirler. Buna bağlı olarak farklı ırklardan dinleyicilere de sahiptirler. Bu da onları Türkçe rap grupları arasında üst sıralara taşır.

cartel kimdir

Günümüzde Cartel

Hala varlığını sürdürmekte olan Cartel müzik grubu, Türkiye’de ve Almanya’da etkinliklere devam etmektedir. Türkiye’de henüz üne kavuşmadan önce albümleri Almanya’da 30 bine yakın satılıyordu. Üstelik yüzlerce konser de vermişti. Türkiye’de de belli bir üne kavuşması, onu dünya çapında dinlenen bir rap müzik grubu haline getirdi.

Hatta bu müzik grubu öylesine ünlendi ki, Amerikan dergisi olan Time’a konu oldu. Türkiye’de albümleri daha fazla satıldığı için de Türkçe Hip Hop tarihinde en çok satan rap grubu olarak adı geçer. Bu gibi önemli gelişmeler sayesinde Cartel grubu Türkçe rap müzikte yerini sağlama almıştır. Günümüzde ise hem Türkçe hem de diğer dillerde Hip Hop müzik yapmaya devam eder.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!