Ceg - DMT Albüm Değerlendirmesi
İncelemeTürkçe Rap

Ceg – DMT Albüm Değerlendirmesi

2020 yılı içerisinde en çok beklediğim iş Ceg’in yeni albümü DMT idi. “Müzikte Devrim” albümünden bu yana, her yeni albümünde, dönemin piyasasının üstünde albümler sunmuştu, o sebeple bu albümden de beklentim o yöndeydi.

Öncelikle her albümde en çok dikkat ettiğim hususlar “ilk, çıkış ve son parça”. “DMT” albümünde ilk ve çıkış parçası aynı parça. Albümün çıkış parçası First Class, albüm için inanılmaz bir Hype oluşturmuştu bende. Bir Ceg parçasında ne arasanız bulabileceğimiz bir iş olmuş. Güldürürken düşündürme kavramı en çok Ceg parçaları için biçilmiş kaftan bir örnek.

İlginizi Çekebilir: Joker, Eminem ve yeni klibi hakkında açıklama yaptı

Daha sonra gelen “En Dipten” parçası vokal olarak beğenmesem de anlatım ve lirikal olarak gayet başarılı. Daha sonra ortalama ve klasikleşmiş giden bir albümken, “Eski Jagged” parçası ile bayağı seviye atlıyor albüm. Zaten isminden anlayacağımız gibi Storytelling bir işin geleceği barizdi, ki öyle de oldu. Başkasını eleştirmek veya Diss atmak kolaydır, ama kendi geçmişini bu kadar sert cümleler ile eleştirmek yürek ve zeka ister, Ceg de bunu hakkını vererek yapmış. Ayrıca kendi kitlesine ve güncel Rap kitlesine çok sağlam eleştirisel sözler var. Albümüm standardını epey üstünden bir iş olmuş “Eski Jagged”.

Albümü yükselten diğer iki iş ise, “Ölümün Kuzeni ve Kafi Değil” olmuş. Ölümün Kuzeni güncel Rap matematiğinin en canlı örneği olabilecek cinsten bir iş bence. 10 yıl önceki gibi Flow’u bir kenara bırakıp bu işi yapamazsınız, sade bir giriş ile başlayıp, 28.saniye itibariyle keskin bir flow değişikliği ile devam ediyor, daha sonra nakarat ile iyice hareketli bir formasyona geçiyor parça, keşke nakarattan sonra bir Verse daha okusaydı ama bu şekli ile de gayet güzel.

Ardından gelen “Kafi Değil” parçası ise, Trap altyapı ile lirikal bir iş nasıl yapılacağının canlı kanlı örneği. Referansları ve göndermeleri gayet zekice bir iş. Albümün bence en iyi işi, albümün son parçası “Normal” olmuş. Belli bir motto üzerine yapılan işlere ayrı bir sempatim var. Bu parça da “Ceg” başına gelen kötü olaylardan ötürü, nasıl biri olması gerektiğini anlatıyor. Altyapı da doğu sentezli olduğu için anlatım odaklı bir iş için biçilmiş kaftan. Harika bir nakarat ile de taçlandırıyor parçayı.

İlginizi Çekebilir: Tunç “Turbo” Dindaş’ın 35. yılına özel olarak hazırladığı Graffiti kitabı satışa çıktı

Albümün iyi yanları kadar kötü yanları da mevcut. Özellikle albüm içinde bulunan bütün düetlerin, hepsi popüler Mc’ler oldukları için yapılmış işler. Ne lirikal, ne de teknik anlamda hiçbir şey ifade etmiyor. Ayrıca düetler arasında ki uyum sıfır. Albümün “Dün Gece, Uyuşana Dek, Dedemin Anadolu ve Yatmadan Önce” parçaları flow ve vokal olarak birbirinin tamamen aynısı.

Lirikal olarak bir şey, anlatma çabası olsa da aynı albüm içinde tekrar işler dinlenmiyor. Albüm içinde beğenmediğim parça sayısı, beğendiğim parça sayısından fazla olsa da, albümde piyasanın üstü işler mevcut. Son olarak albüme puanım 7/10. Umarım Ceg daha üretken bir moda geçer artık.

Ceg – DMT Albümü Şarkıları

 1. First Class
 2. En Dipten
 3. Ciro Ft. Ati242
 4. Faturalar Ft. Patron
 5. Dün Gece
 6. Uyuşana Dek
 7. Eski Jagged
 8. Yeşillendir Ft. Anıl Piyancı
 9. Hennessy Ft. Khontkar
 10. Ölümün Kuzeni
 11. Kafi Değil
 12. Dedemin Anadol’u
 13. Yatmadan önce
 14. Normal

Lütfen Ceg – DMT Albüm Değerlendirmesi isimli yazımız hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz. Teşekkürler.

Ne düşünüyorsunuz?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:İnceleme

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir