Des Kimdir?

ozgurhiphop.com’da yayınladığımız kimdir serimizde bu sefer Des kimdir diyoruz. Bu yazıda sanatçının Spotify hesabındaki biyografisini sizlere aktarırken, kaç yaşında, gerçek adı, nereli ve şarkıları gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Des, İstanbul’da müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşlarından itibaren müzikle yetişti. 1997-2002 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piano-Solfej-Üflemeli Saz bölümünde müzik eğitimi aldı.

2002-2006 yılları arası 7Tepe Eagles Amerikan Futbolu takımda #24 numaralı formayı giydi. 2000 senesinde Kadıköy’de oldschool underground grubu olan Merdiven Crew adlı oluşumun temellerini attı. 2003 senesinden itibaren İstanbul ve bir çok şehirde sahne aldı.

Underground olarak bir çok çalışmalar yayınlamıştır. Aynı zamanda beatmaker olan Des bir çok sanatçıyla çalışmıştır. 2007 yılında Chiko soundtrack albümünde olan “Sihirli Bir Değnek” şarkısı için Ceza ile çalışmıştır.

İlginizi Çekebilir: Murda ve Ezhel’in Yeni Düeti Made in Turkey Yayında!

2009 yılında Adanalı dizisi için “Burası İstanbul, Saldır” “Burası İstanbul ve Saldır” isminde iki şarkı yapmıştır. 2010 yılında “Apache Squad Sunar: Merdiven” isimli ilk yasal toplama albümlerini yapmışlardır.

2012 senesinde müziğe ara veren Des 7 sene sonra 2019 yılının Mart ayında “Geri Bas” isimli tekli/video çalışmasıyla müziğe tekrar dönüş yapmıştır. 2019 yılı içerisinde 8 adet tekli yayınladı. Ekim ayında ilk solo albümü olan “Des – Kartes” albümüne başlamıştır. 2020’de çıkan albümde düet olarak Sansar Salvo, Sayedar, ve Bossy ile çalışmıştır. Albümün çıkış klibi “Eskilerden feat. Sansar Salvo” parçasına çekilmiştir.

Lütfen Des Kimdir? yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!