Durum Raporu #1

Özgür Hip Hop’tan herkese selamlar. Yaklaşık 20 gün önce platformumuz birinci yaşını doldurdu. Yavaş yavaş oturmaya başlayan ozgurhiphop.com’u geliştirmek için çabalarımıza ve çalışmalarımıza da devam ediyoruz.

Bir paragrafı aştık fakat hala bu “Durum Raporu” yazısı hakkında bilgi veremedik. Yeni başlattığımız bu düzenli olmayan “Durum Raporu” serisinde Hip Hop gündemi yerine Özgür Hip Hop’taki yenilikleri ve güncellemeleri sizler ile paylaşıyor olacağız.

Yazı serimizin ilkinde ise teknik tarafta birkaç, içerik anlamında ise bir yeni güncellememiz var. Sizleri en çok ilgilendiren içerik tarafında hem olumlu hem de olumsuz bir haberimiz var. Artık ozgurhiphop.com’da yeni çıkan parçaların sözlerine yer vermeyeceğiz. İçerik düzenimizi derinden etkileyen şarkı sözleri, hem kalite hem de iş gücü anlamında bizi kısıtlamaktaydı.

İçerik

Aslında burada sizler için sadece bir olumlu haber bulunmakta. Bahsettiğimiz olumsuz haber bizler için geçerli. Artık rap şarkılarının sözlerini paylaşamayacağımız için ziyaretçi sayımızda da oldukça düşüş olacak. Fakat bu platformumuzun içerik ve kitlesinin kalitesinin artmasının yanında oldukça makul bir kayıp haline geliyor.

Teknik

Teknik tarafa göz attığımızda ise bizi iki yenilik karşılıyor. Bunlardan ilki SSL sertifikası. Aslında bu oldukça geç atılmış bir adımdı. Google bey amcanın birkaç yıl önce yaptığı bir güncelleme ile bu sertifikaya sahip olamayan web sayfaları “günvensiz” olarak işaretlendi ve bu oldukça belirgin hale getirildi.

Biz de bu adımı biraz geç atmış olsak da nihayet hallettik. Çevrimiçi hale geçirdiğimiz sertifika ile artık Google bizi güvenli bir websayfası olarak görmekte.

Teknik tarafın ikinci başlığı ise mobil platformlardaki sistem güncellemesi. Yine Google’ın neredeyse zorunluluk haline getirdiği bir özellik olan AMP ozgurhiphop.com’un mobil sürümlerinde aktif hale geldi.

Bu özelliğin aktif hale gelmesi ile mobil tasarımımız oldukça sadeleşti. Artık türkçe rap, graffiti ve breakdans haberlerini mobil cihazlardan daha hızlı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Durum Raporu #1’in sonuna böylece gelmiş olduk. Bu serinin devam yazısını belki yarın, belki birkaç ay sonra tekrardan görebilirsiniz. Görüşmek üzere!

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!