Eazy-E Kimdir?

ozgurhiphop.com’da yayınladığımız kimdir serimizde bu sefer Eazy-E kimdir diyoruz. Bu yazıda sanatçının biyografisini sizlere aktarırken, kaç yaşında, gerçek adı, nereli ve şarkıları gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Asıl adı Eric Lynn Wright sahne adı Eazy-E olan ünlü rap sanatçısı 7 Eylül 1964’te Compton, Kaliforniya’da dünyaya geldi. Eazy-E, Amerikalı rap sanatçısı ve prodüktördür. Eric Wright hayatı boyunca Compton’da yaşamaya devam etti. Compton Amerika’nın en çok suçlanan 5. bölgesidir. 

İlginizi Çekebilir: Post Malone Kimdir?

Eazy-E okuldan atıldıktan sonra çok genç yaşlarda uyuşturucu satmaya başladı. Bu dönemlerde rapçi Ice Cube ile tanıştı. Tanışmasının ardından Hip Hop dünyasının içine girdi. Eric Wright, uyuşturucudan kazandığı paralarla Ruthless Recort isimli kendi müzik şirketini kurdu. Kurduğu NWA isimli müzik grubunda Dr Dre, Ice Cube, MC Ren, DJ Yella gibi isimler bulunuyordu. Eazy-E başlarda grupta solistlik yerine yalnızca prodüktörlük yapıyordu. Fakat çok geçmeden Eazy’nin sesinin tonunun şarkılara farklılık getireceğini düşündüklerinden Eazy’de artık şarkılarda solistlik yapmaya başlamıştı. NWA çok geçmeden Amerika’da bir kült haline geldi. Eazy-E Gangsta rap’in kurucularından ve NWA grubunun kurucu üyesi olduğundan geniş çapta tanındı. NWA “Fuck The Police” ve “100 Miles and Runnin” gibi şarkılarıyla yaptıkları eylemler sonucu Amerika’nın gündemine oturmuştur. 

Eazy, sonrasında solo olarak da çok iyi işler yapabileceğini “Eazy Duz It” albümünün 2.7 milyon satmasıyla kanıtladı. 1991 yılında NWA grubu olarak çıkardıkları “Efil4zaggin” albümüyle yine aynı patlamaları gerçekleştirdiler. Ice Cube’un gruptan ayrılmasının üzerine üyelerin bireyselleşmesi başladı ve Dre, Eazy ve arkadaşları Snop Dogg Death Row Records’a geçtiler. Eazy bu şirket himayesinde çoğu kişiye albümlerinde yardım etti. 

Daha sonra Dre ile arasından sürtüşme geçen Eazy, Death Row’dan ayrıldı. Kendi albümlerinin ve kendisiyle birlikte çalışan Bone Thugs üyelerinin albümünde prodüktörlük yaptı. Daha sonra Eazy Snop Dogg ve Dre için yazdığı bol küfür içeren Real Muthafucka G’s şarkısını çıkardı. 

Eazy sokak yaşantısı, silah, seks gibi konulardan dolayı büyük dikkat çekiyordu. Ayrıca Eazy kısa bir süre Hip Hop Radio Show’un sunuculuğunu yaptı.

1995 yılında yattığı hastanede AIDS olduğu ortaya çıktı. Ardından 26 Mart 1995’te yattığı hastanede hayatını kaybetti. Ölümüyle kavgalı olduğu Dre’yi bile üzen Eazy NWA gibi bir grubun kurucusu olarak her zaman sevgiyle anılacaktır.

Lütfen Eazy-E Kimdir? yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!