Emboli - Seçilmişim Albüm Değerlendirmesi
İncelemeTürkçe Rap

Emboli – Seçilmişim Albüm Değerlendirmesi

Epeydir beklediğim bir işti Seçilmişim albümü. İnsan farklı şeyler dinleme ihtiyacı hissediyor, Emboli de bu sıkışmış piyasa için iyi bir rahatlama alanı. Ayrıca bu albümün bir başka önemi Emboli’nin kendini piyasaya tanıttıktan sonraki ilk işi. Bu sebeple benim için ayrı bir önem taşıyordu.

Öncelikle her albümde dikkat ettiğim hususa bu albüm nazarında bakarsam albümün “ilk, çıkış ve kapanış” parçaları albümü taşıyan ve omurgasını oluşturan işler olmuş. Özellikle albümün ilk parçası olan “Karanlık” albümün en iyi parçası. Emboli’nin girişine önümü ilikledim. Lirikal anlamda da albümün en başarılı işi. Ama bu parçada Emboli’den ziyade Patron’un performansı beni şaşırttı ve mest etti. Baba çok dolmuş, o klasik sivri dilini ve sert vokalini dibine kadar yansıtmış. Özellikle 3 kere keskin Flow değiştirerek dinleyici uçuruyor. Nakaratta giren kemanla iki Mc’nin damar okuyuşunu harmanlayınca mükemmel bir iş çıkmış. Sadece bu albümün değil bu haftanın en iyi işi olmuş Karanlık.

İlginizi Çekebilir: Haftalık Gündem 2020 #38 – Fight Kulüp 2, AVAVAV, Hiçbir

Albümün çıkış parçasına gelince Emboli’nin albümdeki en iyi kendini yansıttığı iş olmuş “Rızasını Al Dünlerin”. Öğüt verici ve öğretici bir tonda okumasına ve liriklerin buna uyumlu olmasıyla birlikte epey başarılı bir iş olmuş. Nakaratı okuyan Sevgi de tam tonunda okumuş ve Emboli ile gayet uyumlu olmuş. O anlamda albümün en başarılı işlerinden olmuş Rızasını Al Dünlerin.

Albümün kapanış parçası olan Defolup Git parçası da gayet sert ve gaz bir parça olmuş. Sözlerin sertliği ve vokali bu parça hususunda çok başarılı. Pos da çok iyi ayak uydurmuş. Bu parçalar dışında albümde beğendiğim diğer bir iş albümle aynı isimde olan “Seçilmişim” parçası. Parçadaki Punchline’lar ve referanslar gerçekten çok yerinde. Aralarında 1-2 anlamsız bar da olsa Seçilmişim de gayet güzel iş.

Albüm lirikal anlamda çok doyurucu ve başarılı. Anlatımının ne kadar güçlü olduğunu bu albümde de dibine kadar göstermiş Emboli.

Albümün iyi yanları kadar handikaplı yerleri de var. Albümdeki çoğu nakarat, piyasaya yanlama işi ve Emboli standardının altında ve farklı. Özellikle “Uzaklaşın Benden” parçasında kullandığı Autotune çok başarılı olmamış, o parçada okuduğu salaş nakaratı da çok beğenmedim. “Hırs” ve “Onurlu Para” parçalarını da beğendiğim parçalara nazaran daha basit buldum. Özellikle “Onurlu Para” parçasının ilk Verse’ünü muhtemelen 10 dakikada falan yazdı.

Albümün bir diğer temel sorunu da sound’u. Sanatçının bir önceki albümü olan “Favela Metod” Sound olarak belirli bir konsept ve seviyede gidiyordu, bu da bir standart oluşturuyordu. Bu albümde maalesef onu bulamadım. Daha piyasa tarzları ve bir albüm düzeninden uzak. Son olarak albüme genel puanım 6/10. Emboli yapabileceğinin çok altında bir albüm yapmış, çok daha iyisini yapabilecek potansiyeli var.

Emboli – Seçilmişim Albümü Şarkıları

  1. Karanlık Ft. Patron
  2. Seçilmişim
  3. Uzaklaşın Benden
  4. Rızasını Al Dünlerin Ft. Sevgi
  5. Hırs
  6. Onurlu Para
  7. Defolup Git Ft. Pos

Lütfen Emboli – Seçilmişim Albüm Değerlendirmesi isimli yazımız hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz. Teşekkürler.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:İnceleme

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir