Nedir?

Flow Nedir?

flow nedir

Arka planda yer alan ritme bağlı olarak, rap müziğinde sözleri uyaklı biçimde dile getirme sanatına flow denmektedir. Bunu yapmak aslına bakılırsa çok da kolay değil. Ancak doğru ele alındığında ve istenilen senkronizasyon oluştuğunda oldukça güzel bir bütünlük sağlanmaktadır.

Böylece kulağa hoş gelen ve uyumlu şekilde ele alınmış sözler ile harika uyak eşliğinde rap müzik çok daha keyifli hale gelmektedir. Günümüzde bunu yapan eski dönemlerden bu yana pek çok rap üstatları bulunmaktadır. Sözler ritme bağlı olarak uyaklı hale gelmekte ve üstelik verilmek istenen mesaj çok daha net şekilde dinleyiciye aktarılmaktadır.

Flow ile Rap Müzik

Türkçe anlamı ile akıcılık olarak nitelendirilen flow, rap müziğini çok daha anlaşılır ve keyifle dinlenebilecek bir hale getirmektedir. Ayrıca ritim ile beraber sözler uyaklı halde çok daha hızlı ve senkronize şekilde ele alınabilmektedir. Beat üzerinden akış sağlanarak sözlerin çok daha dikkat çekici şekilde ele alınmasına olanak tanıyan flow, her rap müzik yapan sanatçılar için büyük öneme sahiptir.

Tabii bu konuda kullanacak olan sözler ve beat ile beraber etkili bir uyum sağlaması büyük öneme sahiptir. Doğru şekilde ve akıcı bir nitelik oluşturulmaz ise kulağa hoş gelmeyen kötü bir rap müziği ortaya çıkabilir.

flow nedir

Türkiye’de Flow Üzerinden Rap Müzik

Birbirinden farklı rap müzik yapan Türkiye’de pek çok sanatçı bulunmaktadır. Özellikle son dönemlerde oldukça geniş bir yelpaze aldığında farklı müzikler ortaya çıktı. Ancak ortak şekilde flow bütün farklı rap müzik türleri üzerinde kullanılmaktadır.

Çünkü uyaklı şekilde sözler çok daha akıcı ve hızlı yapılabilmekte; aynı zamanda popüler bir müzik oluşturma şansı elde edilebilmektedir. Bu da ortak şekilde tüm kesimlere hitap etme imkanı sağlıyor. Çünkü uyaklı olması insanlara ne denmek istediği konusunda rap müzik üzerinden çok daha net şekilde anlatım fırsatı sağlıyor.

Flow ve Rap Müzik

İster ağır rap müzik ister hızlı rap müzik olsun hiç fark etmez, flow üzerinden uyaklı şekilde daha çok akıcı sözler ele alınmaktadır. Özellikle bu konuda Ceza başta olmak üzere, pek çok Türkçe rap müzik yapan ünlü isimlerin güzel işler çıkardığını söylemek mümkün.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Nedir?