Türkçe Rap

Fuat Ergin Ekşi Sözlük Yazarlarının Sorularını Cevapladı

fuat ergin ekşi sözlük

Türkçe rap müziğin en eski isimleri arasında yer alan Fuat Ergin, Ekşi Sözlüğe konuk olup yazarların sorularını cevapladı.

Otuz yıldan fazladır rap müziğin içerisinde yer alan Fuat sözlük yazarlarının her telden sorularını cevapladı. Ayrıca sanatçı Ekşi Sözlüğün YouTube kanalı Pena’da da bu soru cevap etkinliğinin videosu yer alacak.

Sanatçı yazarların sorularını cevaplamasının ardından Biz de sizler için sözlükte soruların bazı soruları seçtik.

Fuat Ergin Tarafından Cevaplanan Sorulardan Bazıları

rap piyasasının şu anki durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

hiphop kültürü her yöne dallanıp budaklanabiliyor. 1990’da mc hammer ve vanilla ice çıktı onlar da çok popüler yaptılar bu kültürü diyebilirim. benim umudum bu şekilde çiçek açıp yeşermesi. umudumuz bu şekilde. tabii ki insanlar kafalarına göre bir şeyler yapabileceklerdir. yeni şeyler çıkacaktır. abd’den gelen tabii ki etkiler yadsınamaz. insanlar yapacaktır bir şeyler ama ben kendi bildiğim şeyi yapacağım. benim de mayalandığım şeyler var. ben bildiğim şeyi yapacağım. başkaları neler yapar bilemem. tabii yapacaklar ama umarım hiphop kültürünün daha da gelişmesine katkı sağlarlar. umudumuz o yönde.

ceza’nın ben fero ve ezhel ile şarkı yapması hakkındaki düşünceleriniz nedir?

sosyal medyanın bu şekilde güçlenmesi ve bu çocukların önüne geçilememesi nedeniyle bunların pervane suyuna girdiler. ben yıllardır bu piyasadayım. bugüne kadar hiç kimseye destek vermediler ama bu çocuklar sosyal medyada güçlenince onların pervane suyuna girdiler. ben türkçe rap yapan gençlere her zaman destek vermişimdir. röportajlarımda isimlerini yad etmişimdir. yani insanların patlamasını beklemedim açıkçası ben.

piyasada anlamlı lirikler yazan (şanışer, patron, saian gibi) rapçiler üstadım fuat ergin’dir, diyor. çok uzun zamandır da hayranlıklarını belirtiyorlar. sen sana üstadım diyen rapçiler hakkında neler düşünüyorsun?

Birçok politik,siyasal veya toplumsal sorunlar ile ilgili albümler, şarkılar varken (mesela son albümün omurga) neden şu an sokaktaki bir insana rap diyince aklına bol autotune basılmış, kafiye olsun diye yazılan hiçbir şey anlatmayan anlamsız şarkıları örnek veriyorlar?

bu arada yasemin mori’ye buraya geldiğinde de sorulmuştu. “yasemin mori gibi anlamsız sorular sahtedir videonda bacağına sarılan” kalbüm şarkısındaki bu sözlerle ne anlatmak istedin? yasemin mori’yi de seni sevdiğim kadar severim ne demek istediğini yada neden böyle bir şey dediğini anlamadım.

son albümü dinledin mi bilmiyorum albümde patron, saian, şanışer var. benim çok beğendiğim ve sevdiğim çocuklar. bu işi doğru yapan insanlar. şanışer gerçekten muhteşem şarkılar yazıyor. son bir projesi var o geliyor. onda da yer aldık. patron infilak etti geliyor. çok mutluyum onun adına. çok seviyorum ve çok yetenekli. keza saian da öyle. göğsümde bir madalyadır benim için saian. ilham verebildiğim biridir. ne mutlu bana diyorum ilham verebildiysem. çok güzel bir şey birine ateş olabilmek. hiçbir şey ödeyemez bunun karşılığını. çok acayip bir şey o gerçekten.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap