İncelemeTürkçe Rap

Gazapizm – Hiza Albüm Değerlendirmesi

Gazapizm - Hiza Albüm Değerlendirmesi

Ekibimizden Melih, Gazapizm’in uzun süre sonra yayınladığı Hiza isimli albümünü değerlendirdi. Hızlıca sizi değerlendirme yazısı ile baş başa bırakıyorum. Öncelikle, bir daha bizi bu kadar bekletme ağabey. Türkçe sözlü Rap müziğin sen ve senin gibi insanlara epey ihtiyacı var.

Albüme gelirsek, Mc’lerin yeni şeyler deneyebileceği en doğru olay albümler oluyor, seyirciyi daha kolay ve daha güzel bir şekilde hazırlıyorlar. Gazapizm de albümde yeni Sound’lar denemiş. Ancak, bu şarkılar arasındaki ayrım gerçek anlamda keskin ve bir taraf diğerini kesinlikle beğenmeyecek. Bana göre Gazapizm albümü hazırlarken risk almış.

Albümde en beğendiğim parçalar; “Dayan, Bu Rüya Benim, Yaşanırsa Diye ve Unutulacak Dünler” oldu. Sebebi ise şarkılar beklentimi karşıladı. Özellikle “Bu Rüya Benim” ve “Sanki Bir Halkın” parçasından sonra yaptığı en iyi iş olmuş. Bu parçayı spesifik olarak değerlendirdiğim zaman, güncel Sound’u kendi tekniği ile çok güzel harmanlamış ve kendini eğip bükmemiş. Ayrıca ayrı bir parantez de Ateş Berker, Okan Çam ve diğer tüm prodüktör ve enstrümanları kullanan arkadaşlara açmak istiyorum.

Müzikal anlamda ,son zamanlarda dinlediğim en iyi iş oldu Hiza. Özellikle klarnet kullanılan yerler beni benden aldı,sonunda saçma sapan Beat’ler yerine kendi öz Sound’larımızı kendi enstrümanlarımızı hatırlayan birileri oldu.

Albüm için eleştireceğim kısım ise, lirikal olarak eski işlerinin altında kalmış. Çok fazla Beat’lerin üstüne yatmış. Ve daha sakin tonlarla siyasi göndermeleri yaptığını görüyoruz. Bununla beraber, Pisliğin Üstüne Basmışlar ve Sağı Solu Kes gibi daha “tekno” şarkıların varlığı ile -her ne kadar eski Grup Yorum nakaratlarını andırsa da- albümün kalitesi biraz gerilere düşmüş.

Albüme genel puanım 6/10, yazının başında dediğim gibi inşallah bir daha yeni bir albüm için bu kadar beklemeyiz. İnşallah Bu Rüya Benim, Unutulacak Günler, Dayan, Yaşanırsa Diye parçalarına klip gelir. Herkese sevgiler saygılar✌

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:İnceleme