Ghetto Ne Demek?

Günümüzde daha çok kenar mahallelerde yabancıların ve azınlıkların toplu olarak bulundukları yerlere ghetto ya da getto ismi verilirken Amerika’da yaşayan siyahilerin yaşadığı ghetto kültürü çok daha farklıydı  ve bıraktığı izler derindi.

1910’lu yıllarda siyahiler, kuzeydeki endüstri şehirlerine kitlesel bir göç yapmıştır. En büyük göç alan şehirler New York ve Chicago idi. Yüzyılın başında tamamı beyazlardan oluşan St Louis, Philadelphia, Detroit, Pittsburgh, Indianapolis, Cleveland ve Baltimore, yüzyılın ortalarına siyahi nüfusun politikalarının, kültürünün ve sanatının merkezlerine dönüşeceklerdi. İkinci Dünya Savaşı yıllarında başlayan ikinci göç  ile 5 milyondan fazla güneyli siyahi insan daha bu şehirlere yerleşmişti.

Birinci dalga ile gelen siyahiler kırsal kesimden tarlalardan gitmişti ve şehir kültürleri sıfırdı. Kaba kuvvetin temsilcileri gibi görüldüler. Beyazlar, mahalleye taşınan bir siyahilerin, evlerinin emlak değerini düşüreceğine ve mahallenin asayişini bozacaklarına inanıyorlardı. Siyahiler, belli mahallelere sıkışıp kalmıştı. Yüzyılın ortalarında beyazların şehir merkezlerinden banliyölere taşınmasıyla  siyah ghettoların doğuşu tamamlanmıştı.

ghetto ne demek

Ghetto Yaşamı Nasıldı?

Gettoda hayat, yoksulluk, işsizlik, çaresizlik ve hapishane arasında bir döngüydü. Bireyler çoğunlukla tek başına yoksulluk içinde yaşayan bir ailede doğuyordu. Sokakta, televizyonda, şarkılarda ‘siyah’ın negatif ve ‘beyaz’ın pozitif olduğu öğretiliyordu. Bilinçaltı, deri rengini bir sorun, bir yük olarak görmeye başlıyordu.

Sıraya girerek metal dedektörden, çanta aramasından ve bacak arasının kontrolünden geçerek bir ghetto okuluna girilebiliyordu. Büyüdükçe, mekanlara girecek parası olmayan tüm ghetto çocukları gibi sokak köşelerinde gruplar şeklinde toplanıyor ve vakit geçiriliyordu.

ghetto ne demek

Ghetto’dan Hip Hop’un Doğuşu

Hip Hop Amerika’da 70’li yılların sonuna doğru ortaya çıkmıştır. Hip hop kültürü ghetto hayatına, sefalete, ırkçılığa, işsizlik ve yoksulluğa bir başkaldırı yapma şansı vermiştir. Ghetto’da yaşayan siyahiler, zor şartlar altındaki yaşamlarını daha eğlenceli hale getirirken şikayetlerini dile getiriyor, sisteme başkaldırıyor ve bir nevi isyan ediyordu. Bu ghettolar kölelikten kurtulmuştu ama yine de yaşam şartları çok zordu.

Mahallelerinde fakirlik hakimdi ve çeteleşmeler vardı. Hip Hop’ın içerdiği dört element bu insanları kurtarıyor, hem eğleniyor hem de biraz para kazanarak geçimlerini sağlıyorlardı. Bu elementler; rap, graffiti, breakdance, DJ (scratching)’dir.

Avatar

Yusufcan Aksu

2016 - 2020 yılları arasında oyun ve espor basınında yer alan Yusufcan, Özgür Hip Hop ile birlikte takipçisi olduğu Hip Hop kültürü hakkında içerikler üretmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!