Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #10 – Sezar, Dünya, Araftayım

Haftalık Gündem 2020 #10 - Sezar, Dünya, Araftayım

Evet arkadaşlar yine bir Cuma günü ve mc’ler malum süreçte bizi mutlu edecek işler çıkardı. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçersem;

Merdiven Crew – Sezar; 10/10

Gerçekten muhteşem bir dönüş oldu. Malum Türkçe Rap’de bu geri dönüşler hep vasat oldu. Hiçbir zaman eski tat oluşmamıştı. Ama Merdiven bu olayı değiştirecek gibi. Kusurlu bir olay bulamadım parçada. Beat girdiği an Rapozof’un altyapısı olduğu o kadar belli ki,insanın alıp götürüyor.

Benim en çok beğendiğim verse Sayedar’ın kısmı oldu. Yani lirik olarak basit kaçsa da Flow’u ile beraber Battle rap ve John Wick kısımları harika olmuş. Albümü sabırsızlıkla beklemekteyim.

Allame – Dünya; 8/10

Gerçekten sonunda dediğim bir iş oldu. Son zamanlarda hep orta yollu işler yapan Allame, sonunda içini net bir şekilde döküp dinleyiciye o duyguyu vermiş. Allame “Bu Senin Ellerinde” parçasından sonra keskin bir vokal değişikliğine gitmişti.

Şahsen bu beni dinlerken rahatsız etti. Anlaştığın adamın keskin değişiklikleri dinlerken etkiliyor ister istemez. Ama bu parçada eski tatta bir vokal ottuturmuş. Nağmeli okuduğu yerlerde cuk oturmuş. Arabic Beat’lere en iyi iş yapan adam Allame olabilir

Fro – Paradise; 4/10

Lütfen çevresindeki birileri Fırat’a baba sen duygusal işleri çok güzel yapıyorsun. Sırf tutsun diye Trap yapmanın bir anlamı yok. Çünkü gerçekten hiçbir artısı olmuyor bu şekilde. Ama “Kırgın Adımlar ve Yine Yollar Var” gibi duygusal işlerde cidden kafiyesi ile çok güzel bir şekilde dinleyene duyguyu veriyor.

Paradise şarkısının bir bölümünde gerçekten Flow’u fena değil. Zaten şarkıyı o kurtarıyor. Yoksa PMC’nin rezil işleri arasına girecekti benim nezdimde parça. Bu hali beğenmediklerim arasında.

Boykot – Yılan; 9/10

Hala böyle mesaj içeren sanatçıları görünce, pamuk ile sarmak istiyorum. Orta yollu Mc’ler gibi ucundan dokundurmadan çatır çatır yazmış helal olsun. Zaten “İnsanlar Ölü” efsanesini yapan birinden bu beklenir.

Ne kadar bazı görüşlerini tasvip etmesem de görüşlerini korkmadan aktarması bile saygıyı hak eden bir hareket. Zaten vokal olarak en temiz bulduğum kişilerdendir her daim Boykot. Teknik anlamda kusurlu bulsam da, bu parçada hiç sırıtmamış.

Sorgu – Suçumuz Varsa; 9/10

Sarkastik adamlar çok başka ya. Harika bir Flow ile, güzel kafiyelerle, sağlam nakaratlarla, şahane hikaye ile müthiş bir parça yapmış. Fazla söze gerek duymuyor ben çok beğendim.

Furkan Karakılıç & Sakorphe – Kan V Ceset; 0/10

Gerçekten bana şunu bir söylesin, bu arkadaş ne yapıyor. Hangi olayı güzel. Ona göre bir kritere alalım, ülkede bir kitle var farklı olan her şeye tapıyor. Bir şey farklı olduğu için iyi-kötü değildir. Başarılı ise iyidir. Bu mantığı kavrayamayan insan sayısı çok. Neyse sinirlenmeden bırakayım burada.

Old G – Araftayım; 6/10

Teknik anlamda Motive ile beraber 5 yıl sonra çıkacağı seviyeyi en çok merak ettiğim isim olabilir. Her parçada kendini çok fazla belli ediyor. Ama maalesef çok kötü altyapılara iş yapıyor. Maalesef çok etkiliyor dinleyiciyi. Daha sağlam altyapılar iş yapsa daha güzel işler sunabilir. Parça güzel ama 2 ay sonra açıp dinleyebileceğim düşünmüyorum.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap