Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #11 – Gerek Yok, Aranıyorum, Yanında

Haftalık Gündem 2020 #11 - Gerek Yok, Aranıyorum, Yanında

Evet arkadaşlar yine bir değerlendirme ile karşı karşıyayız. Bu sefer MC’ler sadece 3 Nisan Cuma günü değil, hafta boyu üretkendi. Ayrıca Rap adına verimli bir hafta olduğunu söyleyebilirim. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçelim.

Joker – Gerek Yok: 8/10

Aylardır suskun olan Joker, habersiz bir şekilde artık kendisini adı ile klasikleşen 1 Nisan’da “Gerek Yok” parçası ile bir nevi geri döndü. Şarkı genel olarak benim beklentimi karşıladı. Joker parçada klasik teknik ve lirikalitesini yakalamış.

Özellikle Flow olarak, her parçada üstüne koyması gözle görünür bir başarı. Şarkıda beklentimin altında kalan nokta nakaratların yeri ve beklediğimden az Punch olması. Parçaya nakarat ile girmesi bence ağır havayı kırmış. Ayrıca daha pesten okuyabilirdi nakaratı. Punch olarak da,en yakın örnekleri “Son Kale” ve “HighTech” şarkılarının epey altında kalmış. Genel olarak dinleyebileceğim, listeme aldığım bir iş oldu.

İlginizi Çekebilir: Canka, Nem İsimli Şarkısı İle Geri Döndü

Santi aka Universe Ft. Bossy & Defkhan – Aranıyorum: 8/10

Çok özgün ve temiz bir iş olmuş. Santi vokal olarak Battle’ın yakıştığı az isimlerden. Ama bu Verse’ünü ortalama buldum. Çok vurucu olan bir söz bulamadım açıkçası. Battle parçalarında haklı olarak bunu arıyorum. Santi’nin kısmı Flow olarak fena olmamak ile beraber, lirik olarak ortalama bir verse olmuş. Ama nakarat şelale. Çok fazla kendisini dinlemem ama bu Beat’e anca bir nakarat bu kadar oturur.

Tam köprü olmuş Santi’den Defkhan’a geçiş. Tam isabet bir nakarat olmuş. Bu sene Türkçe Rap’de dinlediğim en iyi nakarat diyebilirim. Defkhan neden bu işte en üst seviyede olduğunu gösteren bir verse okumuş. Yine şarkıya girişinde önümü ilikledim. Her parçasında teknik olarak seviyesini nasıl bu kadar iyi kullanabiliyor gerçekten anlamıyorum ve takdir ediyorum.

Mustafa Sandal & Melis Fis & Defkhan – Yanında: 5/10

Aslında değerlendirmeye almayacaktım ama ülkemizde çok fazla düşüncesiz insan olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Bir insanın yaptığı bir şeye karşı iseniz, neye karşı olduğunuzu bilmeniz gerekmekte.

Bir sosyal sorumluk projesi ortadayken,popçu ile düet yaptı diye Defkhan gibi bir adama laf edilmesi bence ağır eğitimsizliği gösteriyor. Şarkı çok iyi olmamış. Zaten Defkhan dışında olan sanatçılar çok sevdiğim sanatçılar değil, hatta kızı tanımıyorum bile. Defkhan’ın verse’ü güzel olmuş ama her gün dinleyeceğim bir verse değil. Ama ben şahsım adına projeyi düşünen herkese teşekkür ederim.

Ayben – Oyun Parkı: 2/10

Her şeye inanırım, ama şu altyapıyı Da Poet’in yaptığına inanmam. Tamam arada bir konsept Beat’ler deniyor ve bence başarısız oluyor. En yakın örneği Kamufle’nin albümleri. Ama bu kadarını da ben beklemiyorum be abi. Sen DP’sin be baba. Senin güzel altyapı yaptığın işleri sıralasak, rahat 3 saat yazı yazmak zorunda kalırız. Ben beklemezdim hayal kırıklığına uğradım açıkçası.

Ayben’e hiç girmiyorum yani o kısımdaki hayal kırıklığı çok daha fazla. Rap’e yeni başlayan birinin bıçkınlığı var parçada, sözler rap yapmaya başlayan ergen kızların yazdığı sözlerden farksız. Teknik olarak da kendi seviyesinin çok altında bir iş. Olmamış.

Canka – Nem: 7/10

Açık ara bu hafta en fazla beklediğim parçaydı. Ne ile dönerse dönsün, benim için beğeneceğim bir parçaydı. Yani insan özlüyor eski güzel günleri. Böyle eski samimi adamlar inşallah tekrardan, güzel bir şekilde bu işi icra ederler. Çoğu insan gibi bende altyapıyı beğenmedim. Yani bu agresyonu yüksek bir müzik yapan bir adam için, bu tarz durağan bir Beat epey yavan kalmış.

İnşallah bu ara sıcak olur ve devamlı üretime geçer. Punchline kalitesi olarak eski işler gibi olmasa da sağlam diyebileceğimiz birkaç vurucu cümle var. Ben beğendim açıkçası.

Dilkeş Kardar – 7 Milyar Köle: 9/10

Gerçekten bu hafta için en fazla beğendiğim iş oldu. Uzun zamandır bu kadar teknik iş dinlemiyorduk. Teknik anlamda en iyilerden Dilkeş Kardar. Bir de bunun üstüne lirikalitesini konuşturmuş. Bence bu haftanın en iyi işi. Ülkemizdeki rapçiler bu parçayı ders niyetinde dinleyip, “AutoTune” nasıl kullanılması lazımı öğrenebilirler. Ben çok beğendim parçayı.

Zen G Ft. Can Vatansever – 2020: 4/10

Lirikal açıdan son birkaç işinde Zen G’de bir düşüş görüyorum. Her zaman o sert vokalle Flowların aktığı, vurucu cümlelerin olduğu parçalarını son zamanlarda göremiyorum. Daha vokal bazlı ilerlemek istiyor ama o gömlek ona çok oturmuyor bence. Bu parçada kalın vokal kullanıp, son kısımı nağmeli okumuş.

Çok keskin değişimler var parçada dinlerken beni rahatsız etti şahsen. Altyapı ve nakarat güzel olmuş bence parçayı toparlayan kısımlar oralar olmuş.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap