Haftalık Gündem 2020 #12 – Yıkılır, Yağmurlar, CM 01-02

Evet kadim dostlar, yine bir cuma ama ne cuma. Gerçekten çok fazla sağlam ve kalburüstü iş çıktı. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçersek;

Ados – Yıkılır; 10/10

Uzun zaman sonra listeme aldığım ilk Türkçe Rap parçası oldu. Bu sebeple Ados’a teşekkür ediyorum. Gerçekten çıktığı seviye ve koruduğu istikrar ile bence efsaneler arasına çoktan girdi Ados. Her yeni yaptığı parça ile bu temeli sağlamlaştırıyor.

Şarkıdaki Flow değişimleri günümüzdeki Flow anlayışının nasıl olması gerektiğinin birebir örneği. Artık dünya Sound’unda teknik anlamdaki en önemli unsur akıcı Flow’ların değişim göstererek dinleyiciyi sıkmadan dinletmesi. Bunu bence en iyi yapan mc Ados.

Şarkı öyle bir atmosferdeki tam damar değil ama hararetli hali bile insanı düşünceye sokabiliyor, çok başarılı bir iş.

Kayra – CM 01-02; 10/10

Gerçekten beni acayip mutlu eden bir iş oldu. Abi kimse sizden atomu parçalamanızı istemiyor, ama biraz zeki olun be, yani Kayra’nın yarısı kadar düşünseniz yazarken ayakta alkışlayacağım ama maalesef öyle bir ihtimal yok. Deneysel iş denildiğine akla ilk Kayra gelir.

Bizi yine hiç şaşırtmadı. Gerçekten o oyunu oynadığım günlere gittim. Neden FM’ci değil de CM’ci olduğumu tekrar hatırlattı bana. Bir oyunu anca bu kadar betimleyebilir. Bu arada “Van Gaal ve Robben” ile kafiye anca Onur Abi yapabilirdi zaten. Ayrıca Guardiola meselesi acayip hoşuma gitti, benim başıma da gelmişti çünkü. Büyük adamdır Kayra.

Anıl Piyancı Ft. Perdenin Ardındakiler – Yağmurlar; 8/10

Uzun zaman sonra listeme aldığım ilk Anıl Piyancı şarkısı oldu. Ne kadar çok fazla dinlediğim biri olmasa da, bir yönden takdir ediyorum kendisini. Gerçekten her döneme Sound olarak çok güzel ayak uyduruyor ve hep belli bir seviyede. Çok fazla üzerine çıkmasa da inmiyor da, bu olayda kemik kitlesini tatmin ediyor.

İlginizi Çekebilir: MOB Entertainment Ekibinden Dört Yeni Haber Var

Şarkıya gelirsek, Anıl Piyancı çok güzel nağme yapabiliyor. Böyle daha rahat parçalarda da çok güzel bir şekilde bunu gösteriyor. Flow olarak genelde tek tip ilerlese de, alt yapı ile çok hoş durmuş. Tam gece geç saatlerde dinlenecek parça olmuş. Ayrıca nakaratı söyleyen grubu da çok beğendim. Tam 2000 başı Rock gruplarının vokallerini andırdı. Çok güzel bir sentez olmuş.

Emboli Ft. Bedo – Yaram Benimle; 8/10

Gerçekten Emboli’yi pamuklara sarmalıyız. Hem genç hem zeki MC sayımız çok azaldı. Bu yüzden çok kıymet veriyorum kendisine. Lirikal açıdan şu hali bile piyasadaki çoğu MC’den kat ve kat üstünde iken bu parçada teknik anlamda da azımsanmayacak seviyede olduğunu gösteriyor. Özellikle Verse girişleri ve ikinci Verse’deki Flow değişimi epey kaliteli.

“Benim ceketim, senin stilin çakma” Punchline’ı ve verse sonlarında nağmeli okuduğu “Geçtim duvar diplerinden tıpkı siste yankı gibi, Emboli isyan marşı grevde şarkı gibi” kısımları epey karizma olmuş. Ayrıca Bedo’nun sesi ve vokalini severim ve başarılı buluyorum. Ama nakaratının melodisini rap olmayan bir parçada duydum gibi, altyapı da o parçanın altyapısına benziyor. Bir aparma durumu olabilir, ama başarılı iş.

Rambl Ft. Tankurt Manas – Her Şeyi Al; 7/10

Şu Tankurt Manas Verse’ünü en az 10 parçada falan daha duymuşumdur. Flow ve vokalini epey seven biriyim ama gerçekten sıkıyor. Parça klasik Tankurt teknik seviyesini yakalamış. Ama Tankurt Mumble olayını denemesin bence. Kendisi bir-iki barda denemiş ama, sonra kendide anlamış olacak ki Flow değiştirip toparlamış.

Ama ben bu parçada Tankurt’tan daha çok Rus arkadaşı daha çok beğendiğim. Ses değişimleri ve kulağa gelen nağmeli Flow inanılmaz hoş geldi. Rusça ve birçok dil, Flow konusunda Türkçe’den daha avantajlı ama arkadaş epey yetenekli gibi listeme aldım. Parçayı Tankurt’tan daha çok Rambl taşımış.

Febris Ft. Sansar Salvo – Boss; 4/10

Flow olarak Sansar Salvo kendi seviyesini yakalamış. Ama anlamadığım bir nokta var. Abi sana zorla mı yazdırıyorlar ya, kendi inkar etse de aynı basit kafiyeler, anlam yoksunu cümleler. Kendi seviyesinden iyice düşüyor Salvo.

Febris’i ise hiç beğenmedim, ritim bile zor tutturuyor. Kendisine başarılar ama, çok çalışılması lazım. Nakarat ayrı facia. Sansar Salvo’dan kendine yakışan daha klas ve prestijli işler bekliyoruz.

XiR – BBB; 6/10

Flow ve vokal olarak hiç tutmadığım ve neredeyse hiç dinlemediğim bir isim XiR. Ama parçada, iyi bir hava yakalamış. Bu kafaları severim,tabi lirikal olarak daha bütün olsa çok daha iyi olabilirdi. Şarkıda hecelemeler dinlerken beni zorlasa da, şarkı ilerledikçe teknik anlamda daha iyi bir hal alıyor parça.

Şarkıda en çık beğendiğim kısım nakarat oldu. Çok temiz bir nakarat olmuş. Özellikle “yeter” dediği yer epey kıyak durmuş. Sağlam bir konsept yakalanmış.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!