Haftalık Gündem 2020 #13 – Jeden Tag, Saray, Bis

Evet arkadaşlar, bu hafta yine bir Haftalık Gündem yazısı ile karşınızdayım. Bu hafta tekli olarak çok fazla üst seviye bir iş çıkmasa da, elle tutulur işler de çıkmadı değil. Değerlendirmeye geçersem;

Emboli – Jeden Tag; 7/10

Öncelikle parçaya Embo’yu şu konuda tebrik ederim başlamak istiyorum. Bu yaşta, kendi Sound’unu oturttu. Yani bundan çok fazla sapacağını düşünmüyorum. Parçayı dinlediğimde artık bu Emboli parçası diyebiliyorsun bu önemli bir şey. Ama handikabı da tekrara düşmek. Birçok Mc’nin düştüğü gibi o da tekrara düşebilir, bunun için lirikal anlamda kendini geliştirip, farklılaştırarak bunun önüne geçebilir. Ki bende bunu yaptığını yapabildiğini görüyorum.

Heyecan olarak beni yakalayamasa da oturaklı bir iş olmuş. “Simitçiydi Esenyurt’ta doğsa Pablo” kısmı gerçekten son zamanlardaki en iyi eleştirisel ve iğneleyici söz. Ayrıca bundan önceki parçasında yaptığı gibi, iki Verse’ün son barlarında vurucu Punchline kısımlarını oraya koymuş. Bunu kendine bir metot haline getirmek istiyor herhalde, öyle bir şey yapacaksa on numara oturur.

“Tıkıldın kutu gibi dаirelere
Pаrаlı sаhibelere yаrаlı fаhişelere
Zаmаnı böldüm sаliselere
Ölümü tаrif edene kаdаr bi аrbede de
Beni ben yаpаndı sаtırlаr”

İlginizi Çekebilir: Aspova Yeni Albümü Matrix Red İle Gündemde

Narkoz & Sansar Salvo – Geriye Dönüş Yok; 5/10

Artık çoğu Sansar Salvo Verse’ünde ne dinleyeceğini bilerek dinliyorum. Bir zamanlar yer altında zirve olan adamın bende böyle bir izlenim oluşturması gerçekten beni epey üzüyor. Gerçekten safi aynı kafiyeler abi ya. İnkar ediyor kendisi ama bizimde kulağımız var abi, harfler bile aynı neredeyse. Ama Narkoz elinden geldiğince toparlamış, özgün ve sağlam bir flow yakalamış.

Verse olarak dinletici, ama nakarat bir o kadar kötü. Keşke nakaratı başka birine okutsalarmış. Çok Rapozof’luk geldi keşke o okusaymış nakaratı dedim. Eminim Narkoz’u özlemesem 5’i dahi hak etmiyor bence ama Narkoz’a özlemimden dolayı sempatim oldu parçaya.

Aga B – Bis; 8/10

Bu hafta çıkmış en iyi tekli. Gerçekten konsept işler bu tatta olunca, tadından yenmiyor. Aga B’nin yaptığı her işe saygım var. Ama vokal ve teknik anlamda beni çok fazla çekmeyen bir sanatçı. Ama bu parçada özellikte 1.verse’de acayip bir flow yakalamış. Lirikal anlamda da epey doyurucu olmuş,bu kafalara ihtiyaç var.

Killa Hakan – Saniye Saniye; 4/10

Bu parçayı 2010’da yapsa eminim çok farklı efsane bir eser sunmuş olacaktı bize. Konsept, klip bir yere kadar sözler tam Killa işi olmuş. Maalesef yeni Sound hiç yaramadı Hakan Abi’ye. Birkaç yerde de Rhyme kaçırmış, yani derli toplu bir proje bu sebeplerden vasat bir iş olmuş.

İsterse bu saatten sonra yapacağı her parça kötü olsun, bende kredisi bitmez Hakan Abi’nin. Herkesin evinde internet var, araştırıp bu adamın nasıl biri olduğuna bakabilirsiniz. Sosyal medyadaki namussuzlara bakmayın.

Massaka – Saray; 7/10

Ne kadar yaptığı iş benim mentaliteme hiç uymasa da, yaptığı işe epey saygım var. Çünkü hakiki ve gerçek. Yani hiçbir şey yaşamadan gangsterlik oynayan tonlarca çocuk varken piyasada, gerçek birinin gerçek şeyleri anlatması bence yapılası bir olay. Konsept olarak hepinizin hoşuna gittiği gibi benimde epey hoşuma gitti, birçok mc’yi bir klipte görmek.

Ama benim ondan da hoşuma giden şey alt yapı oldu. Gerçekten kalburüstü mc’ler ile çalışa çalışa Sound’unu iyice geliştirdi Massaka. Lirikal ve teknik eksikliği bu şekilde çok güzel kapatıyor. Ayrıca ne kadar sert bir vokali olsa da, nakaratlara güzel oturuyor sesi. Ben beğendim şahsen.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!