Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #14 – Yeniden, Revolver, Kural

Haftalık Gündem 2020 #14 - Yeniden, Revolver, Kural

Evet genç kardeşler, yine bir Cuma Haftalık Gündem günü ve yine çıkan yeni işler karşımızda. Bu hafta çıkan işlerden umutluydum, ama çok fazla beklentimi karşılamadı. Değerlendirmeye geçersem;

Cem Adrian Ft. Şanışer – Yeniden; 5/10

Gerçekten bu sene çıkan işler arasında beni en fazla hayal kırıklığına uğratan parça oldu Yeniden. Daha duygu yoğunluğu yüksek hissiyatlı bir iş çıkacağını umuyordum, ama çok aceleye gelmiş bir iş olmuş.

Şanışer’in düet performansları yükselişteyken bir anda düetlerde hevessiz olduğunu görüyorum. Zaten kendisinin Flow Radyo’nun programında bu minvalde bir açıklaması var.

İlginizi Çekebilir: Cem Adrian ve Şanışer’den Yeni Şarkı: Yeniden

Şarkıda beğendiğim kısımlar kafa sesi üzerine Şanışer’in okuduğu kısım. Epey hoş olmuş, ayrıca ikisinin de nakaratı beklenen gibi üst düzey, şarkının elle tutulur yanı o olmuş. Altyapının da Cem Adrian’ın elinden çıktığı çok belli. Ama ben Şer’den lirikal olarak kuvvetli farklı değişken Flow’ların aktığı işler bekliyorum.

Çağrı Sinci – Revolver; 7/10

Bu parça da uzun zamandır beklediğim bir işti. Sinci hem lirikal, hem de teknik anlamda ortalamanın üstünde olan ender mc’lerden. Yine klasik Çağrı Sinci lirikalitesinin ve kafiye matematiğini yakalamış. Flow olarak çok tutuk ve sığ buldum. Günümüz Rap’inde daha değişken, daha farklı Flowlar denemeli bence mc’ler. Altyapı’da sönük kalmış.

Çok daha sağlam altyapılarına alışığım ben Sinci’nin. Bence altyapı kalitesinin yavanlığı, anlatılanları monotanlaştıtıyor. Ama lirikal ve kafiye olarak yüksek bir seviyede oluşu, beni cezbediyor ve şarkıyı dinletiyor.

Bedo Ft. Ati – Kural; 4/10

Şarkı harika başladı. Gerçekten Bedo ses olarak çok güzel bir RnB vokalisti. Çok güzel bir şekilde kendi tarzında harika damar bir nakarat ile başlamış, verse’ü de ortalamanın üstünde. Şahsen dinleyenler için epey beğenilecek bir verse, ben RnB ve ritmik şeyleri sevsem de, daha fazla Flow dolgun kafiyeler arıyorum. Yine de Bedo’nun kısmı gayet başarılı olmuş. Sonra malum arkadaş “Mero’dan sonra en iyi Flow yapan Mc” geliyor.

Yalan yok gayet güzel ve ritmik bir şekilde ilerliyorken, bir anda en az 1500 kere kullandığı Flow’a geçti. Yani artık dinlediğim zaman gülüyorum. Daha fazla yazmayacağım yoksa sertleşmek istemiyorum kısacası şarkı iyi giderken kötü bir şekilde bitti beğenemedim.

Necip Mahfuz – Çürüyüş; 8/10

İşte özlenen adam sahnelerde. Şu parçayı gece yürürken, hafif yağmur çiselerken dinlenecek bir parça olmuş. Karanlık işleri seven insanların çok beğeneceği bir iş olmuş. Sound’un tamamen değişmesi ile, bu tarz şiirsel anlatımlar epey azalmıştı. Eski heyecan olmasa da, o heyecanın yerini olgun bir şair almış ben beğendim şahsen.

İlginizi Çekebilir: Kayra, Kayıp Gölgeler İsimli EP’sini Yayınladı

Harun Adil – Sürgün; 6/10

Teknik anlamda fazlasıyla başarılı ama, zevk olarak bu kafalar beni çekmiyor. Duygu yoğunluğu olarak daha fazla işler dinlemek hoşuma gidiyor. Deneysel yapalım derken, orta yollu bir iş olmuş. Klasik Harun Adil işlerinin bir tık altı olmuş.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap