Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #15 – Sıkı Dur, Anılar, Kaybettim

Haftalık Gündem 2020 #15 – Sıkı Dur, Anılar, Kaybettim

Yine bir Cuma, yine yeni işler, yine Haftalık Gündem ve yeni parçalar. Çok fazla olmuş dediğim iş yok ama birkaç defa dinlediğim işler oldu. Değerlendirmeye geçersek;

Anıl Piyancı Ft. Ben Fero – Sıkı Dur; 2/10

Gerçekten şu olay için bir anlaşalım Mc’ler ile, sizin Mercedes’e bindiğinizi, nasıl hatunlar ile takıldığınızı vesaire özelliklerinizi Instagram gönderilerinizde veya hikayelerinizde görebiliyoruz. Yani devamlı her parçada bunları anlatıp kendi egonuzu tatmin etmek bence çocukça ve yersiz.

Anıl Piyancı bu şarkıda da her parçasındaki Flow’unu yakalamış, yalan yok Flow hep aynı olsa da Beat kalitesinden dinletiyor. Yani Palavra parçası dışında “ohaaa Anıl süper yazmış” dediğim bir parça olmadı ama hiçbir zamanda çok kötüde demedim. 2 puanı sırf Anıl’ın Flow’una verdim. Ben Fero’ya gelirsek, baba az uğraş ya. Yani yapma demiyorum, bu kadar ulaşılan kitleden sonra istesen de bırakamazsın ama Rap nedir ve neyi eksik yapıyorum konusunu bir düşün.

İlginizi Çekebilir: Vio’nun Avukatından Eserlerini İzinsiz Yayanlar Hakkında Önemli Açıklama

Sansar Salvo Ft. Ayaz Kaplı – Anılar; 8/10

Ayaz Kaplı benim için bu piyasadaki herkesten çok daha iyi nakarat okuyan bir adamdır. Benim için üstat statüsündeki adamlardan biridir ayrıca. Sansar’ın bu konudaki tutum ve saygısı çok hoşuma gidiyor ayrıca epey takdir ediyorum.

Şarkının nakarat ile başlaması şarkının modunu epey arttırıyor. Sansar Salvo’nun eski Sound’una doğru tekrar yön alması beni mutlu ediyor. Hezeyan’dan sonra bu çok iyi oldu. Şarkıdaki iç hesaplaşma beni tuttu. Vokal olarak da daha dolgun ve belirgin bir vokal kullanması çok hoşuma gitti. Rhyme olarak da sonunda vazgeçmiş aynı basit kafiyelerden. Şahsen ben beğendim güzel iş.

Fro Ft. Yase – Kaybettim; 8/10

Fro bu tarzda devam ederse jenerasyonu arasında epey fark yaratır. Vokalin tokluğu sesindeki isyan buna çok yatkın, ayrıca Rhyme matematiği konusunda en iyi New School Mc’lerden kesinlikle. Şarkının diril havası çok hoşuma gitti. Sakin altyapıya serzenişli lirikler hoş olmuş.

Yase’nin kısmını da çok beğendim, o da daha sakin bir vokal kullanmış ve iyi bir uyum yakalanmış. İkiliden bir iş daha duymak isterim şahsen.

Kılıç Ft. Canka – Dibine Vurdun Mu; 5/10

Canka’nın geri dönüşünden bu yana ikinci işi. Değişen Sound’da daha kendini bulamamış gibi Canka. Bir önceki işine göre Flow ve altyapı daha derli toplu ama daha Canka değil. Bu arada şunu söyleyeyim parça pozitif diye hemen afro demeyin. Sound Rap Sound’u ve Trap öğeler var ama afro değil kesinlikle. Kılıç’ın Verse’ünü beğenmedim acele ile yazılmış gibi geldi.

Velet Ft. 6iant – Ödemedi; 6/10

Bu piyasadaki en çok üzüldüğüm olay potansiyeli olan mc’lerin potansiyellerini harcaması. Velet Flow olarak bence en üst seviyedeki Mc’lerden. 2018 yılında neredeyse yaptığı her işi beğenmiştim. Ama ne zaman liraklite-Flow olayını bir kenara bırakıp, melodi-tekerleme olayına döndü, kabak tadı vermeye başladı. Kusura bakmasın ama biz de mundar sevmiyoruz. Bu parçada da flow şahane ama yazarken keşke 10 dakika bile olsa düşünseydi.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap