Haftalık Gündem 2020 #16 – Kan Sahibi, Alev Alev, SOS

Evet arkadaşlar, yine bir Cuma günü ama inşallah bir daha Rap adına bir daha yaşamayız dediğim bir Cuma. Mevzu parçaların kötü olması değil, iyi Mc olan insanların vasat işler sunması. Ama yine de 3-4 yıl sonra dinleyeceğim diyebileceğim bir iş çıktı bu hafta. Haftalık Gündem değerlendirmesine onla başlarsam;

Contra – Kan Sahibi; 10/10

Uzun zamandır Türkçe Rap’de çıkmış en iyi iş. Zaten Contra uzun hep belli bir süre sessiz kaldıktan sonra böyle bir giriş yapar. Bütün popüler kültür ögelerine doğru hicivlerle haklı sebeplerle bir nevi saldırması hoşuma gitti.

“Norm Ender, Ben Fero, Reynmen, XXX, DMC, Samsun Demir, Pop piyasası, Aynur Aydın” gibi isimlere doğru ve zeka içeren Punch’larla şarkıyı kült olabilecek seviyeye çıkarmış. Şarkıda beğendiğim diğer unsur da harika bir Flow’u oturmuş.

Hepinizin malumu yıllarca Eminem vokali ve Flow’unun bayağı ekmeğini yedi Contra. Ama bu Flow’u oturtursa gerçekten zannımca bambaşka olur. Lirkalitesinin ucu bucağı yok Contra’nın. İnşallah daha üretken olduğu bir döneme girer.

İlginizi Çekebilir: Otonom Piyade – Deliler Bayramı Albüm Değerlendirmesi

Zen G Ft. Ati242 – Alev Alev; 6/10

Parçayı ilk dinlediğimde direkt şunu dedim. Ati keşke biraz Zen G’nin kalemine saygı duysaydı da yazarken biraz uğraşsaydı. Ati’nin Junkie Flow albümünden beri her parçası aynı. Gerçekten çok garip, hiç mi rahatsız olmuyor ya da fark etmiyor. Ama yaptığının kendine zarar olduğunu umarım yakın zamanda anlar.

Zen G’nin kısmını gerçekten beğendim. Son zamanlarda denediği Sound içerisinde yaptığı en iyi iş olmuş. Şarkıyı animasyon klip ile çok güzel bir hal almış.

Patron & Saian – S.O.S; 3/10

Bu sene çıkan parçalar arasında en büyük hayal kırıklığına uğradığım parça oldu. İkisi de sevdiğim saydığım müzisyenler. Ama ikisi de farklı sorunlar sebebiyle maalesef kaliteli işler sunamıyorlar. Saian gerçekten hevessiz, piyasanın şu hali gerçekten hevesini kırıyor.

Patron ise gerçekten malum Diss parçasından sonra gerçekten yakaladığı matematik ile ticari bir başarı yakaladı ve bunu da sonuna kadar hak etti. Ama belli bir yere geldikten sonra,onun üzerinde yatmaktansa kendini geliştirmeye çalışmasını isterdim.

Gerçekten açık ara en boş sözleri yazan 2-3 mc’den biri oldu Patron. Hiçbir anlam birine bir şey katabilecek bir iş yapmıyor. Tamam Sound’un güzel ama o zaman lirik yazma bilader. Ki bu parçada müzik fazla iyi değil, Astral de sıkılmış herhalde Patron ve Ati242’yi sırtında taşımaktan.

Saian’ın kısmı ise gerçekten uzun zaman sonra yazdığı en kötü verse. Laf olsun diye kısa bir süre de yazmış gibi. Abi istemiyorsan yapma bence,aklımız da hala en iyi olarak kal.

Bixi Blake – Taktikal; 7/10

Asker parçasından sonra bende inanılmaz bir beklenti oluşurdu Bixi. Asker parçası kadar olmasa da eli yüzü düzgün bir iş olmuş. Trap janrası ve matematiğinde benim sevmediğim kısım, bir uğraş bir düşünülmüşlük göremem. Ama Bixi gerçekten bu konudaki birkaç istisnadan biri. Şarkılardaki yaşanmışlık hissiyatı o hikaye anlatımı seni şarkıda tutuyor ve dinletiyor. Teknik anlamda da epey başarılı.

Motive – Yüce Aşk; 4/10

Gerçekten bu çocuk ya yeteneğinin farkında değil. Ya da çevresindeki insanlar sen daha iyisini yapabilirsin demiyor. Altyapı ve tema gerçekten beni acayip heyecanlandırsa da hep böyle bir şey eksik gibi kalıyor. Flow olarak gerçekten çok başarılı tonlama vokalde tamam. Ama lirikal boyutunu daha farklı şekilde düşünüp kullanabilir. Gerçekten benim böyle bir yeteceğim olsa üzerinde epey düşerdim.

Harun Adil – Napcan Şimdi; 7/10

Harun Adil lirakalitenin son kalelerindendir. Seri üretime geçmeyi düşünüyorsa çok mutlu olurum. Uzun zaman sonra bu denli betimleme şekilde bir iş dinledim. Bir önceki “Sürgün” işine göre anlatım tarzı da, Flowu da çok daha başarılı. Benim en fazla beğendiğim kısım ise nakarat oldu. Nakaratın doluluğu ve anlatım tarzı hoş olmuş.

Ege Çubukçu – Sahte Peygamberler; 8/10

Gerçekten şu olay çok hoşuma gidiyor. Bir Rapçi’nin kendi özelliğini çok iyi bilmesi ve onun üzerine bazı detayları oturtulması. Ege Çubukçu’nun sesi zaten çoğu Mc’nin önünde, bu aşikar. Sesi Flow yapmaya çok müsait ve bu tarz altyapılar ile gerçekten harika bir uyum yakalıyor. Brok Beatz yerel ezgiler ile harika bir altyapı oluşturmuş. Şarkıdaki değindiği konular da güzel. Beğendiğim işler arasında.

Tuhan – Dönüyo Başım; 3/10

Bu hafta S.O.S ile beraber en fazla hayal kırıklığına uğradığım iş oldu. Tuhan’ın eski işlerini seven biri olarak yeni Sound’a ayak uyduramamış. Kendine uygun bir Beat yakalamış. Buradan çok güzel yürüyebilirmiş. Ama ne vokali ne tekniği oturmamış altyapı ile. İnşallah bu Sound’da kendini bulur Tuhan.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!