Haftalık Gündem 2020 #17 – Sür, 7.Gün, Ayaz

Yine bir Cuma ve Haftalık Gündem günü. Yine çok fazla iş çıktı ama nitelikli kaç iş çıktı o ayrı bir tartışma konusu. Değerlendirmeye geçersem;

Anıl Piyancı Ft. Dianz – En Büyüğü; 0/10

Piyancı Feat fakir Fero’su yazılsaydı daha mantıklı olurdu. Zorunda değilsin de kankacılık oynayacağına, gerçekten o kadar aç ve yetenekli genç Mc varken onlarla çalışsan bence bir şey kaybetmezsin. Hatta Türkçe Rap’e bir şeyler kazandırırsın.

Gerçekten şarkıda değinilecek hiçbir şey yok. Artık bir şarkıya kötü derken aklıma bu parça gelecek “En Büyüğü” kadar kötü mü diyeceğim. Piyancı her dönem takdir ettiğim bir isimdi ama bu şekilde samimiyetini benim nezdimde kaybediyor.

Tepki Ft. Aspova – Sür; 6/10

Parçanın fragmanı çıktığında, bu Beat Tepki’ye gitmez diye düşündüm. Çünkü benim dinlediğim Tepki parçaları genelde heyecanını yitirmemiş Tepki parçaları oluyor. O yüzden bir tık şüpheliydim, ama Tepki olgun kalemini konuşturmuş. Öncelikle “fan değil hepsi fanatik” kısmı beni fazlasıyla yakaladı, muzdarip olduğu durumu güzel bir tonlama ile anlatmış. Ayrıca “yetenek sizsiniz sadece emin ol gerisi bahaneniz” sözü de epey başarılı.

Bunların dışında, lirikal açıdan çok başarılı bulamadım parçayı. Aspova’nın kısmına hep aynı şeyi yapıyor tarzı eleştiriler gelmiş. Bunda kısmen haklılar, ama o tarz yapan başka biri olmadığı için şahsen bana batmıyor. Bu tarzdaki eksikliği de çok güzel tamamlıyor kendisi. Ama bu Verse’ü çok aceleye gelmiş gibi. Bu Beat üzerinde tam isteneni verememiş gibi. Aspova’nın kısmında ise “Tep bir gün güleceğiz çünkü 212 yaşıyor” barı fazlasıyla hoşuma gitti.

Tepki Ft. Rota, Motive, Aspova – 7.Gün; 8/10

Üstteki parçada dediğim Tepki heyecanı bu işte. Tepki parçalarını dinlediğinizde Hip Hop’a aç bir adam figürü gözünüzde canlanır, ben bu parçayı dinlediğimde de o his uyandı. Tepki’nin Beat’leri tam bu işte, bu Beat’lerde kendinden geçiyor.

İlginizi Çekebilir: Katliam 4 Kadrosu Yavaş Yavaş Belli Oluyor

Yine bir üst parçada dediğim Aspova da bu işte, harika bir nakarat okumuş. Verse sahipleri değil de neden Aspova bu nakaratı okudu tezini çürüttü, nakaratı harikulade buldum. Motive de gerçekten uzun zaman sonra, potansiyelini temsil eden bir iş sundu. İyi flow her zaman dinletir, Motive’de o yüzden her zaman dinletti. Ama bunun üzerine yatmak yerine matematik olarak hep üzerine koydu.

15 yaşındaki hali bile şuan ana akım olan birçok Mc’den iyiyken şimdi bir canavara dönüştü. İnşallah bu sene çıkacak solo albümünde bu parça tadında olur.

Kezzo – Ayaz; 8/10

İstikrar yakalayan her Mc takdiri hak eden Mc’dir. Kezzo da çoktan bunu başarmış bir adam. Her parça ile de bunun üstüne çıkıyor. Duygusal altyapı üzerine bu kadar güzel piyasa eleştirisi yapmak her baba yiğidin hakkı değil.

Şarkıdaki aforizmalar tam yerinde ve haklı. Şarkıdaki bazı aforizmalara bakarsak:

“Aynı fаbrikаdаn аynı tonlаr dizаynı fаrklı stil аynı fondа”

“Rаp diye yаzılаn bu güncel poplаrı şаmаrlаr Kezzo – Hep Aynı Sonlаr!”

“Çok çektik be! İnаn koçum yok teknik be! Süslü pаçoz rаpleri şöhret için аtılаn her аdımı çok gördük be!”

“Tık sаyısı dа s*kimde değil çünkü bende değil 3 günlük heves”

Çok güçlü bir anlatım yapmış Kezzo.

Emir Can İğrek Ft. Patron – Darbe; 0/10

Bunu çocukluğumun Rapçilerinden olan Patron’a dediğim için çok üzgünüm ama iki Overrated’ın buluştuğu bir iş olmuş. Öncelikle Emir Can İğrek hakkımda birkaç bir şey söylemek istiyorum. “Bu bir darbe ve cuntası sensin”

Güzel müzik yaptığı iddia edilen, aslında sadece az bilindiği için övülen yeni nesil la minör gitaristlerden biri olan bu arkadaş, müzik piyasasında gördüğüm en kötü sözleri yazan adam. Tamam popüler kültür müziği yapmıyor ama bu onu iyi yapmıyor yani, yine kötü.

İlginizi Çekebilir: Kovala Filmi Fragmanı Yayınlandı

Asıl mevzumuz Patron’a gelirsek, ne diyor ya bu seviyesine nasıl geldin sen be abi. Hayır bu adam bence geçen senenin en başarılı Mc’si. Yani bir anda ne oldu abi. Sadece sesini kullanarak 0 anlam içeren sözler ile şarkı yayınlıyor. İnşallah bu iş böyle gitmez.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!