Haftalık Gündem 2020 #18 – 7 Kurşun, Makara Tukara

Evet arkadaşlar yine bir Cuma, yine bir Haftalık Gündem ve yine yeni şarkılar. Genel olarak beklentide olduğum işleri vasat, beklentide olmadığım işleri ise fazlasıyla başarılı buldum. Bu haftanın değerlendirmesine geçersem;

Şanışer – Görünce Dünyamın Yıkıldığını; 4/10

Bazı Mc’ler şu paradoksa maalesef düşüyor. Maalesef Şanışer de o sürece yavaştan giriyor gibi. Dediğim paradoks kendi yükselttiği çıtanın altında kalmak. Onuncu Gün albümü ve Susamam parçasına kadar gerçekten teknik ve lirikal anlamda kendini epey geliştirdi ve güzel bir ivme yakaladı. Ama “Kara Geceler” parçasından bu yana yaptığı parçalarda maalesef o seviyenin altında kalıyor.

Genelde son parçaları iç hesaplaşma ve protest arasında sıkışmış işler oluyor. Bu da istediği duyguyu vermenin önünde bir set oluyor. Şanışer son yıllarda yaptığı gibi net işler yapsa daha başarılı olacaktır zannımca. Şarkıda Şer’in Flow’unu beğendim, değişkenlik gösterse daha başarılı olabilirmiş ama bir karara varması güzel bir detay.

İlginizi Çekebilir: Katliam 4 Kadrosu Yavaş Yavaş Belli Oluyor

Sansar Salvo & Neşternino – Makara Tukara; 3/10

Türkçe Rap’de yeni trend herhalde Punch olmayan Diss’ler. Şu işleri biraz ciddiye alsın artık Sansar ya. Bu adam en büyük efsanelerden, bu halde görmek fazlasıyla üzüyor. Verse’ü içler acısı. Şu parça PR çalışması bir Diss olarak yapılmasaydı, bu kadar hayal kırıklığı yaşatmazdı. Parçada beğendiğim tek şey Neşternino’nun sağlam Flow’u oldu. Bu altyapıya çok yakışmış, onun dışında içler acısı bir iş.

Canka – Harakiri; 10/10

“Tayfan 2020’nin yazı gibi güme gider” ve “İzmir’li bir adam olmasam da Egemen’im” Mutluluktan ağlıyorum, en son ne zaman böyle akıl dolu Punch ve aforizmalar duydum hatırlamıyorum. Canka bu parça ile asıl geri döndü. Bu arada benim için istikrarını korusa Defkhan ve Saian seviyesine erişebilecek tek Mc olan Pusat’ı klipte görmek beni epey mutlu etti.

Ona canlı yayında sorduğumda geri dönmeyeceğim, Canka ile bir parça yaparım devamlı üretmem demişti. İnşallah o parçayı da yakında salarlar. Sonunda kendi Sound’unu yakaladı Canka, bu Sound ile devam etse eski fırtına günlerine geri döner diye düşünüyorum.

Aspova – Bayılıyorum; 10/10

Sen harbi sanatçısın be adam. Eleştiri illa ki Battle bir parçada yapılmaz veya illa hakaret ederek hiciv yapılmaz. Dibine kadar zeka kokan bir iş. Piyasa içinde yaşadığı sorunları bu kadar net bir anlatım sunarak bize aktarması gerçekten beni yakaladı. Dinleyiciye, kolpa Rapçilere, popüler kültüre, genel piyasaya karşı güzel söylemler var. Benim en beğendiklerim:

“Düet tekliflerinize bayılıyorum
Eskiden selam bile vermezdiniz bayılıyorum”

“10 bin takipçili fenomene bayılıyorum
Hatta tik tok çekerse dans edip bayılıyorum
Danla Bilic ve Duygu’ya bayılıyorum
En çok da filli boya makyajına bayılıyorum”

“Autotune’la bile detoneye bayılıyorum
Hatta rap piyasasının kendine bayılıyorum
Rap hariç her şeye pop diyenlere bayılıyorum
Size bayılıyorum”

Kafiye matematiği olarak çok fazla kasılmış bir iş değil. Ama sözlerin zekice olması bu açığı çok güzel kapatıyor.

İlginizi Çekebilir: Kovala Filmi Fragmanı Yayınlandı

Heja & Cem Adrian – 7 Kurşun; 10/10

Çomar bir insan olsam kesinlikle bu şarkıyı beğenmezdim. Ama ifade özgürlüğü çok önemli bir olay, buna herkes saygı duymalı. Şarkı benim fikriyatıma ters olsa bile, bir insanın doğrusunu her zaman dinlerim ve bana ne katar diye bakarım. Bu parçada öyle oldu, bana ne katacak diye defalarca kez dinledim Heja’yı. Şu anlatıma bakarsak:

“Nefret aynı, katil aynı
Günler aynı, uykum aynı
Katil yemek yer, boğazdan geçer
Olsun beter, susmam yeter
Aklın gider, görsün biter
Ahkam keser, yansın geçer”

Bu şarkı, hem Selim Dindar özelinde hem de Diyarbakır Cezaevi’nde işkenceye maruz kalanlar özelinde o kadar değerli ki.

Parçanın size bir şey katmaması olanaksız, ki bu olayları yakından yaşamış biri olarak bu kadar güçlü anlatması beni parçaladı. Nakaratta bence ülkenin en iyi erkek vokalistinin olması ayrı bir güzel.

Bir parantez de XiR’e açmak istiyorum. İyi bir prodüksiyonu olduğunu biliyordum, ama bu kadar olduğunu tahmin etmezdim, harika iş çıkarmış.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!