Haftalık Gündem 2020 #19 – Ağla, 1984, Yeşil

Haftalık Gündem serimizde bu hafta yayınlanmış işleri değerlendirmeye devam ediyoruz. Bu hafta son zamanlardaki en az üretim olan hafta oldu. Ep bazında üretimler olsa da, tekli bazında çok az iş üretildi. Değerlendirmeye geçersem;

Rota – Ağla; 2/10

Anlamlandıramadım, gerçekten anlamlandıramadım. Herkes Rota Diss attı deyince meraktan dinledim. Norm Ender dışında bir Mc’ye sataşma yok. Onu geçtim siz gerçekten şunu samimi buluyor musunuz ya? Vallahi keşke benimde böyle koyun bir kitlem olsaydı da onları güdseydim.

İşine gelince Enes Batur ile takipleş, hikayene onu etiketle, işine gelince popüler kültüre salla. Rastgele kendine isim belirle onlar hakkında basit bir göndermeler yap kurtardın kültürü. Maalesef Türkçe Rap kitlesi hala, kimin çakal kimin kahraman olduğunu kavrayacak donanımda değil.

Tankurt Manas – Yeşil; 4/10

Deep House, Dancehall tarzında bir iş denemiş Tankurt. Mc’ler yeni şeyler denemeli buna karşı değilim, karşı olanları da anlamıyorum. Ama yeni şeyler denerken, kendi yeteneğinden kısmak bence mantıksız. Mesela Uçuyorum parçasında da yeni şeyler denemişti, ama teknik anlamda kusursuzdu.

İlginizi Çekebilir: Vio – Yanyol Vol.2 Albümü Yayınlandı

Bu parçada sadece ritmik olarak ilerlemiş. Nakarat olarak gerçekten güzel ve huzurlu bir nakarat yani tam yaz günü sahilde dinlenecek bir nakarat ama,verseler çok basit. Tankurt’tan son işleri “Bu Gece Bizim” ve “Uçuyorum” parçalarındaki gibi üst seviye teknik içeren, sağlam lirikal bütünlüğü olan işler bekliyorum.

Şam – 1984; 5/10

Malum olaydan sonra, iç hesaplaşma-sorgulama, dünya karmaşası üzerine müziğini evirdi Şam. Yani bu benim için güzel bir olay. Monoton Türkçe Rap piyasası içinde, bu denli deneysel çalışmalar ister istemez ilgi çekiyor. Ama olaylara çok yüzeysel ve basit yaklaşıyor. Şahsen bir dinleyici olarak, liriklere baktığımda bilmediğim ne söylüyor diyorum, bir şey bulamıyorum.

Beynimizi uyuşturuyorlar, bunlar dış mihrakların oyunu minvalindeki sözler beni yakalamıyor maalesef. Şarkıda güzel bir hava yakalamış, teknik olarak da başarılı buldum daha güzel bir altyapıda daha güzel bir iş çıkabilirmiş.

Şiirbaz – Unutmanın Farklı Tadı; 8/10

Uzun zamandır bu tarz Boom Bap işler görmüyorduk. Gerçekten dinlediğime sevindiğim bir iş oldu. Çok fazla tuttuğum bir isim olmasa da, yaptığı işi başarılı buldum. Şarkıdaki hava ve mesajlar tam yerinde olmuş.

Şarkıdaki bazı mesajlara bakarsak: “Monoton sinir krizlerini beyaz yakası gizledi”, “Mesela korktuğunun Annen olması, evine dönerek yavaşça kötü bir karne sonrası”, “Unutmaktan daha acı verici tek ihtimal unutamamak”, “En az biyografimiz kadar yalanız,izlemek istedikçe daha da fazla kanar yaramız”, “Çaresizce seyretmeye hüsran denir ve her şeyin başında cüzdan gelir” ve “Kar ederken herkes ortağın,zarar ederken dükkan senin” Gerçekten çok güçlü bir anlatım yapmış. Daha iyi bir nakaratla çok daha iyi bir iş olabilirmiş.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!