Haftalık Gündem 2020 #21 – Siyah, Kıvılcım

Pahada ağır ama içerik olarak başarısız bir hafta oldu. Hem beni hem kitleyi beklentiye sokmuştu bu hafta çıkacak işler. Ama bence başarısız bir hafta oldu. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçersem;

Patron & Sagopa Kajmer – Siyah; 4/10

Tam olarak beklediğim gibi bir iş çıkmış ortaya. Altyapı ve nağme üzerine kurulu, teknik ve matematiğin dikkate alınmadığı bir iş çıkacağını düşünüyordum, beni yanıltmadı. Verse’ler çok başarılı değil, ama çok kötü denebilecek seviyede de değil. Yani bu şarkının muhattapları çok sevecektir diye düşünüyorum. Asıl parçadaki aslan payını Astral hak ediyor. Patron ve Sagopa’yı ortak paydada buluşturacak çok iyi bir altyapı yapmış. Kariyerinin en iyi işlerinden birini yapmış Astral.

Contra – Kıvılcım; 5/10

Karanlık soslu bir iş yapmış Contra. Geçmişte bu tarzı başarılı bir şekilde birçok kez işlemişti. Ama bu parçada ben bir Çivi duygusu almadım şahsen. Daha çok nağme üzerine kurulu bir iş ortaya koymak istemiş Contra, ama ben çok yakıştıramadım. Yine bu parçada ayarı kaçmış bir Contra görüyoruz, bunun ayarını doğru yaparsa güzel işler ortaya çıkarıyor. Ama bu parçadaki gibi avam sözleri olan işler de çıkıyor ortaya. Yine de altyapı vokal uyumu ile karanlık hava verilmesi şarkıyı kurtarmış.

Muşta Ft. SokratST & Şanışer – Adalet Yok; 3/10

Öncelikle Türkçe Rap’te belli bir seviyedeki Mc’lerin hastalığı olan kendi çıktığı seviyenin altında kalma olayına Şanışer de yakalanmış. Bu üzücü bir durum benim için çünkü Şanışer değerli bir adam. Nakarat olarak kötü bir nakarat okumuş, en iyi özelliğini bu kadar kötü kullanması iyi olmamış. İki Verse de birbirinden kötü, yani protest adı altında bir Pr yapılıp birkaç basit sözle geçiştirilmesi, hayal kırıklığına uğrattı.

Kayra – Karartma Enseyi; 8/10

2020’nin en güzel olaylarından biri Kayra’nın daha üretken olması. Storytelling(Hikaye Anlatımı) işlerinin babasından bir motto üzerine harika bir iş. Şarkı birçok güçlü anlatım ile dolu. Bazılarına bakarsak:

“Kararmış mezar taşlarında bulun beni
Bir goril gibi yanar acır bazen içim
Derim neden, derim neden
Bunca yaşı devirip de hala soruyoruz acep neden.”
“Peşimi bırakmayan bütün peşin hükümler
Ruhumda biriken eziyeti kabulleniş
İçimde bir sesin beni her an kemirişi
Geberip geberip ölmeyişlerimizi
Getirdim bugün sana yepyeni kıyametler
Gözüm kapanırken anladım bu dünya rüya
Hakikatin daniskası yaşanır.”

İnşallah Kayra, bu üretkenliği ile devam eder. Türkçe Rap’in Kayra gibi adamlara fazlasıyla ihtiyacı var.

Kezzo Ft. Radansa – Siyah Poşetlerle Dik Yokuşlar; 9/10

Oh bee dedirten bir iş.Uzun zaman sonra sonunda Boom Bap bir iş dinledik. Radansa yine bildiğimiz gibi, bir derdi var ve bunun içi dolu bir şekilde bize aktarıyor. Uzun yola çıkacaklar için dinlerken düşündürecek, dibine kadar Rap dibine kadar Hip Hop bir iş. Bu arada Kezzo yine sesi ile büyülüyor. Yani sesi ile oynamadan bu kadar tiz bir şekilde sesini kullanabilmesi takdire şayan.

Hawk – Ölmedim Hala; 8/10

Dinlediğim en iyi Hawk şarkısı diyebilirim. Gerçekten potansiyeli var, ama bir şeyler eksik hissiyatı veriyordu bana. Bu parçada derli toplu bir hava var. Duygusal daha fazla Storytelling(Hikaye Anlatımı) havası olan altyapılar üzerine doğru lirik ile piyasa eleştirisi yapıldığında ortaya güzel işler çıkıyor. Geçmişte Dilkeş bunu çok güzel yapmıştı. Yakın zamanda da Joker ve Kezzo’dan gördük. Hawk da güzel bir iş ile bu kervana katıldı. Flow konusunda gerçekten fazlasıyla başarılı bir Mc Hawk. Parçadaki Flow değişimleri harikulade.

Hidra – Nefes Alamıyorum; 6/10

Gerçekten iyi mi kötü mü çözemediğim bir iş oldu. Altyapı gerçekten tam bu tarz için biçilmiş kaftan. Prime Hidra’nın protest parçalarda nefretini kustuğu parçaların altyapıların Sound’u oluşturulmuş. O havada verilmiş, ilk dinlendiğinde direkt yakalıyor parça seni. Şarkıdaki handikap her Flow’dan sonra duruyor ve nakaratsız bir şekilde,devam ediyor.

Durmadan Flow değişimleri olsa çok daha iyi olurdu. Mesela malum İstila Flow’undan sonrası harika olmuş. Georgo Floyd ve Trump referansları çok yerinde olmuş. Ama genel olarak lirikal anlamda Hidra seviyesinin altında bir iş. Bu parçaya aparat gözüyle bakıyorum, yılan hikayesi olan albümde daha iyilerini duyacağız umarım.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!