Haftalık Gündem 2020 #22 - Yarınım Yok, Yokuşlarında
Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #22 – Yarınım Yok, Yokuşlarında

Kısır geçen bir haftanın Haftalık Gündem değerlendirme yazısı ile sizlerleyim. Kağıt üzerinde beklentiye girmiştim ama Ep’ler dışında çıkan solo işler çok randıman vermedi şahsen. Değerlendirmeye geçersem;

Kubilay Karça & Allame – Yarınım Yok ; 6/10

Nağme olarak beklentiye girdiğim bir iş oldu. Sesini iyi kullanan iki Mc bu konuda gerçekten başarılılar. Başarılı olduğu hususu çok iyi değerlendirdi. Ama Allame başka başarılı olduğu konularda eksik buldum. Allame’nin son zamanlarda ki vokal ve Arabic Sound’unu çok tutmuyorum. Kendince tekniği onu götürüyor, ama yine de o Allame hırsını alıyorum bu parçalarda.

Bu parçada da onu aradım. Gördüğüm kadarıyla çoğunluk sevmiş ama ben çok beğenmedim Autotune kullandığı yerleri. Yine de çok başarısız bir Verse değil. Kubilay Karça’nın Verse’ünü fazla beğenmedim. Yani çoğu parçası aynı teknik ve tema içerisinde gidiyor farklı bir şey göremedim.

İlginizi Çekebilir: Merdiven Crew’dan Yeni EP: King School Part 1

Canbay & Wolker – El Chapo; 0/10

Yani amaç ne? Hiç mi düşünmüyorsunuz abi şu işleri yaparken. Tamam para kazanın helali hoş olsun. Ama kerizler ne yaparsak yapalım bizi dinleyecekler mantığı ile mi iş yapıyorsunuz Abi. Bir de en çok tilt olduğum konulardan biri tekniği her iyi olan adama iyi Mc denmesi. Bu ikilinin tekniği hiç de fena değil. Kafiyeler genelde patates, o ayrı konu ama Flow’lar çok kötü değil.

İşte Türkçe Rap kitlesi buna kanıp vay be kendilerini ne kadar geliştirdiler diyor. Bilader o kadar prodüksiyon ile bir zahmet 0’dan 10’a çıksınlar ya. Sanki Defkhan seviyesi Flow yapıyorlar. Şarkı hakkında konuşmayacağım kayda değer hiçbir şey yok, akıllarına gelen her markayı kullanmışlar.

Server Uraz x Kanat – Yokuşlarında; 7/10

Belki devamlı dinleyeceğim bir iş değil, ama her dönem böyle bir parçanın varlığından haberdar olacağım. Parçanın içeriğinden çok vizyonu çok hoşuma gitti. İndie müziği sevdiğini ve Epidemik’de bu tarza yer vereceğini söylemişti Server Uraz. Trap ve Hip Hop/Rap ile alakası olmayan Afro Trap çöplüğünden sıyrılacak güzel ve deneysel bir tarz.

Çok samimi ve huzurlu bir iş olmuş. Ayrıca Server Uraz’ın sahne ışıklarını Kanat’a doğrultması ve geniş kitlelerle tanışma fırsatı sunması hoş olmuş.

Lider – Değil Hiç Umrumda; 7/10

Lider’in yeni oturtmak istediği stili sevdim ve yakıştırdım. Eskiye nazaran daha derli toplu altyapılarla çalışıyor. Bu da Flow ve vokal olarak güzel yansıdı Lider’e. Motivasyon veren bir iş olmuş, yakın dönemde bu konseptte bir iş duymuyordum Türkçe Rap’de. Bu açığı kapatan dinlenebilecek güzel bir iş sunmuş Lider.

Şu detayını da atlayamayacağım, harika Autotune kullanıyor Lider. Yani Lider’den çok daha fazla kullanıp beceremeyen onlarca Mc var piyasada.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:Türkçe Rap

2 Comments

  1. Deniz Sungur&Çağrı Sinci’nin Çarpıntı EP’si ayrı bir yazı olarak mı gelecek? En çok onun değerlendirmesini beklemiştim.

    1. Selamlar Eren, mesajını yazarımız Melih’e kısa süre içerisinde iletiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir