Haftalık Gündem 2020 #23 – Aklımı Kaçırdım, Zar Zor

Türkçe Rap adına son zamanların en kısır haftalarından biri yaşandı. Hem çıkan işlerin sayısı ve içeriği olarak çok verimli bir hafta olmadı. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçersem;

Anıl Piyancı – Aklımı Kaçırdım; 3/10

Ne bekliyorsam onu bulduğum bir iş oldu. Fragmanı izlediğimde ana akıma oynamaya çalışacak, basit bir iş olacağı belliydi. Ne teknik, ne vokal açısından hiçbir şey vaat etmiyordu benim nezdimde, kendimce yanılmadım. Şarkıda aynı basit, sesteş kafiyelerle ilerlenmesi ve bunu vurgulayarak okuması, kulak tırmalayan bir hal aldı benim için. Beğenmediğim bir iş oldu.

Ayaz – Yolla; 4/10

Ritim ve vokal üzerine kurulu bir iş olmuş son Ayaz işleri gibi. Yani ses olarak çok fazla iniş çıkışlar olmadığı sürece bu tarz işleri çok fazla tutmuyorum. Aslında tam Ayaz’lık bir beat bulmuş, Sound olarak bunu kendine oturtursa kendi için güzel bir yola girmiş olur bence. Durağan ve parça içinde değişim içermeyen işlerin bence güncel Rap piyasasında yeri kalmadı, bu yüzden parçayı çok beğenmedim.

Sefo – Nerdeyim; 6/10

Yaptığı Rap dışarıdan Afro Trap gibi gözükse de, Flow’u ve Sound’uyla kendini oradan sıyırıyor. Deephouse ve Techno temelli bir Trap Sound’u yakalamış. Bunu çok güzel yakaladı Sefo. Yani lirikal olarak acayip işler sunmuyor ama, kendi istediğini yansıtıyor diye düşünüyorum. Pozitif işler konusunda piyasada kendine güzel bir yer edindiğini düşünüyorum. Gelişime açık bir arkadaş kendisi.

Kezzo – Zar Zor; 8/10

Boom bap bayrağını aldı sırtına taşıyor. Piyasada bu konuda birinin bu işleri bize sunması lazım. Kezzo bunu dibine kadar doğru yapıyor. Melodik işler deyince akla gelen ilk isim zaten Kezzo, yani bu Sound’larda kendini çok iyi gösteriyor. Bunun yanında her parçada tekniğini geliştirerek yeni işler sunuyor bize. Şarkılarında verdiği duygu had safhada, bir dava bir perspektif üzerinden insanların ruhuna dokunuyor Kezzo. Bu senenin en iyilerinden kendisi ,inşallah böyle devam eder.

İlginizi Çekebilir: Şam, 47 İsimli Mixtape’ini Yayınladı

Monoman – Jetskyle Kayboldu; 6/10

Şarkının içeriğinden önce Monoman gibi Yeraltı Operasyonu Vol 2’de yer alan bir adamın amiyane tabirle bu hadsizliğe cevap vermesi hoşuma gitti. Birinin buna bir şey demesini bekliyordum zaten. Beat seçimi tam olmamış, ama George Floyd referansı ve şarkının ismi cuk oturan aforizmaladan olmuş. Punch bakımından diss attığı elemanın hak ettiğinden daha hafif bir iş olmuş. Ama totalde fena olmayan bir iş.

İhtimal – Altın Kolye; 8/10

Son zamanlarda dinlediğim en sağlam Battle iş. Yani Battle yapmayı unutmayan Mc’lerin kalması sevindirici. Son zamanlarda Punch kalitesi en yüksek iş olmuş. Bazı aforizmalara bakarsam;

“Kalbi pis biri bi cannabis diyerek ün buldu müzik gayeniz değil
Yapmak kafaları daha matiz , yatmak için bi kaç avrat iste
Saç bak paraları daha da mis ya da fame olmak için yat hapiste
Varsa yürek bana at bi diss, ve sonra arkana yaslan izle”

“Berbat müziğini kasla gizle bro kasma müsabaka farkla bizde
Torbacı müziğine döndü rap hep yak şu boku da bir döndürek
Evet ilk etapta kitle de kördü pek lakin zamanla gelişti gördü renkleri
Mc dedikleri top tüfek görse korkar tıpkı bi körpe kek gibi”

“Biz hiphop zengini siz gariban iki sürtüksünüz dilim ıskalamadı
Kim önüme geçerse bil hız kazanırım in tepemden o flowun sıska sanırım!
Rapler madde ve disko bar sanki mc değil bunlar Escobar”

“Evinde kaldır bir iki dumble, müzik yapma fero hele ki mumble
Bi kadını yerenin beyni dardır size gereken ar biraz dene kibarliğı
Bana gerekense bak iri bi baldır klipte gösterip elini daldır
İçinde gezdirip demini aldır. bir milyon izlenme eminim vardır
Hatta bu klibe bi renk katsın 242 bikinili twerk yapsın (hello kittyli)”

Son zamanlarda bu denli Battle duymuyorduk, bünyeye iyi geldi. Battle böyle olduğunda güzel oluyor zaten.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!