Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #24 SIK EM UP, Geçti

Haftalık Gündem 2020 #24 SIK EM UP, Geçti

Garip bir hafta geçti Türkçe Rap adına. Öncede haberi verilmeyen işler olsun, şarkı içerikleri olsun garipti. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçersem;

Şam – SIK EM UP; 10/10

Son zamanlarda beni en çok yükselten iş oldu. Yani şarkıda tek boş bar yok. Son zamanlarda Punch’sız Diss görmeye alışmıştık, ilaç gibi geldi. Gerçekten bu kadar açık ve cesur Diss dinlemeyeli epey zaman olmuştu.

Hepinizin bildiği bir olay vardır, biri size bir ithamda bulunuyorsa, mantıklı bir cevap vermediğiniz durumda o suçu kabul etmiş olursunuz. Şam da bunu yapmış ve çok başarılı olmuş. Ben bildiklerimi söyleyeyim, bu lafları yiyorsan afiyet olsun diyor bir nevi. Hem bunu yaparken vokaldeki özgüveni olsun, üst perdeden konuşulan doğru lirikler olsun çok yakışmış. Her Punch fazla iyi olsa da, bence en iyi olanlara bakarsak;

“Burnundan çekip bulduğun o özgüvenini burnundan getirirler
Duydum ki birilerinden arkamdan iş çevirmişsin
Hemde sayemde girdiğin o sokakların içinden
Bir iki köpek peşinde diye mi götün kalktı
Bi tek sen kariyerini düşündün ben psikoz geçirirken.”

“Delirdiğimi görürken bile tek derdin çıkar
Bişey yapmalıyız artık fazla arsız oldu bu Şam
Diycek adam mısın ulan amcık
Basıp yıkacağın tek ev eski karının erkekliğin o kadar”

İlginizi Çekebilir: MOB Mixtape Vol.1 Yayınlandı!

“Küçük çocukları değil o boş egonu kırbaçla
Git Yaşına göre birilerini bul seni çocuk sevicisi
Takıldıklarından daha büyük hidranın memesi.”

Son olarak şarkı hakkında bir şey söylemek istiyorum. Sondaki Uzi kısmı beni benden aldı. Cidden dedikleri bayağı kırıcı ve yıpratıcı şeyler.

Hidra – Geçti; 7/10

Hidra müzikal açıdan bir değişimin içinde. Daha yumuşak, içsel bir Sound ve havaya girme arayışında. Bunun sebebine olgunluk da denebilir hayata bakışı değişti de denebilir. Son zamanlarda yaptığı bu tarz işleri çok fazla tutmamıştım, ama bu parçayı daha oturaklı buldum.

Son birkaç işini albüm için bir beklenti oluşması için yaptığını düşünüyorum. Doğru bir hamlede bulunuyor bence. Şarkıya gelirsek, devamlı dinlenecek bir iş olmasa da gece yürüyüş yaparken dinlenebilecek bir iş. Temiz bir altyapıya olgun vokalde okumuş bence başarılı.

Kezzo & Senfo – Dokunmayın; 8/10

Değişen ve bu doğrultuda gelişen her Mc benim için velinimettir. Kezzo her albümü ile kendini geliştiren bir sanatçı oldu. Bu seneki üretkenliği ve teknik anlamda çıktığı seviyeyle gerçekten benim için “Baba” rapçilerden oldu.

İyi yaptığı yönleri her parçada güzelce yedirirken, diğer konularda hep gelişim içinde. Şarkıyı bu bağlamda beğendim. Kezzo dışında Senfo epey gözüme çarptı. Diğer işlerini çok tutmadım, ama bu Beat vokaline çok uygun olmuş.

Zen-G & Asil – Girme Kanıma; 9/10

Sonunda kendi özlerine döndü ikisi de. Uzun zamandır bu ikiliden bu denli bir iş bekliyordum. İkisi de yeni şeyler denediler müzikal anlamda. Görece bir başarı da yakaladılar. Beni tatmin etmedi ama çok da kötü bulmamıştım. Ama bu iş tam öze dönüş olmuş. İkisinin de en büyük olayı olan özgün Flow’lar yine uçuşa geçmiş. İkisi de vokal olarak çok yükseldiler, kendi tarzlarında ilerlemelerini istiyorum ikisinin de.

Critical – Celo Shoote; 7/10

Piyasada bu denli bir sesin eksikliğini çok hissediyordum. Critical yaptığı işlerle bu açığı çok kapatıyor. Bu parça da bu minvalde bir iş. Amiyane tabirle anırmadan sert vokalde bu kadar tok okumak herkesin yapabileceği bir olay değil. Teknik anlamda da zaten olayı yalayıp yutmuş. Çok farklı bir Flow’u var, dinlerken bir taraf ile bağdaştırmıyorsun. Bir Mc Critical gibi özgün olsun canımı yesin.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap