Haftalık Gündem 2020 #25 - Katliam 4, Hepsini Vur
Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #25 – Katliam 4, Hepsini Vur

Son zamanlarda Türkçe Rap adına geçen en iyi cuma diyebilirim. Fazla beklentimin olmadığı işleri beğendim. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçersem;

Massaka – Katliam 4; 5/10

Artık klasikleşen bir iş olan Katliam’ın 4.serisi bu hafta çıktı. Yani ben artık sıkıldım projeden, yani şahsen beni heyecanlandırmıyor. Ama sonuçta toplu proje ister istemez merak duyuluyor. Serinin önceki parçalarındaki gibi yine, arada bir bağlantı oluşmamış birbirinden farklı Verse’ler bir de buna Massaka’nın klibi eklenince gerçekten dengesiz bir senkron oluyor.

Parçada Hidra, Tankurt Manas ve Tepki’nin Verse’lerini gerçekten çok beğendim. Verilen kısa süre en güzel bu şekilde değerlendirilirdi. Kısa sürede Flow’unla ve vokalinde ön plana çıkarsın, bu mc’ler de gerçekten diğerlerinden inanılmaz ayrılıyor.

Son olarak şunu söylemek istiyorum, altyapı konusunda serinin 2. ve 3. işlerinden daha başarılı bir altyapı seçilmiş, şarkının insanlar tarafından beğenilmesinin başlıca sebebi bence bu.

Tankurt Manas – Hepsini Vur; 8/10

Amacınız eğlendirmekse şu şekilde yapsanız bilinçli kitle emin olun bir şey demez. Beat güzel, şarkıda inişler ve çıkışlar var, nakarat güzel eğlendirme mottosu ile yapılan bir iş için her şey mevcut. Bunu yaparken de bir Mc’nin yapması gerektiği gibi matematikten ödün vermeden yapıyor. Ayrıca parçadaki Flow değişimleri de çok yerinde güzel iş yapmış Tan.

Drainnoff & Kezzo & Erdi – Sürmenaj; 7/10

Kezzo için gerçekten bu senenin en iyi mc’si diyebilirim. Bu kadar üretken olup, bu kadar başarılı iş sunmak takdire şayan. Bu tarz mistik ve soft bir altyapı kullanmak güzel olmuş, Kezzo Flow’u ile güzel bir hava yakalamış. Parçada Kezzo’ya “edem Yapım’dan iki genç mc eşlik ediyor.

Kezzo’nun gençler ile proje yapma olayı gerçekten 10 numara hareket. Dümenden değil, gerçekten yardım ediyor. Bu parçada nakaratı okuyan arkadaşı beğenmedim, yani daha tok okuyabilirmiş. Verse’ü okuyan arkadaş ise bir tık daha oturaklı geldi bana. Flow olarak çok duyduğumuz bir flow açıkcası, ama kelime telaffuzu açısından, birçok yeni mc’den başarılı buldum. İnşallah ikisi de kendini geliştirerek devam eder.

Alba & Forsa & Server Uraz & Fuego88 – T.Y.G; 7/10

Server Uraz’ı gerçekten takdir ediyorum. Kariyerini dipten alıp, çok güzel şekilde düzlüğe çıkardı. Yeni isimlere ve tarzlara fırsat vererek Epidemik’in penceresini genişletti. İnsanlar yeni bir şeyler denemeyi mumble yapmak sanarken, Server Uraz müziğin ön planda olan iş de yaptı, bu şekilde motivasyonu yüksek pozitif işde. Yani bu yönden hoşuma gitti iş. Lirikal olarak çok başarılı bulmadım ama yapmak istediklerini bana geçirdiler, bu yönden güzel bir iş olmuş.

Keişan & Delaredo – Yakala; 5/10

Gece ile gündüz gibi farklı iki Verse dinledim. Türkçe Rap kitlesinin genel bir sıkıntısı var. Bir Mc eski işlerine göre biraz daha iyi bir iş çıkarırsa, hemen başarılı deniyor. Yani Keişan’ın meşhur “Ne Bakıyon Dayı Dayı” şarkısından sonra herkes işlerine böyle bakıyor. Hayır Abi o parçadan sonra yaptıkları da kötü sadece o parça kadar kötü değil, zaten o parça bence Türkçe sözlü Rap tarihinin en kötü işi.

İşleri bu minvalde değerlendirmek bence daha sağlıklı. Keişan’ın Verse’de yine basit kafiyeler, yine basit sözler var. Yani bu Verse’ü yazmak maximum 10 dakika falan olmalı. Keişan’ın kısmında sadece Norm Ender’e yapılan göndermeleri yerinde buldum.

İlginizi Çekebilir: Jahrein ve XiR Davasında Kazanan Jahrein Oldu

Şimdi gündüz olan verse yani, Delaredo’nun Verse’üne geçersem, özet olarak şunu diyebilirim. Benim böyle bir yeteneğim olsa, kesinlikle ara vermem. Kendine has kafiye şeması ve özgün flowuyla gerçekten fark yatırıyor. Bu Beat ne istiyorsa fazlasıyla vermiş Delaredo.

Eypio – Çek Çek; 0/10

Baba açık açık söyle ben Rap yapmayacağım, seni öyle değerlendirmeye alalım. Yani pop ritmi üzerine, yerli enstrümanlar kullanıp sadece “var” kelimesi ile kafiye yapıp, bir barda “Mısır’da Tanrı’ya “Ra” dersin” bir barda “Ferhat’ım sorunsa dağ delsin” gibi biribirinden bağımsız, anlamsız sözler ile lirik yaz sonra parça kaydet. Buranın neresinde emek var. Yani çok eskiye gitmeyelim “Naim” parçasını başkasımı yaptı ,gerçekten potansiyeline ihanettir bu.

Ati242 – Kime Sorsan; 2/10

Astral gibi bir adama sahipsiniz. Zaten 1-0 önde başlıyorsunuz. Bunu bu kadar kötü kullanmayı nasıl başarıyorsunuz gerçekten garip. Yani Ati bu parçada ne yapmaya çalışmış, zaten lirik yazmayacaksınız tamam. Flow desen piyasadaki en kötü Flow’u olan 2-3 kişiden birisin hadi buna da tamam. Kafiye ilkokul 2.sınıf hadi buna da eyvallah. Bari eğlenceli yap, malum kitle eğlensin o da yok. E sen ne yapıyorsun, yani ben anlamlandıramıyorum. O zaman Astral enstrümental olarak çıkarsın işlerini boşuna siz kirletmeyin adamın işlerini.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:Türkçe Rap

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir