Haftalık Gündem 2020 #26 - Kural, Kene
Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #26 – Kural, Kene

Uzun zaman sonra Playlist’ime en çok parça aldığım hafta diyebilirim. Türkçe Rap adına iyi bir hafta geçti bence. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçersem;

Joker & Mirac – Kural; 10/10

Son zamanlarda beni en çok mutlu eden iş oldu. Bir motto üzerine uzun zamandır iş yapılmıyordu. Bu yönden çok fazla hoşuma gitti. Şarkının en güzel yeri ise, Punchline’ların seviyesi. Gerçekten Joker Punchline konusunda inanılmaz bir seviyeye çıktı. Yani saçma, basit göndermeler yerine zekice ve düşündürücü göndermelerde bulunuyor. Eypio, Ceza ve mumble rapçilere yerinde Punch’lar bulunuyor. Sertliği dibine kadar hissettiğimiz bir iş olmuş.

İlginizi Çekebilir: Özgür Hip Hop Özel: Alishot Röportajı

Son olarak bahsetmek istediğim konu, Mirac ses ve müzik eğitimi aldığını dibine kadar hissettirmiş parçada. Uzun zamandır bir parçada bu denli sesini güzel kullanan MC görmemiştim. Hem Verse’de hem de nakaratta bunun çok güzel göstermiş.

Kezzo – Kene; 8/10

Kezzo üretkenliği ve yaptığı işlerin seviyesi ile bence 2020’nin en iyi Mc’si oldu. Her konuda kendini geliştiren insanlara hayranım, Kezzo da her parçada kendini teknik anlamda geliştiriyor. Zaten ritmik işlerde piyasada üstüne yok Kezzo’nun, bunun üstüne doğru teknik ile işlerini başka seviyeye çıkıyor.

Parçada son zamanlarda fazlasıyla yaptığı gibi yine piyasa eleştirisi bulunuyor. Parçadaki referansları ve örneklendirmeleri çok yerinde buldum. Kezzo’nun albümünü çok merak ediyorum.

Bedo – Azalıyorum; 7/10

Piyasaya yeni çıkan MC’lerden ben farklı bir şey bekliyorum. Lirikalite olacak, teknik iyi olacak bunlar ana hususlar zaten, ama tekniği ve lirikalitesi iyi olan birçok MC var zaten. Yani sıyrılmak için, farklı şeyler bekliyorum ben. Bu farklı şeyleri aldığım ender MC’lerden biri Bedo. Kendisine “İçimdeki Yağmur” albümü ile tutuldum diyebilirim. RNB janrasına yeni bir soluk getirdi. Genelde ülkede RNB vokalistlerine “bu popçu” gibi cahilce yaftada bulunuyordu kitle. Ama ben Bedo’nun bu algıyı kırmak için çok önemli işler yaptığını düşünüyorum. Zaten RNB’ye tamamen Rap diyemeyiz ama Hip Hop’un içinde bir olay Bedo’nun müziğinde o duyguyu alabiliyorsunuz. Sadece sesi ile ön plana çıkmıyor, şarklılarındaki alt metinlere bakınca farklı olduğunu anlıyorsunuz. Azalıyorum da bu minvalde bir iş.

İmpala – İz; 8/10

İmpala benim için standartıyla beraber kaleminin kalitesi belli bir MC. Başlat butonuna bastığımda lirikler konusunda pek tereddütüm olmuyor, “İz” parçası bence yakın zamanda yayınladığı Son Dakika, Boşuna Mı, Zamanı Geri Ver gibi işler arasında benim adıma en sivrileni oldu.

Çabuk tüketilen, basit müziğe inat üzerine kafa yorulan işlerin bir yerlerde yaşamaya devam ettiğine inanmak istiyorsanız İmpala listenizin yukarılarındaki sanatçılardan biri olmalı. Parçadaki bence tek handikap, klasik İmpala parçalarının tek eksikliği olan nakarat. Bu konuda kendi de olayın bilincinde, bu bence çok güzel bir şey. Daha net ve tok nakarat okusa parçalarının tadından yenmez.

Seçkin Türk X Server Uraz – Düşüyorum Hesabı; 7/10

Bu hafta çıkan parçalarda çok fazla üflemeli çalgılar kullanılmış. Bu parçada da ağırlığını hissettirmiş bu enstürmanlar. Bence dinlediğim parçaları arasında Seçkin Türk’ün vokalini ve sesini en öne çıkardığı parça bu parça olmuş. Server Uraz ve Seçkin Türk uyumu da bence şahane olmuş. Biri daha Chill okurken, diğerinin daha sakin okuması bence şarkıyı üst seviyeye çıkaran unsur olmuş.

Server Uraz açısından da parçanın geçtiğimiz haftalarda çıkan Kanat ortak çalışması “Yokuşlarında” parçasının tam tersi formatında bir iş olduğunu ve bir nevi devam parçası olduğunu şahsen bana hissettirdi.

Ahiyan – Carnavale; 7/10

Yukarıda Bedo için dediğim şeyi Ahiyan için de söyleyebilirim. Lirikal açıdan piyasada benzeri yok. Aynı zamanda piyasa standartları umrunda değil ve içinden ne geliyorsa onu yapıyor. Fazla sarkastik ve dinlerken parçayı yaparkenki ruh halini ve aldığı keyifi çözümleyebiliyorum. Ahiyan bu standartını koruduğu takdirde, çok daha farklı ve fazla kitleye hitap edeceğini düşünüyorum.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:Türkçe Rap

2 Comments

  1. Bedo’yu rapper olarak kabul edip Khontkar’ın sözlerini de paylaşmış olmana rağmen şu listeye almaman o kadar tezat ki. Yorumlarına değer veriyorum her hafta gelip de okuyorum ama şu saçmalığa bir türlü anlam veremedim uzun zamandır. Yorumların delisaçması olsa fanboy deyip geçeceğim fakat bu kadar bilinçli yorum yapıp şuan yapıyor bile diyemeyeceğimiz Eypio ve Bedo gibi isimleri alıp Khontkar ve label’ındaki isimleri almamana bir türlü anlam veremeyeceğim sanırım. Neyse bir düşüncemi dile getirmek istedim. Değerlendirmelerini okumaya devam edeceğim sonunda. Peace!

    1. Selamlar, değerli yorumun için çok teşekkürler. Ozgurhiphop.com’da Türkiye’de çıkan çoğu Rap işine ayrım yapmadan yer vermeye çalışıyoruz. Haftalık Gündem serisi için bunu demek pek mümkün değil. Çünkü Haftalık Gündem serisi ekibimizden Melih’in hazırladığı editoryal bir içerik olduğu için değerlendirmeye alacağı parçalara da kendisi karar veriyor. Tekrar eleştirin için teşekkür ederiz.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir