Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #27 – Yak, Birkaç Güzel Gün İçin

Haftalık Gündem 2020 #27 - Yak, Birkaç Güzel Gün İçin

Öncelikle herkesin bayramı mutlu, huzurlu ve ailesi ile geçsin. Bu hafta tekli yerine EP ağırlıklı bir hafta geçti. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçersem;

Saian & Bedo – Birkaç Güzel Gün İçin; 8/10

Hâla bir şeyler anlatma amacı güden insanların piyasada olması Türk Hip Hop’u adına umudumu yitirmeme sebebim. Saian’ın son yıllarda denediği stil nedeniyle bu şarkıya bir tık mesafeliydim. Bu parçayı dinleyince Saian’ın Prime dönemini anımsadım. Duruş kaygısı gütmeyen bir yazım tekniği, zorlamayan bir ses tonu, Flow’u baltalamadan uzayan cümleler bir Saian parçasından ne ararsan var. Ayrıca klibi inanılmaz derecede beğendim. Herhangi bir senaryo ve konu oluşturulmamasına rağmen şarkıya değer katan bir bakış açısıyla çekilmiş, konuşan fotoğraf kareleri mevcut adeta.

İlginizi Çekebilir: Tory Lanez İçin Açılan Sınırdışı Kampanyası 16.000’den Fazla İmza Aldı

Bedo’ya bir parantez açmam gerekirse, bence bu senenin en iyi çıkış yapan ismi olabilir. İnanılmaz güçlü ve tok bir sesi var, yine parçaya imzasını atmış. Mazur görün ufak bir serzenişim var, hastalık derecesine yakın bir takıntılık sahibi olduğumdan, Spotify’da sadece Saian parçası olarak çıkması beni üzdü. Keşke Bedo’nun da ismi çıksaydı, genç bir sanatçı için çok iyi bir referans olurdu.

Tepki & Ceza – Yak; 6/10

Özellikle beklediğim işlerden biriydi. Daha akıcı Flow’lar, daha kaliteli kafiyeler, daha kaliteli altyapı, daha kaliteli sözler bekliyordum. Yani bu hali 1 kere dinlenir, ama ben bu ikiliden kült potansiyelli bir iş bekliyordum. Bazı futbolcular için şöyle şeyler söylenir, 50 yaşına gelse yine böyle oynar. Yani yıllarca iş çıkarmasa yıllar sonra çıkaracağı iş yine teknik anlamda sağlam olur. Yani bu ülkedeki, bu işte en büyük marka Ceza. Ama lirakal olarak beni iki versede yakalamadı. Şarkıda en çok beğendiğim kısım nakarat oldu, nakaratı çok beğendim.

Jefe – Blokların Arasında; 6/10a

Stil olarak üzerine oturmuş, ama artık MOB Entertainment’dan bir sanatçının başardık sokaktan geldik, rezidansa gidiyoruz gibi olayları anlatması beni çekmiyor ve gülünç duruyor. Jefe’nin tekniğini beğendim çok özgün bir Flow’a ve ses rengine sahip. Beat vokal uyumu şahane. Yani boş bir adam olmadığı belli, ama daha lirikal anlamda dolu işlerini dinlemek isterim.

Yeis Sensura – Yollara Düştüm; 4/10

Yani tarz olarak çıkarım yapamadım. Kendisi ve abisinin müziğini çok tutmam, ama bir nefretim de yok. Yani bu iş daha vokal ve beat üzerine kurulu bir iş olmuş, içinde Rap öğesi çok bulamadım, ama anlatım fena değildi. Sadece şunu demek istiyorum, protest gözükmek için basit söz yazılmasın artık. Atatürk Köy Okulu referansı çok basit olmuş.

İlginizi Çekebilir: 6ix9ine Üzerindeki Ev Hapsi Kararı Önümüzdeki Hafta Bitiyor

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap