Haftalık Gündem 2020 #29 – Pay, Like Diss, Başarcam Ulan

Bu hafta için inanılmaz heyecanlıydım. Kaliteleri belli olan Mc’lerin çoğunun bu hafta işi çıktı. Beklediğim kadar verim alamasam da, yine de fena değildi. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçersem;

Ados – Pay; 7/10

Ados, Kezzo ve Defkhan ile beraber bence bu senenin en iyi Mc’si. “Eylül,Yıkılır ve Herkes Konuşur” parçaları ile beraber iyi bir Sound yakaladı. Bu parçayı da saydığım parçalara yakın olacak diye düşünüyordum. Ama Ados’dan bu sefer daha Chill bir iş geldi. Genel olarak fena olmamış ama, beklenti olarak daha sert vokalle okuyan, ani Flow değişiklikleri olan, damar nakaratlı bir iş olsa daha çok hoşuma giderdi. Bu parçanın tonlamaları çok güzel olmuş, tam bir gece parçası. Gece yürürken dinlenilebilecek keyifli bir iş olmuş.

İlginizi Çekebilir: Sansar Salvo, Like Diss Şarkısını Yayınladı

Sansar Salvo – Like Diss; 5/10

Öncelikle neden Diss olarak PR yapıp, neredeyse 1 sene sonra çıkardın abi. Ya Diss olarak anma Diss yapmayacaksan. Buna Diss diyorsa, Ekin Abi ile çok başka düşünüyoruz. Türkiye müzik piyasasının en iyilerinden biri olan “İskender Paydaş” müziğini yapıyor, ortada harika bir Beat var. Çok güzel bir Flow yakalıyorsun, tek yapman gereken vurucu cümleler. Ama sen “haterların o.ç rhyme yap önce” abi, Sansar Salvo bu mu? Bence Salvo çok daha fazlası. Parçadaki en iyi olan, çok güzel bir kafiye matematiği oluşturmuş Salvo. Keşke Diss olarak sunmasaydı parçayı bence daha da iyi olurdu. Bir de şunu söylemeden geçemeyeceğim, Khontkar’ın müziği ile ilgili o kadar şey söyleyebilecekken neden fiziki özellikleri ile dalga geçiyorsun. Yani bunları aşalım artık, Sansar Salvo gibi kaliteli adam buralara düşmemeli.

Joker – Başarcam Ulan; 8/10

Parçayı ilk dinlediğimde beni sarmadı, özellikle nağme yapmaya çalıştığı yerde, bayağı buzdolabı kaldırıyor gibi oldum. Ama birkaç defa dinleyince parçanın ruhu bana işledi. Parçanın gaz verici, mod yükseltici tarafı beni epey etkiledi. Özellikle sabah spor yaparken çok iyi oluyor, o zaman dinlemenizi öneririm. Teknik anlamda yine kendini kanıtladı Joker. Daha önce Instagram’da paylaştığı kesitler olan

İlginizi Çekebilir: Killa Hakan Fight Club 2 Şarkısının Kadrosu Belli Oldu

“Kötü haberi ver ekürine
Joker eve dönüyo’ de
Akabinde rakiplere
Vakit geldi yatın yere
Takın reye sakın benle
Takılmayın kaçın geri
Kapıları kapatın
Laf atıp atıp atın geri
Adam adam akıllı
Bi satır karalayamaz
Alayı satın alır, beni yakalayamaz
Oyalamaya çalışır o yola kadar dayanamaz yazıyorum takır takır Rap.”

ve

“Galip gelip malikâne ve bi kaliteli makineli tedarik edip
Elli kalibrelik delik açıp çelik yeleklerine, çökerim ganimete geri!”

Kısımları şarkıyı birkaç segment yukarıya çıkarmış. Şarkıda sadece nakaratı ve nağme ile okuduğu yeri beğenmedim. Keşke tek nefes okuduğu yerle şarkıyı bitirseydi, bence çok daha kıyak olurdu.

Server Uraz – Bahamalar; 3/10

Parça konsepti olarak ilgimi çekmese de, arada böyle işlere ihtiyaç duyuluyor. Normale Afro Sound’una şahsen ben Rap demesem de, Server Abi kızıyor. Ama ben ne teknik ne de Sound olarak Hip Hop öğesi bulamıyorum. Şarkıda güzel bir yaz havası yakalamış, avam sözler de yok o yönden fena olmamış. Ama genel olarak beğenmedim.

Xir – Sallan; 7/10

Vokal olarak kendi standartlarından farklı bir vokal kullanmış. Bu şahsen çok hoşuma gitti, yani altyapı ile vokal inanılmaz uyumlu olmuş. Tam dark olmasa da dark’a yakın ama bir o kadar da eğlenceli bir iş olmuş. İşte Mc’lerden istediğim deneysellik böyle bir şey. Ayrıca eğlenceli iş argümanı ile saçma sapan işler yapılacağına böyle deneysel işler yapılsın, ben çok eğlendim parçayı dinlerken ve klibi izlerken.

Anıl Piyancı – Döndüm Durdum; 5/10

Piyancı parçalarında genelde aynı Flow, aynı kafiyeler, aynı vokal olur. Aynı oluyor ama yani çok da seviye düşmüyor, hep orta seviye. Yine öyle bir iş. Altyapı ve nakarat çok hoşuma gitti,inanılmaz bir atmosfer oluşturmuş. Lirikler de fena değil ama dediğim gibi klasik Piyancı standardı.

Bora Hışır x ILKE – HAYIR; 7/10

İlk defa Bora Hışır işi dinledim ve epey pişman oldum. Keşke daha önce dinleseydim, vokal olarak tok sesle okuması olsun, kendine has oluşturduğu kafiye şeması olsun fark yaratan Mc’ler. Parçadaki kafa sesi kullanılan yerleri çok beğendim, şu ana kadar yerli piyasada dinlediğim en iyi kafa sesi. Beğendiğim işlerden oldu “Hayır”.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!