Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #3 – Yeşillendir, Bu Gece Bizim, Deka

Haftalık Gündem 2020 #3 - Yeşillendir, Bu Gece Bizim, Deka

Evet arkadaşlar, yine mübarek gün Cuma ve yine mc’ler boş durmadı, biz de Haftalık Gündem serimizin üçüncü bölümü ile karşınızdayız. Açıkçası bu hafta beklentiye girdiğim işler beklentimin altında kaldı ama daha az beklentiye girdiğim işleri daha fazla tuttum.

Şimdi hızlıca Haftalık Gündem yazımızda değindiğimiz parçalara ve puanlamaya geçiş yapalım.

Ceg Ft. Anıl Piyancı – Yeşillendir: 3/10

Benim ve çoğu kişinin en çok beklentiye girdiği iş Yeşillendir oldu belkide. Ama maalesef şarkıyı hiç beğenmedim. Abi tamam Trap yapıyorsunuz bari hareketli bir şarkı yapın. Mottonuz insanları eğlendirmek ise daha hareketli bir Beat kullanın, cidden şarkıyı dinlerken uykum geldi.

İki tane ana akım MC, her türlü dinleniriz diye parça yapmışlar. Bu duyguyu çok az yaşadım ama Ceg’in Verse’ü gerçekten kötü olmuş zaten standart trap parçalarında bir şey anlatmıyorsunuz Ceg ve birkaç mc ekstra bir şeyler yaptığı için ön plana çıkıyor ama bu parçada ekstrayı geçtim, standardının altına düşmüş.

Grogi Ft. Tankurt Manas, Ceg – Bu Gece Bizim: 7/10

3 tane kalburüstü mc’den güzel bir iş beklenirdi, ben şahsen beklediğimi aldım. Şarkının nakarat ile girmesi cidden güzel olmuş, ilk saniyeden seni yakalıyor parça. Grogi’nin şarkıdaki flow değişimlerini oldukça beğendim. Kendi seviyesinin üstüne çıkmış şarkıda Trap alt yapıya böyle verse yazılırsa,insanların trap hakkındaki kötü düşünceleri azalacaktır.

Ceg ise ilk değerlendirdiğim parçaların aksine ise kendi seviyesini yakalamış. Ceg bir daha kanıtladı ki bu ülkede Autotune kullanımını en iyi yapan adam Ceg. Şarkıda kendi kafiye matematiği ve aforizmalarını tekrar gösterdi. “Kafam iyi çünkü yaptı kafamızı Grogi” ve “Bu gece, bu gece, bu gece, bu gece, gece bizim” kısımları hoşuma gitti.

Tankurt Manas için herkes aynı şeyi söyleyecektir. Son zamanlarda yazdığı en iyi verse. Trap altyapı üzerine Fast Rap on numara oturmuş. Trap yapalım, karı-kızdan bahsedelim, bütün markaları arka arkaya söyleyelim demek ile iş olmuyor. Tankurt’un yaptığı gibi deneysel işler yaparsanız emin olun çoğu Trap parçası sevilecektir. Son olarak Tankurt’un nağme yaptığı yer epey iyi olmuş.

Tutsak – Milano E.P: 6/10

Tutsak çok fazla dinlediğim bir mc değil. VooDoo zamanı takip ediyordum, bir de en son “Kara Leke” adlı Diss şarkısını dinlemiştim. Bu süre zarfında nasıl işler çıkardı bir fikrim yok. Ama E.P fena olmamış, albümün ilk parçası Milano’nun altyapısı epey iyi. Tutsak ise Beat ne istiyorsa vermiş. Özellikle ikinci verse’de akıp gitmiş.

EP’nin ikinci parçasını Aro Trap yapmış. Afro Trap, Trap’e göre daha az Hip Hop bir olay. Ama bizim mc’lerimiz Afro konusunda daha başarılı. Tutsak da Dolsun parçasında epey eğlenceli bir şarkı yapmış, daha yazlık bir parça olsa da çalma listeme aldım. Lirikal anlamda fena olmayan iki parça yapmış.

Son olarak şunu demek istiyorum EP’nin pr’ı için Ezhel’in Ais döneminde yaptıkları müthiş parça Ayıkamadım’ı almış EP’ye. Bu parçayı Spotify’a attığı için Tutsak’a teşekkür ediyorum.

Ayaz – Maske: 7/10

Ayaz çok özgün bir iş yapmış. Benim aklımda Ayaz hep sert bir mc olarak kaldı ama bu tarz epey oturmuş. Sesi epey oturmuş Ayaz’ın istediği gibi parçada yükseliyor ve alçalıyor. Şarkıda sakin bir havadan bir anda yükselmesi hoş olmuş. En çok beğendim ise nakarat oldu. Nakaratta Double Rhyme yapmış böyle şeyleri özledik. Eyvallah Ayaz.

Kdr Ft. Hawk – Deka: 7/10

En çok beklentiye girdiğim parça bu idi. KDR bu piyasadaki en underrated mc’lerden biri. Lirikaliteyi önde tutan insanlar için hint kumaşı gibi bir mc KDR. Şarkıya gelirsek Hawk gelecek vaad eden mc’lerden ama bence biraz daha farklı şeyler denemeli. Hızlı ve sert vokal yakalamaya çalışıyor ama bunu yaparken ritim kaçırıyor gibi. Güzel bir flowu var ama daha anlaşılır ve temiz okuyabilir.

KDR ise klasik lirikalitesini yakalamış ama verse’ü bana kısa geldi, zaten çok az duyuyoruz kendisini biraz daha fazla duymak isterdim. Şarkıda kötü bulduğum en belirgin nokta ise nakarat oldu. Nakaratta iki mc de okumuş ama yorucu olmuş. Şarkının dinamiklerini bozmuş, şarkının en güzel kısmı ise alt yapısı olmuş. Loki’yi tebrik ederim, harika bir iş çıkarmış inşallah Joker ile de beraber görürüz.

Fery Ft. Cantekin – Karanlık Yıldızlar: 2/10

Maalesef olmamış, Fery gerçekten çok özenti bir müzik yapıyor. Almanya veya Amerika piyasasında birçok mc bu minvalde müzik yapıyor. Fery sadece dilini değiştirip kendi sözünü yazıyor. Dinleyene saygım var ama, kendi bir şey katması lazım. Cantekin ise ilk defa dinlediğim bir mc. Ses rengi güzel ama kafiye ve flow çalışması şart, yoksa dinletemez.

Baran Bayraktar Ft. Tepki – Pervane: 3/10

Kerem abi bu kültürün önemli değerlerinden. Hepimizin bildiği çok farklı bir misyonu da var, ama cidden son zamanlarda yoruluyor gibi. Her şarkısı tek tip ve basit oluyor. Kerem abinin sesinde heyecanı ve isyanı çok rahat algılardık, ama artık yazmak için yazıyor gibi. Şarkıdaki çok basit kafiyeler kullanmış ondan daha zeki kafiyeler ve şarkı içinde değişen akıcı flowlar bekliyorum.

Alfa Ft. Kendo Kenji: 8/10

Şarkının atmosferi beni aldı götürdü. Kışın hafif yağmurda giyeceksin kapüşonu, takacaksın kulaklığı yürüyeceksin. Bu parçadan çok fazla haz alırsınız zannımca. Alfa son zamanlarda dinlediğim en değişik vokal. Sesi rock vokalistleri gibi epey iyi kullanıyor. Lirikal açıdan da başarılı, takip edeceğim isimlerden. Kendo Kenji ise Allame referanslı bir adam kendini dinletiyor, ama tek eleştirim çoğu New School’un yaşadığı sorunu yaşıyor ve tekrara düşüyor. Dikkat etmesi lazım!

Lütfen Haftalık Gündem yazımız hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap