GenelTürkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #30 – Ölüm Orucu, Baboss

Haftalık Gündem 2020 #30 - Ölüm Orucu, Baboss

Bu sene baz alındığında en az iş çıkan Cuma olabilir. Bu kadar az üretilen bir hafta olması beni şaşırttı. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçersem;

Defkhan & Sido – Baboss; 6/10

Beklenti olarak epey beklentiye girdiğim bir işti. Defkhan’ın Almanya piyasasında tanınan bir Mc ile çalışması sevindirici bir durum. Parçaya geçersem altyapı ikili için acayip sönük kalmış. Altyapı daha çok Sido’ya uymuş. Defkhan zaten klasik flow kalitesini konuşturmuş ama bu altyapı vokaline hiç uymamış. Parça da stabil şekilde ilerleyince beni fazla yakalamadı. Bir de ses kalitesi olarak biraz kötü geldi, Mix konusunda bir sıkıntı çıkmış olabilir, ikiliyi çok uyumlu bulmadım. Parçada en çok nakaratı beğendim, Sido’nun aksanıyla okuduğu bölüm çok hoşuma gitti.

İlginizi Çekebilir: Özgür Hip Hop Özel: Gabi Comp Röportajı

Maestro – Ölüm Orucu; 7/10

Bunu genelde değerlendirmelerimde yazıyorum ama bu parça için bir daha tekrar edeceğim. Bir şeyler anlatma amacı güden Mc’ler müzikte en çok saygıyı hak edenler. Maestro da gerçekten bu parçayla saygıyı hak ediyor. Lirikal bir kurgu etrafında altyapıya uygun vokalle bence doğru şeyler anlatarak bu şekilde güzel bir iş çıkabiliyor. Xir’e ayrı bir parantez açmak istiyorum harika bir altyapı çıkarmış. Lirikal Rapler için biçilmiş kaftan bir altyapı. Keşke nakarat daha güzel olsaydı çok daha güzel bir iş olurmuş, ama bu şekilde de gayet güzel.

Taki – Sonum İyi Değil; 5/10

Daha çok üretmesini istediğim insanlardan olan Taki bu işle bir nevi geri döndü. Teknik anlamda en iyilerden olan Taki’den normal olarak teknik anlamda çok iyi bir iş bekliyordum, parça fena değil ama Taki seviyesinin altında buldum. Parçadaki bazı göndermeleri yerinde buldum, özellikle sosyal medyayı boş kullanan Mc’lere yaptığı gönderme tam yerinde. Nakaratta güzel olmuş, nakaratta kullanılan Autotune tam yerinde.

Orchi – Orchi Tribi; 7/10

Hala bir yerlerde Boom Bap yapan insanların olması gerçekten sevindirici bir durum. Normalde bu tarz yapanlar ya No.1 ve Sansar’ın hikayesini kopyalar ya da yalan bir hikaye oluşturular. Piyasada çok var bu kasalardan. Ama Orchi gerçekten samimi ve içtenlikle anlatıyor hikayesini. Yaşamını ve sokağı eğip bükmeden kendi çerçevesinde kendi lirikleriyle harika biçimde anlatıyor. Bu parça da o parçalarından biri. Parçadaki isyankar tavrı ve 2Pac referansları çok hoşuma gitti. Kendine bir kafiye şeması belirlediğinde kendinden epeyce söz ettiren insanlardan biri olacaktır Orchi.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Genel