Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #32 – Yalan, Ardından, Eve Dönüyorum

Haftalık Gündem 2020 #32 - Yalan, Ardından, Eve Dönüyorum

Türkçe Rap yine durağan modda ilerlemeye devam ediyor. Garip bir şekilde son zamanlarda Ep ve albümler tekli şarkılara nazaran daha çok çıkıyor. Bu bir nevi güzel olsa da, bir yandan da az iş çıktığının göstergesi. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçersem;

Bedo – Yalan; 4/10

Bence Bedo bu senenin en iyi çıkış yapan MC’si. Kendi tarzına yenilik katarak çok iyi bir yer kazandı kendine. “İçimdeki Yağmur, Sana Ne, Azalıyorum” RNB tarzında ülkede örnek teşkil edilebilecek güzel işlerdi. Sadece sesi ile değil, tok vokali ve söz yazımı ile ön plana çıktığı işler de oldu. Ama bu parçada sözleri epey basit buldum. Yani çoğu söz tekerleme gibi ilerliyor ve hoş gelmiyor kulağa. Ama yine de nakarat ve altyapı çok başarılı. Keşke daha vurucu ve anlamlı sözler ile desteklenseydi.

Sefo – Ardından; 6/10

Türkçe Rap’de pozitif işlerin son zamanlardaki temsilcisi diyebiliriz bence Sefo için. Ülkede az gördüğümüz bir tarz ve bence gayet başarılı götürüyor. Bu parçada diğer parçalarının bir devamı gibi, yani çok tek düze gibi gelmeye başlasa da diğer işlerinden bağımsız düşündüğümde farklı bir enerji yüklüyor parça. Özellikle altyapıdaki drum kitler bağlıyor parçaya. Bence Sefo’nun alamet-i farikası sesi ve flow değişimleri. Bu parçada da çok net fark yaratıyor. Ama yayvan okumaları benim hoşuma gitmiyor. Bu parçada da kullanmış, o olayı azaltsa bence daha dinlenir olacaktır. Onun dışında gayet iyi bir mc.

Aspova Ft. Worry & Murgs & Depar – Eve Dönüyorum; 8/10

Aspova canlı yayınında Boom Bap yapacağım dediğinden beridir heyecanla bekliyordum bu işi. Beklediğimede değdi gerçekten. Aspova tüm çıplaklığı ile içini dökmüş. Özellikle şöhret dönemi sonrası kendi iç dünyasını çok güzel yansıtmış. Ama ben parçada en çok Depar’ı beğendim. Daha önce bir işini dinlememiştim. Masta Jam bünyesinde bulunan bir arkadaşımız. Tonlamaları,flowu,sözlerin anlamlığı ve referansları cuk oturan cinsten. Ayrıca diğer Masta Jam bünyesinde bulanan Murgs’de bu parçada fena değildi. Parçadaki kafiye matematiği gerçekten başarılı Murgs’ün. Genel olarak güzel bir iş olmuş.

Flowart – Tsunami; 5/10

Yani çoklu parçalardan artık bana gına geldi. Senkron ve parça bütünlüğü çoğu yeni çoklu parçada olmuyor. Hep birkaç kişinin Verse’ü ön plana çıkıyor diğerleri vasat kalıyor. Bu parça da öyle, ben parça sahibi olarak Flowart’tan daha iyi bir verse yazmasını beklerdim. Yani 10 yıldır aynı rap’i yapıyor. Beat değişiyor ama Flowart’ın flow ve kafiyeleri hep aynı. Bir barda piyasa eleştirisi yapıp “soktuğumun pezevengi” derken hemen akabinde “unutmadık Madımak’ı Menemen’i” diyor. Yani sırf kafiye olsun diye yapılmış saçma işler. İçyüz’ün Verse’ü de aynı. Yani bu kadar iyi tekniği varken, sadece aynı kafiye ve punchlinelarla parça yapıyor.

Parçada Kurşun ve Sayedar’ın kısımlarını çok beğendim. Sayedar son zamanlarda olduğu gibi sivri dilini yine göstermiş. Lirikal açıdan bu sene en iyi gidenlerden. Kurşun ise teknik anlamda çok iyi okumuş. Özellikle nağme ile Flow’unu konuşturduğu kısım çok güzel. Genel olarak ortalama bir iş bence “Tsunami”.

Lütfen bu Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap