Haftalık Gündem 2020 #33 – Emoji, Fybertest, İz

Son değerlendirmelerimde de dediğim gibi, Türkçe Rap’deki durağanlık devam ediyor. Bu hafta bunu kıracak cinsten muazzam işler çıksa da ne zaman tamamen kırılacak merak ediyorum. Haftalık gündem değerlendirmesine geçersem;

Tepki Ft. Allame – Emoji; 10/10

İkilinin Mc’liği bence çoğu kişi tarafından tartışılmaz. Çok fazla hitap etmeyen biri bile bu ikilinin Mc’liğine laf söylemez. Şahsen benim de çalma listemde en çok olan isimlerden. Ama özellikle son 1 yılda müzikal olarak denedikleri şey beni çok fazla sarmıyordu. Allame’nin Arabic tınılarla iş yapması, Tepki’nin daha çok RNB vokaline doğru kayması şahsen dinlerken çok fazla heyecanlandırmıyordu beni. İkili bu tarzları denerken epey de keyif alıyor gibi gözüküyordu. O yüzden çok fazla bunu değiştireceklerini düşünmüyordum, ama bu parçada alıştığımız ve özlediğim, Tepki ve Allame’yi dinledim. Tepki hırslı yüzünü Allame de öfkeli yüzünü tamamen yansıtmış. İkilinin de parça girişleri fazla iyi, yani en başında parçaya bağlanıyorsun. Ayrıca parçadaki zekice göndermeleri haklı ve yerinde buldum. Bu parça Allame’nin albümü ve Tepki’nin çıkacak işleri için beni epey heyecanlandırdı.

Kardiyak – Fybertest; 10/10

Tüccar ile rapçi arasındaki farkı dibine kadar ortaya koyan harika bir iş. Tüccar olanlar yurtdışında duyduğu ilk şeyi kendi bir şey katmadan çalarak aynısını yapıyor. Yani adamın yaptığı yabancı piyasada “Man İn My City” diye şarkı dinleyip aynısını ismi dahil birebir çalarak ben yeni sound oluşturdum değil. Adam ülkede kullanılmamış veya kullanıldıysa benim bilmediğim bir tarzı, kendi vokaliyle kendi flowu ile en önemlisi kendi hikayesi ile harmanlayıp güzel bir iş sunuyor. İşte bu şekilde kafa yoran adamlar benim için sanatçı. Parça lirikal tabanda en son değerlendirmeye alınacak cinsten, çünkü daha ön planda olan hususlar mevcut, ama bir rap müzikte sonuçta söz yazımı en önemli husus. Ben lirikal anlamda da kusursuz buldum. Özellikle kendine yapılan “Baneva, Tankurt Manas ve yeni Ceza” yakıştırmalarını iyi kaleme almış. Ayrıca yaptığı tarz hususunda referanslar vermesi de benim hoşuma giden detaylardan. İnşallah yeni işleri için bu kadar bekletmez.

İmpala – İz; 8/10

Lirikal olarak beklentimi %90 karşılar dediğim bir isim İmpala. Yani çok fazla düşmez. Bu parça da o şekilde, lirikal olarak gayet başarılı. Ayrıca bu parçadaki sert vokalini de çok beğendim, beatin istediğini sert havayı vermiş. Parçada çizdiği karamsar tablo ve referansları bana geçti. Parçada tek beğenmediğim kısım sonda giren nakarat oldu. Keşke verse o sert şekilde bitseydi,yada daha nağmeli okusaydı nakaratı.

Lütfen sizler ile buluşturduğumuz Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi yazımızın sonunda yer alan yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden arkadaşlarınız ile paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!