Haftalık Gündem 2020 #34 – Yeni Mesaj, Nefret Bu, Yangınlar

Türkçe Rap müzik son zamanların en aktif haftasını geçirdi. Hem çıkan iş sayısı, hem çıkan işlerin kalitesi açısından epey verimli bir hafta oldu. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçersem;

Ceza – Yeni Mesaj; 8/10

Bu hafta beni en çok mutlu eden iş oldu. Hem Ceza’nın bir işinin çıkması hem böyle bir vizyonda çıkması, daha da hoşuma gitti. Öncelikle bu parça Melih Kibar üstadın eserinin üzerine yapılmış bir iş. Ceza da bu güzel musikinin hakkını vermiş. Teknik ve lirikal konuda Ceza’nın inanılmaz indiğini şahsen ben görmedim en fazla birkaç parçadır.

Bu parçada da kendi ortalamasının üstüne çıkmış. Bildiğimiz Ceza mottolarını yine güzel bir dille anlatmış Ceza. Doğru barış söylemleri üzerine yazılmış iyi bir lirikalitesi mevcut parçanın. Beğenmediğim iki ufak husus birazda eserin böyle olmasında kaynaklı tabi ama ben Ceza’dan flow değişimleri beklerdim. Ayrıca nakarat güzel bir nakarat olsa da keşke başkası okusaydı dedirtti bana.

Old G & Velet – Nefret Bu; 7/10

Öncelikle Old G’den yeni bir iş dinlediğim için ve Velet’ten tekerleme olmayan bir iş dinlediğim için mutluyum. Yani bu parçada da gördüğümüz gibi flow’u bu kadar iyi olan bir adam neden saçma sapan işler yapar. Velet flow ve vokal olarak bu sene yaptığı işler arasından kolayca sıyrılacak güzel bir iş yapmış.

Lirikal olarak Velet’in verse’ünü beğenmesem de gaz bir hali var okuduğu kısmı o sebeple beğendim. Parçada daha iyi bulduğum verse Old G’nin verse’ü oldu. Flow olarak bence çoğu Mc’yi cebinden çıkaracak bir adam Old G. Bu parçada da bunu çok güzel göstermiş. Ayrıca beat kalitesinden de olabilir, geçmiş işlerinde vokal olarak sönük kalıyordu, bu parçada beat vokalleri ön plana çıkaracak cinsten olunca o da kendini iyi bir şekilde göstermiş.

Parçada beğenmediğim olay Velet’in nağmeleri oldu. Baba sesin iyi değil, autotune bile bunu kapatamıyor. Neden nağme yapıyorsun. Ama kafa sesi kullandığı yeri de bir o kadar beğendim.

Canbay & Wolker Ft. Sertan – Yangınlar; 3/10

Gerçekten merak ettiğim bir olay var. Bu ikili farklı ne yapıyor abi. Patladığınız Elbet Birgün parçasından bu yana ne yaptılar farklı? Esat Bargun’un öncüsü olduğu sound’un ekmediğini yediniz, dibini sıyırdınız yeter be baba. Aynı flow, aynı sözler aynı hikaye üzerinden ilerliyorlar. Tamam baba en Bağcılar’lı sizsiniz anladım şahsen ben. Parçada tek beğendiğim olay nakarat oldu. Gerçekten çok hoşuma gitti nakarat.

Bora Hışır & Bedo – Cevap Yok; 7/10

Bu hafta merakla beklediğim bir işti bu parça. Bora Hışır da, Bedo da bence 2020’nin Türkçe Rap adına yükselen değerlerinden. O sebeple bu parça için heyecanlıydım. Öncelikle Bora Hışır’ın kendine iyi bir kafiye matematiği yakalaması çok güzel. Kafiyeleri genelde güzel oluyor. Ama bir handikapta kafiye yazmak için bir tık anlamdan ödün verme gibi bir durum olabiliyor parçalarında, bu parçada da bu sorun benim gözüme çarptı. Ama genel olarak havası ve verdiği duygu açısından beğendim verse’ünü. Bedo da nakaratta üstüne düşeni yapmış, gayet chill bir nakarat okumuş. Nakarat dışında okuduğu kısmı beğenmedim. Ama nakarat güzeldi.

Mirac & Bossy – Shaker; 6/10

Sound olarak çok sevmediğim bir türe sahip bir parça. Tam bir Afro Trap olmasa da, Afro Trap soslu bir iş. Flow olarak iki Mc’yi de gayet başarılı buldum. Çok fazla lirikal olarak aradığımı bulamadım ama parçanın havasını beğendim. Parçada en çok beğendiğim kısım nakarat oldu. Mirac ses eğitimi aldığını dibine kadar hissettirmiş parçada.

Lütfen sizler ile buluşturduğumuz Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi yazımızın sonunda yer alan yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden arkadaşlarınız ile paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!