Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #35 – Uçuyoz Gökyüzüne, Derdim Huzur, 2

Haftalık Gündem 2020 #35 - Uçuyoz Gökyüzüne, Derdim Huzur, 2

Türkçe Rap adına orta şekerli bir hafta geçti diyebilirim. Yani ne çok iyi ne çok kötü, vasat bir hafta oldu benim için. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçersem;

Ati242 – Uçuyoz Gökyüzüne; 3/10

Yani her Ati242 değerlendirmemde aynı şeyi söylemekten bıktım, ama o aynı şeyi yapmaktan bıkmadı. Bu Astral’in harcadığı kaçıncı Beat’i ben saymayı bıraktım. Yani bu denli güçlü prodüksiyona sahipken “denizde – genizde” kafiyeleri ve kulak kanatan Flow’la parça yapmayı bırakmalı.

İlginizi Çekebilir: Hazel Kimdir?

Son albümünden sonra artık lirikalitesini o yönden kullanacağını düşünmüştüm. Albümü hem sound olarak, hem lirikal olarak beni tatmin etmişti. Ama Ati242 boş piyasa işlerine devam ediyor. Parçada beğendim tek kısım nakarat oldu, bu mükemmel Beat’in hakkını sadece nakaratta vermiş.

Tolga İnci Ft. Kezzo – Derdim Huzur; 10/10

Türkçe Rap’de sesin önemi diğer müzik türlerine göre, daha geri planda. Yani mc olmak için, sesinin mükemmel olmasına gerek yok. Ama sesi güzel olan Mc’ler piyasada çok tanınmasa bile genelde kendini ayırıyor. Bence Tolga İnci de bu klasmana soktuğum kişilerden biri. Ses renginin olması flow’una da yansıyor, bu sebeple özgün ve temiz bir flow duyuyoruz. Özgün flow bizim piyasada çok görebildiğimiz bir şey değil. Damar ve enstrümantal Beat’te sesini güzel kullanarak güzel bir hava yakalamış. Kezzo da nağmeli nakaratı ile güzel bir hava katmış. Benim için bu hafta çıkan en iyi tekli oldu “Derdim Huzur”.

Sansar Salvo Ft. Rise, Neşternino – Bir Bir; 4/10

Flow’u bu kadar iyi olup da lirikal açıdan hiçbir şey anlatmayan başka bir mc yok sanırsam. Özellikle benim gibi parçaları sözleri ile beraber dinleyenler hak verecektir, ben Salvo’nun sözlerini görünce moralim bozuluyor. Yani istediğinde en iyisini yapabilecek bir adam, neden gülünç sesteş kafiyeler yapar. Yani bu üçlü arasında en kötü verse’ü Sansar’ın yazması beni şaşırtan bir olay oldu. Rise’ın verse daha vokal odaklı olmuş ve Sansar’ın verse’ünden sonra gelmesinden mütevellit görece daha başarılı gözüktü bana. Neşternino’nun verse’ü ise Rise’nin verse’ü kadar iyi olmasa da Sansar’dan çok daha iyi.

İndigo & Rafi Resh – Neoliberal Mezbaha; 8/10

Kendini en çok özleten mc’den dönüşüne yakışan bir iş geldi. Hala anlatımı önde tutan mc’ler var ve bu şahsen beni çok mutlu ediyor. İndigo’nun bu tarz sert bir altyapıya okuduğunu hiç hatırlamıyorum ama hoşuma gitti. Lirikal düzeyde de oldukça sert mesajlar barındırıyor, sadece bazı kafiye geçişlerini sevmedim fakat nakarat cidden epey başarılı olmuş. Damar ve şarkıya göre fazla nağmeli olduğundan çok güzel bir hava katmış.

Şiir! – 2; 7/10

Öncelikle tonlama olarak piyasada çok olmayan şekilde iş yapması yeni ve farklılık için biçilmiş kaftan. Aynı işlerin döndüğü ucuz piyasada Şiir gibi çıkışlar lazım. Parçanın sakinliği beat ile epey uyumlu ve dinlerken huzur buluyor insan. Lirikal kurgu olarak da gayet hoş bir iş. Benim için tek ve önemli bir sorun var. O da flow değişiminde aynı sakin vokal ile devam etmesi. Keşke flow değiştirirken, daha sert bir vokal kullansaydı.

https://www.youtube.com/watch?v=E47Yed2mLzU

Lütfen sizler ile buluşturduğumuz Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi yazımızın sonunda yer alan yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden arkadaşlarınız ile paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap