Haftalık Gündem 2020 #37 – Sevdik de noldu sanki, Ruh

Türkçe Rap hususunda hayal kırıklığının dibi bir hafta geçti benim için. Aslında artık çok fazla kendimi beklentiye sokmuyorum ama yine de insan 1 tane bile olsa listesine parça eklemek istiyor. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçersem;

Patron – Sevdik de noldu sanki; 0/10

Kötü iş çıkabilir ,yani her parçası 10/10 olan Mc yoktur zaten. Sadece rap konusunda değil, her konuda devamlı başarı çok zor bir meziyet. Ama belli bir standart oluşturduysanız onu korumak zorundasınız. Patron artık kötü iş yapma boyutunu aştı ve dinlerken muhtemelen kötüdür mantığı ile dinliyorum.

Türkçe Rap’in ve genel popüler kültür katmanında ki kesim, sanatçıları çok ve devamlı üretmeye itiyor. Bu sebeple sanatçılar aynı işi ısıtıp önümüze koyuyor. Yılda 30 iş verip 2 güzel iş vermek yerine yılda 5 güzel iş ver daha mantıklı. Patron da bu konuda acayip sınıfta kaldı, Legacy Vol.2 albümünden bu yana elle tutulur işi yok. Bence bir müddet üretmemeli.

Kamufle x Contra x Mali Green – RUH; 5/10

Da Poet bu tarz konsept altyapılarda daha başarısız. Daha damar veya Battle Beat’ler de bu işin en iyisi olduğunu defalarca kanıtladı ama bu tarz altyapılarda daha ortalama. Parçaya nakarat ve yüksek bir modda başlamış Kamufle. Parçaya bağlamak için bence güzel bir düşünce ama lirikal olarak çok başarılı bir nakarat değil. O yönden şahsen beni parça adına düşürdü. Verse olarak Mali Green ve Contra’nın Verse’ünü beğendim. Vokali ve doğru anlatımı ile jenerasyonunda fark yaratabilecek bir isim olabilir. Ama verse’ünden “pertler-mertler” gibi birkaç basit kafiye mevcut. Bunları geliştirmeli.

İlginizi Çekebilir: Allame’nin Huzur albümünün ikinci video klibi Kopyala Yapıştır çıktı

Contra’nın Verse’ünü ayrı beğendim. Genelde handikaplı yönü flowu olan Cont gerçekten inanılmaz bir flowla karşımızdaydı bu sefer. Ben çok beğendim lirikal olarak da fena değildi verse’ü. Kamufle’nin kısmını çok beğenemedim. Yani devamlı tonlama olarak aynı kalıpta iş yapması sebebiyle çok yükselemiyorum. Birkaç baba parçası dışında gerçekten kulağa aynı şekilde nüfuz ediyor işleri.

Kezzo & Senfo – Aklımdaki Nakarat; 7/10

Kezzo altyapı kalitesi olarak çok önemli bir seviyeye geldi. Kendine gerçekten çok güzel ve yakışan bir sound oturttu. Kendine bir Sound’u oturturken de tek düze parçalar yapmıyor ve teknik anlamda farklı ve değişik işler yapıyor. Bu konuda Kezzo’yu kutluyorum.

Melodik okuma ve anlatım doğrultusunda oluşmuş bir proje “Aynı Nakarat” parçası. Kezzo bölümü gayet başarılı. Ama Senfo ile diğer parçalarında bence daha uyumlulardı. Kezzo’nun damar nakaratından sonra aynı şekil parçaya güzel girememiş. Senfo’nun verse’ü kötü olmasına rağmen yine de haftanın en güzel işi diyebilirim.

Lütfen sizler ile buluşturduğumuz Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi yazımızın sonunda yer alan yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden arkadaşlarınız ile paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!