Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #38 – Fight Kulüp 2, AVAVAV, Hiçbir

Haftalık Gündem 2020 #38 - Fight Kulüp 2, AVAVAV, Hiçbir

Bu senenin açık ara en üretken haftalarından birini geçirdik. Çıkan albümler ve tekliler adına verimli bir hafta geçti diyebilirim. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçersem;

Killa Hakan – Fight Kulüp 2 ft. Massaka, Ceza, Summer Cem, Contra, Khontkar, Anıl Piyancı; 0/10

Artık toplu projelerin geneli otlanma üzerine kurulu. Benim şu kadar dinleyicim var, senin şu kadar, biz toplanalım bu kadar dinlenelim. Mantık bu. Bu da kaliteyi öldürüyor. İsimlere bakınca zaten beklentiye girmeye gerek duymadım. Çoğu Mc beklediğim gibi kötüydü. Ceza ve Piyancı’nın Verse’leri olmasa muhtemelen Türkçe Rap tarihinin en kötü şarkısı olabilir diyebilirdim.

İlginizi Çekebilir: Emboli’nin yeni albümü Seçilmişim yayınlandı

40 yaşına gelip 13 yaşındakilere Gangsta’cılık yapanlar mı dersin, Eminem’den Flow çaldığı 57689920.parçasını yapanlar mı dersin, kopya Sound’u ve leş sözleri ile kendine Mc diyenler mi dersin tam bir sirk. Parçanın birincisi bence hak etmeden 1.000.000 Dislike almıştı, yani bu parçayı görünce epey haksızlık edilmiş o parçaya.

İstanbul Trip – AVAVAV; 7/10

Normalde İstanbul Trip’in işleri bana çok fazla hitap etmiyor. Ama bana hitap etmemesi onların kötü olduğu anlamına gelmiyor. Lirikal kurgu ve parça konsepti olarak çok fazla ilgimi çekmezdi Trip’in işleri. Ama teknik anlamda hepsi müthiş. Bu parçada sadece teknik olarak değil lirikal olarak da epey başarılı.

Özellikle Şam ve Maestro’nun bölümleri çok başarılı. Ayrıca son zamanlarda izlediğim en iyi kliplerden biri, parçayla epey uyumlu. Parçada kusur olarak görebileceğim ufak hususlar nakarat ve Ashoo’nun Verse’ü oldu. Diğer bölümlere göre daha uyumsuz ve vokal olarak daha altta kalmış. Onun dışında gayet güzel bir iş.

Gencay Kaya & Merdiven Crew – Kurgan; 5/10

Eski ve güncel Sound arasında sıkışmış bir iş. Merdiven Crew Türkçe Rap adına çok önemli oluşum, ama uzun zamandır piyasada olmamalarının handikapını çok yaşıyorlar. Grubun birçok üyesi hala 10 yıl öncesinin rap müziğini yapıyor. Bu sebeple daha üretken olan Sayedar ve Sansar Salvo kendini çok belli ediyor.

Sayedar ve Sansar’ın Verse’leri gerçekten çok başarılı. Özellikle Sayedar’ın Flow’u çok ön plana çıkmış. Ama diğer sanatçıları yeterli bulmadım. Rapozof çok güzel bir altyapı yapmış, bu altyapıya daha iyi Verse’ler bence yazılırdı.

Baneva – Hiçbiri; 8/10

Baneva’nın bence en büyük alamet-i farikası, okuyuş biçimi. Yani genç Mc’lerden biri olmasına rağmen bu konuda sayılı isimlerden. Bunu kendi özgü Flow’u ve vokaliyle birleştirdiğinde tam anlamıyla bir makine çıkıyor ortaya. Bu parçada da aynı hissiyatı bana verdi. Özellikle nakaratın gaz olması beni inanılmaz yükseltti. Klibe ayrı bir parantez açmamız gerekirse, gerçekten inanılmaz vizyonlu bir iş. Yani izlerken keyif aldığım ender Türkçe Rap kliplerinden. Bence tek eksiği, okuyuşunu hızlandırdıkça anlam kayması oluyor ve tekrara düşüyor. Bu sebeple parçalarının devamlı dinlenmesi önünde engel oluşturuyor. Bunu atlattığı zaman kusursuz bir Mc olacak.

Ahiyan – Makaradaymış; 8/10

Albümü için en çok beklentiye girdiğim Mc an itibariyle Ahiyan. Yani Trap’in sadece “Sex, Durex, Rock’n Roll” olmadığını her parçasında gösteriyor. Bu Sound’u buraya evirmek başlı başına benim için çok büyük anlam ifade ediyor. Bununla da kalmayıp sözleri ile de direkt damarı veriyor. Şarkılarındaki konu skalasını biraz genişlettiğinde bence kusursuz bir sanatçı olacak. Albümünü merakla bekliyorum.

BeRR & Zen-G – Boulevard; 0/10

Yani bu kadar kolay mı bu işler? Cidden her önüne gelenle proje yapılacaksa, vay halimize. Bildiğim kadarıyla bu abla “Influencer”. Yani her Mc’nin fotoğrafına yorum yaparken görüyorum. Olabilir buna bir şey diyemem, ama Zen-G vaktini buna harcayacağına Sulukule’deki gençlere harcamalı. Ayrıca ben Zen-G’nin bunu kendine rant sağlamak veya prim yapmak için yaptığını düşünmüyorum.

Muhtemelen şirket bağlantılı bir iş, çünkü bildiğim kadarıyla çok ünlü biri değil düet yaptığı kişi. O zaman da yapma baba, yani pop ritmine laf olsun diye söz yazıp, garip bir klip çekip yayınlamanın ne anlamı var. Ki Zen-G en azından benim nezdimde kendini piyasada kanıtlamış bir adam. Onun adına üzüldüm ve utandım.

Orchi – Nike Gang; 8/10

Vallahi 30-35 yaşlarında olup 13 yaşında çocuklara yalandan gangsterlik oynayan adamları görünce, gerçek hikayeleri dinlediğimde ekstra mutlu oluyorum. Hiçbir kaygısı olmadan kendisi neyse onu yansıtan bir adam Orchi. Anlatım olarak piyasada birine benzemiyor, tarzında tek ve özgün. Bu parça genelinde de bunları söyleyebilirim, ama parçada bence yavan kalan tek husus tek bir Flow ile ilerlemesi. Flow değişimleri olsa, bence vermek istediği hissiyatı çok daha iyi verebilir diye düşünüyorum.

Harun Adil x Ahmet Üstüner – Zamanı Var; 8/10

Bir şey anlatma amacıyla bu işi yapmaya devam eden insanlar olduğu sürece, tamamen sırtı yere gelmeyecek bu müziğin. Bu iki Mc de bu dediğim alanda hatırı sayılır isimler. Öncelikle Ahmet Üstüner’in şarkı girişine hayran kaldım. Chill okuduğu nakarattan sonra sert ve hızlı bir giriş yaparak, şarkıya bağlıyor. Keşke ilk Flow’una dönmeseydi ve daha sert bir biçimde devam etse kusursuz olacakmış.

Harun Adil de lirikal olarak son zamanların en iyi işlerinden birine imza atmış. Allame’nin harika altyapısı vokal ve sözleri ön plana çıkarak cinsten olunca daha iyi aktarılıyor Harun Adil’in lirikleri. Nakarat daha başarılı olabilirmiş, onun dışında gayet güzel bir iş.

Lütfen sizler ile buluşturduğumuz Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi yazımızın sonunda yer alan yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden arkadaşlarınız ile paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap