Türkçe Rap

Haftalık Gündem 2020 #39 – Cennet, İzole, Ben Elimi Sana Verdim

Haftalık Gündem 2020 #39 - Cennet, İzole, Ben Elimi Sana Verdim

Geçtiğimiz haftalara nazaran gayet iyi işlerin çıktığı bir hafta oldu. Haftalık Gündem değerlendirmesine geçersem;

Fuat Ergin – 47; 8/10

Öncelikle doğum günün kutlu olsun üstat. Nice mutlu, huzurlu, Hip Hop dolu senelere. Parçaya gelirsek, ben daha duygusal bir iş bekliyordum. Klasik Fuat Ergin işi dinledik. Teknik ve lirikal açıdan gayet başarılı buldum parçayı. Punchline’lar ve kendi kariyeri açısından bulunan referanslar olsun gayet yerinde ve nokta atışı.

Vokali ve sözler Fuat’ın sert, Battle havasını fazlasıyla yansıtsa da altyapı çok yavan kalmış. Keşke daha iyi bir altyapıya okusaymış. Tekrardan üstadın doğum günü kutlu olsun, umarım yeni yaşında daha üretken olur.

Tepki & Onur Taşkan – Cennet; 7/10

Trap Sound’unun yavaş yavaş bittiğini varsaydığımızda, bence Trap subjanrasının yerini alacak janra RNB ve daha akustik, sesin ön plana çıktığı türler olacaktır. Tepki de bu konuya eğildi ve bence güzel bir yatırım yapıyor.

Sesini çok doğru kullanmış ve pozitif havayı sonuna kadar yansıtmış. Sözlerde tarza çok uygun ve başarılı. Parçada en beğendiğim yer ise nakarat oldu. Gitar solosunun girmesi ve durağan giden parçada yüksek tonda nakarat okuması gayet güzel durmuş.

Şarkının tek handikabı Verse’lerin tek düze ve aynı flow ile ilerlemesi. Akustik işlerde ön planda tutulacak şey bu değil, ama güncel Rap temellerinde bence tek düze giden Flow kalmadı bu konuya bence dikkat edilmesi gerekiyor.

Asil – İzole; 7/10

Bir motto üzerine yapılan işlere ayrı bir sempatim var. Asil de bu parçada “İzole” mottosuyla bir parça yapmış. Şarkının girişini çok beğendim, ilk 49 saniye daha pesten okuması ve bir anda flow değiştirip devam etmesi inanılmaz yükseltti. Bu flow ile devam ettiği bölüm ne kadar iyiyse vokal değiştirip daha ince sesle okuduğu bölümü de bir o kadar beğenmedim. Beat ile uyumlu olmamış. Genelde karmaşık bir iş olsa da klasik Asil tarzına uygun ve genel anlamda beğendim bir iş oldu.

İlginizi Çekebilir: Afi Ares’in yeni Ep’si Yoruldum Yorulmaktan tüm dijital platformlarda

Sokrat ST & Emre Aydın – Bu Sefer Sorun Bende; 8/10

Normalde iki başka türde müzik yapan isimlerin düetlerinde biri diğerinin tarzına göre iş yapıyor. Ama bu parçada Emre Aydın da, Sokrat da kendi tarzlarını dibine kadar yansıtmış. Yani bu ikiliden ne bekliyorsanız fazlasıyla parçada mevcut. Dibine kadar duygusallık, karamsar hava, lirikal açıdan başarılı. Teknik anlamda yavan kalması ve tek düze gitmesi sebebiyle parça devamlılığı olmasa da beklediğimi aldığım için ben beğendim.

Mero – Ben Elimi Sana Verdim; 7/10

Yaptığı şey tamamen strateji ve ana akımda devamlılık politikası. Ama iyi yaptığı şeyleri söylemezsek haksızlık olur. Yani hem sesi bu kadar güzel olup hem flow konusunda bu kadar başarılı olan çok insan yoktur. Bu parçada da okuduğu nakarat gayet yanık ve damar. Flow olarak da gerçekten piyasa üstü.

Yaptığı şey tamamen Rap değil arabesk uzantısı ama flowu ile şahsen bana enerjisini geçiriyor. Ama büyük bir handikabı lirikalitesi. Gerçekten çok basit bir söz yazımı var. Bu kadar güzel nakarat okuyup, piyasa üstü flow’a sahip olan bir adamın bence bu kadar basit söz yazımı olmaması lazım. Özellikle Almanca yaptığı işler lirikal açıdan daha rezalet. Türkçe yaptığında nakarat performansıyla o açığı kapatıyor. Söz yazımının üzerine durması lazım Mero’nun.

Muşta – Sokak Serserisi 2; 0/10

Muşta piyasadaki en kötü mc olabilir. Yani 1.sınıfta şiir yarışmasına katılan bir çocuğun bence şundan kötüsünü yapma ihtimali yok. Yani bildiğiniz tek bir konu mu var abi. Sokaktan geldik, dert çektik, ters adamlarız. Yani kusura bakmayın da bu şekilde sizden korkan yok, aksine gülünç duruyor. Ne bir flow var, ne bir anlamlı söz var, bağırmak dışında vokal denebilecek bir şey yok. Yani adamcılığın olduğu piyasada ve kariyerini düetler ile ikame ettiren insanların olduğu ortamda genç bir Mc olmak istemezdim.

Lütfen sizler ile buluşturduğumuz Haftalık Gündem yazısı hakkındaki olumlu veya olumsuz, herhangi bir düşüncenizi yazımızın sonunda yer alan yorum bölümünden bizler ve diğer yüz binlerce okuyucu ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu Haftalık Gündem yazısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden arkadaşlarınız ile paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in:Türkçe Rap